Kajínek žádal snížení trestu. Ústavní soud obnovu řízení nepovolil

Autor: ČTK - 
1. 8. 2016
11:48

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Jiřího Kajínka odsouzeného na doživotí za vraždy v Plzni. Domáhal se obnovy řízení. V novém procesu spatřoval cestu ke zmírnění trestu. Jako nový důkaz předkládal posudek, který naznačoval možnost jeho návratu do společnosti. Krajský soud v Plzni ani Vrchní soud v Praze proces neobnovily. ÚS označil stížnost za zjevně neopodstatněnou.

„Soudy se návrhem na obnovu zabývaly v rozsahu dostatečném pro vyslovení závěru o jeho nedůvodnosti,“ stojí v usnesení na webu soudu. Na usnesení vzešlé z neveřejného červencového zasedání upozornila Česká televize.

Plzeňský soud uložil zřejmě nejznámějšímu českému vězni doživotní trest 23. června 1998. Odsoudil ho za to, že v roce 1993 zastřelil v serpentinách pod plzeňskou věznicí Bory podnikatele a jeho osobního strážce. Druhý bodyguard útok přežil. Vraždy si prý objednal jiný podnikatel.

ÚS podobné Kajínkovy podněty směřující k obnově řízení odmítl už v letech 2007 a 2011. Zatímco tehdy se Kajínek chtěl po případném znovuotevření procesu zabývat otázkou své viny, tentokrát měl v úmyslu dosáhnout nižšího trestu. Doživotí dostal i proto, že znalci vyloučili možnost jeho nápravy. Nyní chtěl Kajínek pomocí nového posudku dokázat, že jeho resocializace je možná. Podle krajského soudu to ale není důvod k obnově řízení.

Krajský soud v Plzni se návrhem stěžovatele důkladně zabýval; neshledal přitom v návrhu požadované novum, které by vedlo k povolení obnovy řízení,“ napsali ústavní soudci. Nový znalecký posudek je podle ÚS vyjádřením současné schopnosti resocializace a není možné jej považovat za důkaz, který je způsobilý zvrátit závěry, k nimž dospěl soud v roce 1998.

Nejslavnější český vězeň

Kajínek se proslavil svým útěkem z nejstřeženějšího českého vězení v Mírově. Má řadu sympatizantů, kteří jsou přesvědčení o jeho nevině v kauze dvojnásobné vraždy.

ÚS v poslední době odmítl také stížnosti aktérů dalších známých kauz, kteří se domáhali obnovy řízení. Konkrétně šlo o hoteliéra Bohumíra Ďurička, jenž si odpykává 12,5 roku za vraždu v pražské restauraci, Pavla Záruby, jenž dostal 20 let za smrt stopařky, nebo Vlastimila Pechance. Ten si odpykal dvě třetiny trestu za rasově motivovanou vraždu svitavského Roma, vinu ale dosud popírá.

V dubnu naopak ÚS vyhověl stížnosti Tomáše Tomana, jenž se domáhal obnovy řízení v kauze těžkého ublížení na zdraví s následkem smrti. Podle ústavních soudců obhajoba předložila závažné nové důkazy, které zpochybňují původní závěry o mechanismu vzniku těžkých zranění. Původně dostal 12,5 roku vězení, dlouho se skrýval v Austrálii, nakonec jej policisté dopadli na Bali.

Doporučujeme
gabreta ( 19. října 2016 14:23 )

Na foršus pro soudce zapomeň! Ti mají hrůzu z toho, že by jednou na svobodě mohl Kájínek promluvit a ukázalo by to naší justici v celé nahotě!

zkratik ( 1. srpna 2016 14:18 )

až osvoboděj Nečesanýho,ten ho z toho jako správnej kámoš vyseká http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-krimi/321448/necesaneho-ve-vezeni-podporoval-kajinek-mas-velko u-sanci-rekl-mu.html

1tigrusenka ( 1. srpna 2016 14:01 )

Kájenda má za knížky a reportáže vydělaný milióny a potřeboval by jim utrhnout drápky s ku.rvama v bordelech, musí halt soudcům něco nabídnout a ono to pak půjde

hejhej ( 1. srpna 2016 13:18 )

Celá kauza Kajínek strašně moc smrdí politikou.

cestr ( 1. srpna 2016 13:17 )

Sporný jestli pustit nebo ne. Opět jen nepřímé důkazy tak ať nevylejzá.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud