Vražda mafiánského bosse před soudem: Zavraždili Bělu jeho bodyguardi?

Autor: ČTK - 
4. května 2017
13:28

Pavel Šrytr a Ján Kaco obžalovaní z vraždy jednoho z šéfů podsvětí Antonína Běly vinu odmítají. Oba tvrdí, že v době vraždy byli na Slovensku. Podle nich na vraždě mohli mít zájem příbuzní Běly, jeho nejbližší okolí nebo arménská mafie, která podle nich pro Bělu pracovala. Muži to ve čtvrtek uvedli před Krajským soudem v Praze, který se kauzou začal zabývat. Bělu v roce 1996 zastřelilo ozbrojené komando v jeho domě v Úvalech u Prahy. Obžalovaným hrozí až 15 let vězení nebo výjimečný trest.

Od vraždy v dubnu uplynulo 21 let. Maskované komando mělo nejméně pět lidí. Skupina vnikla v noci do Bělova domu. Běla zemřel na následky střelných poranění, které mu pachatelé způsobili několika dávkami ze samopalu. Státní zástupkyně Danuše Krejčová ČTK řekla, že podle tvrzení pozůstalých si pachatelé z domu po vraždě odnesli 12 milionů korun a šperky.

Šrytr tvrdí, že byl v době vraždy na Slovensku. Ve své obsáhlé výpovědi popisoval, jak dělal Bělovi bodyguarda. Pracoval pro něj zhruba půl roku a později začal uvažovat o odchodu. Důvodem prý bylo to, že "prodával vlastní lidi". Jako příklad uvedl krvavou přestřelku z roku 1995, kdy po sobě na parkovišti u čerpací stanice v Průhonicích u Prahy stříleli členové zahraničních gangů. Jeden člověk přestřelku nepřežil. "Po této události jsem si přestal pana Běly vážit a odešel jsem. Nebudu pracovat u člověka, který podrazil svoje vlastní lidi," řekl Šrytr. Kaco v souvislosti s přestřelkou uvedl, že zájem na zabití Běly mohla mít arménská mafie, která pro něj pracovala a kterou podle Kaca v tomto známém případě zradil.

Šrytr uvedl, že byl v minulosti podezřelý z incidentu, při němž o několik měsíců později někdo na Bělův dům vypálil protitankové raketové střely. "Moje práce to nebyla. Sám jsem za Bělou jel a vysvětlil jsem mu to. Tehdy jsem ho viděl naposledy," řekl Šrytr. Vražda v Úvalech se stala o čtyři měsíce později.

V médiích se krátce po vraždě Běly objevovaly informace, že za vraždou stál kontroverzní podnikatel František Mrázek, který byl zavražděn o deset let později. Šrytr dnes potvrdil, že po odchodu od Běly začal časem pracovat pro Mrázka. Podle něj byly v 90. letech nejprve vztahy obou dvou hlav podsvětí přátelské.

Video Soud začal projednávat vraždu Antonína Běly, ze které je obžalován Pavel Šrytr a Ján Kaco - Michaela Kalkusová

Šrytr se domnívá, že si Mrázek Bělu najímal na "černou či násilnou práci". Později se prý oba nepohodli. Svojí práci pro Mrázka popsal tak, že ho doprovázel na některá jednání. Za nejvýznamnější osobu, kterou prý viděl, označil bývalého ministra vnitra a předsedu vlády Stanislava Grosse. Uvedl také, že měl Mrázkovi pomáhat s vybudováním bezpečnostní agentury nebo střežit objekty, v nichž bydlel například Miroslav Provod, který v minulosti figuroval v daňových kauzách spojených s podnikatelem Tomášem Pitrem.

Policie případ objasnila před rokem, kdy zbývalo několik týdnů do jeho promlčení. Šrytr s Kacem byli zadrženi na základě nových svědeckých výpovědí, které detektivové získali. "Nic jsem neudělal, nejsem si vědom ničeho," řekl dnes Kaco. Tvrdil, že pro Bělu ani Mrázka nepracoval. Přiznal naopak, že několik let pracoval pro Pitra. Obžalovaní dnes před soudem také prohlásili, že na ně policisté při vyšetřování kauzy nepřiměřeně tlačili. Kaco například tvrdil, že pokud by vyšetřovatelům "pustil" nějaké informace na Pitra, mohl být propuštěn. Šrytr zase řekl, že mu policisté za určité informace nabízeli úplatek.

Video Před soudem vypovídal i syn zavražděného Běly Jaroslav - Michaela Kalkusová

Na objasnění případu se podílel speciální policejní tým Tempus, který v roce 2013 vznikl na policejním prezidiu. Jeho cílem je vyšetřovat letité kauzy uzavřené bez úspěchu. Mezi veřejností v soudní síni je například šéf tohoto speciálního týmu Martin Baláž.

starypes ( 4. května 2017 10:17 )

Dóbro dóšli.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud