Neděle 11. června 2023
Svátek slaví Bruno, zítra Antonie
Oblačno, bouřka 24°C

Sliboval staré kolejnice, nedodal však ani gram železa: Palestinec chtěl okrást české železárny o miliony

Sliboval staré kolejnice, nedodal však ani gram železa: Palestinec chtěl okrást železárny o miliony.
Sliboval staré kolejnice, nedodal však ani gram železa: Palestinec chtěl okrást železárny o miliony.  (Autor: archiv Blesku)
Autor: rys - 
17. srpna 2016
16:36

Levné kolejnice nabízel Třineckým železárnám Palestinec s jordánským pasem Iyad Abu Namus. Nedodal však ani kilogram železa, zato se pokusil okrást železárny o více než dvanáct milionů korun. Česku se teď vyhýbá jako čert kříži. Olomoucký vrchní soud ho totiž v nepřítomnosti pravomocně odsoudil k 5,5 roku kriminálu.

Protřelý cizinec uzavřel s železárnami smlouvu na dodávku dvanácti tun použitých kolejnic z Nigérie. Do smlouvy pak prosadil klauzuli o bankovní záruce ve výši 550 tisíc dolarů.

Vše mělo fungovat tak, že Namus bude postupně dodávat kolejnice a železárny budou průběžně proplácet faktury. Žádná zásilka železa však na sever Moravy nedorazila. Za to si lstivý muslim vystavil fakturu na zmíněnou bankovní záruku a chtěl si ji nechat prostřednictvím banky na Slovensku proplatit s tím, že železárny mu nezaplatily za zboží, proto chce vyplatit záruku.

Bance to však připadalo podezřelé a před provedením transakce si vše ověřila. Zjistila tak, že Namus se pokouší o rafinovaný podvod a nic mu nevyplatila. V opačném případě by železárnám vznikla škoda v přepočtu kolem dvanácti milionů korun.

Jakmile Palestinec zjistil, že mu podvod nevyšel, zmizel z Česka. Od té doby jakoby se po něm slehla zem.

Krajský a teď i vrchní soud ho proto soudily jako uprchlého. Za pokus o mnohamilionový podvod vyměřili Namusovi trest pět a půl roku kriminálu.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání