Pátek 22. září 2023
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Oblačno, déšť 19°C

Evě dluží spolubydlící za nájem už tisíce a pořád lže. Jak si s tím poradit?

Autor: tmp - 
4. srpna 2016
19:33

Eva K. (25) si našla útulný byt v Praze, jelikož by ale sama nájem nezaplatila, přes sociální síť si našla spolubydlícího Lukáše M. (25). Ze zpočátku spolehlivě vypadajícího mladíka se ale podle ní vylíhnul neplatič a chronický lhář. Přestože s Lukášem měla uzavřenou dohodu o úhradě nákladů a muž podepsal i splátkový kalendář, neviděla Eva ani korunu. Blesk.cz zjistil, jak v takových případech postupovat.

„Narazila jsem na něj na facebookových stránkách, hledala jsem na rychlo spolubydlícího, jelikož jsem si našla krásný byt, ale sama bych ho neutáhla,“ začíná své vyprávění Eva. „Se spolubydlícím jsem se viděla prvně až na bytě. Jevil se opravdu jako milý a spolehlivý člověk, pomáhal mi s nábytkem, uklízel po sobě,“ pokračuje.

Jelikož kauci majitel bytu nechtěl, žádné peníze dopředu od spolubydlícího Lukáše M. nedostala. Jelikož nájemní smlouva byla napsaná na Evu, podepsala s ním dohodu o úhradě nákladů, ve které se zavázal, že bude platit polovinu nájmu. S prvním termínem platby ale přišly také výmluvy. „Nejdříve tvrdil, že půjčil kamarádovi peníze a ten mu je nevrátil, pak, že z poslední práce, ve které dělal, mu neposlali peníze. Říkala jsem si: fajn, to se přeci může stát každému z nás. Počkám měsíc,“ řekla Eva Blesk.cz. Jenomže ani další měsíc se slíbených peněz nedočkala.

Zamknul se v pokoji

Lukáš prý přestal chodit do práce a celé dny trávil zavřený v pokoji. „Dokonce jsem mu našla přes známého brigádu,“ dušuje se Eva, která dálkově dodělává vysokou školu a věnuje se dobrovolnictví. 12500 korun, které jí Lukáš dluží, tak pro ni nejsou malé peníze. „Nakonec jsem toho měla dost, začala jsem být už nešťastná z těch lží. Řekla jsem mu, ať z bytu do týdne vypadne. Jenže to ho nezajímalo. Začal se zamykat v pokoji. Nakonec zasáhl majitel a vystěhoval ho na ubytovnu,“ dodala Eva.

Podle advokáta Jana Černého nezbývá Evě nic jiného než poslat Lukášovi předžalobní výzvu. „Tu jsem mu také poslala na adresu trvalého bydliště, ovšem vrátila se mi,“ tvrdí Eva, které se podařilo ještě mladíka donutit podepsat splátkový kalendář. Ani ten ale nepomohl.

Lukáše se pokusila kontaktovat také redakce Blesk.cz, do termínu vydání článku se ale neozval.

„Poslal bych mu předžalobní výzvu ještě jednou, formou fiktivního doručení, kdy by to ten soud potom považoval za doručené,“ řekl Blesk.cz advokát Jan Černý. Ten by nadále doporučil podat žalobu jako takovou.

„Problém tady je v jednom, a to jestli je ten člověk tzv. dohádatelný, jestli nepatří mezi „tuláky,“ které nelze dohledat. To by potom problém byl. Protože je potřeba při podávání žaloby napsat buď trvalé bydliště, nebo místo, kde se zdržuje,“ poznamenal odborník. Eva už na žalobě pracuje a už si stihla najít i nového, spolehlivého spolubydlícího. 

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud