1. Nedávejte najevo nadšení

Jakkoli jste z bytu nadšení, nemusíte své emoce dávat najevo hned na první prohlídce. Makléř nebo pronajímatel by toho mohl využít a malinko nabídku vyšroubovat. Makléř sám od sebe změnit cenu samozřejmě nemůže, ale mohl by to poradit majiteli (čímž by se zároveň postaral o vyšší provizi pro sebe).

2. Zjistěte si detaily

Než cokoli podepíšete, ověřte si nejrůznější detaily, jako je například energetická spotřeba, náklady na úklid společných prostor, zda je majitel skutečně majitel a zda nájemce vlastní písemný souhlas k podnájmu třetí osobě.

3. Otevřete okno

Proveďte si (alespoň zběžnou) technickou kontrolu bytu – zkuste si otevřít okno, zda někde »nedrhne«. Mrkněte se na podlahy, nejsou někde propadlé? A co stěny? Neodlupuje se omítka?

4. Kolik byt «žere«?

Poptejte se také na to, jaké jsou průměrné výdaje na energie. Některé byty jsou chladné, nemají plastová okna, tudíž v zimě více protopíte. Od roku 2009 by vám při pronájmu nemovitosti měl majitel na požádání předložit energetický průkaz budovy. Ten splňuje podobnou funkci jako energetický štítek u spotřebičů a poznáte z něj, kolik budova tzv. žere.

5. Nestyďte se vyptávat

Nebojte se zeptat na cokoli, co vás v danou chvíli napadne. Většina potenciálních zájemců se příliš neptá, což je samozřejmě chyba. Realitní makléř, případně majitel jsou zde od toho, aby vám zodpověděli vaše zvídavé dotazy.

6. Zeptejte se na mazlíčky

Máte psa? Dopředu si zjistěte, zda by nebyl problém mít jej v bytě. Podle nového občanského zákoníku by vám majitel neměl zakazovat mít v bytě zvíře, avšak mohl by to být do budoucna možný zdroj neshod.

7. Proklepněte parkování i sousedy

Máte auto? Pak se určitě zajímejte o to, jak snadné nebo obtížné je v dané lokalitě parkování? Zajímat by vás měla i vzdálenost k nejbližší autobusové nebo tramvajové zastávce. A určitě se vyptejte na sousedy. Nebydlí vedle v bytě nervní důchodce, kterému vadí nahlas puštěná hudba? Nebo naopak, nejsou sousedi zarytí pařiči, kvůli kterým se pořádně nevyspíte?

8. Chtějte znát konečnou cenu

Zásadní okamžik nastává při diskuzi o ceně. Důkladně se přesvědčte, jaká je finální cena a zda vám nebude zaúčtováno něco navíc. Tradičně to mohou být poplatky za úklid společných prostor, za internet, za energie apod. Trvejte na tom, abyste znali konečnou cenu se všemi poplatky a ujednání bylo zakotveno ve smlouvě. Podle odborníků z UlovDomov.cz se totiž vyskytují situace, kdy si majitel či pronajímatel začnou diktovat další poplatky za různorodé služby (např. využívání sklepa). Obvykle s tímto vyrukují v průběhu procesu stěhování, kdy raději kývnete na pár stovek navíc, abyste měli klid.