„Dodržujte mezinárodní právo,“ vzkázala Turkům Rada bezpečnosti OSN

Autor: ČTK, mb - 
17. 2. 2016
13:00

Útoky Turecka na kurdské jednotky v Sýrii odsoudila Rada bezpečnosti OSN. A zároveň vyzvala Ankaru, aby respektovala mezinárodní právo. Turecko už ale dříve prohlásilo, že na Kurdy bude dále útočit, a dokonce se chce zúčastnit invaze do Sýrie, pokud bude součástí mezinárodní koalice. Ruské obvinění z přípravy pozemní operace přitom Ankara ještě před pár týdny vehementně popírala.

„Členové Rady bezpečnosti jsou znepokojeni tureckými útoky na syrském území. Všichni členové rady vyzývají Turecko, aby dodržovalo mezinárodní právo,“ prohlásil venezuelský diplomat Rafael Ramirez, jehož země nyní Radě bezpečnosti předsedá.

Erdogan tepe USA a mluví o tratolišti krve

Turecký prezident Recep Erdogan (61) už dříve prohlásil, že proti Kurdům bude zasahovat i na syrském území. A právě kvůli Kurdům Erdogan dokonce verbálně napadl Spojené státy, které jsou jedním z nejbližších tureckých spojenců. Erdogan prohlásil, že politika USA proměnila region v „tratoliště krve“. Hněv Turecka vyvolal fakt, že Washington nepovažuje kurdskou Stranu demokratické unie (PYD) působící v Sýrii za teroristickou organizaci.

Turecký prezident také ostře kritizoval OSN, která vyzvala jeho zemi k otevření hranic desetitisícům syrských uprchlíků. Podle něho vznáší světová organizace požadavky, aniž by sama plnila svoje vlastní závazky. A Evropské unii Erdogan dokonce pohrozil tím, že může otevřít migrantům brány do Evropy.

Rusko mluví o turecké invazi do Sýrie

Už před týdny Rusko upozornilo na to, že Turecko zřejmě chystá invazi do Sýrie. Tehdy Ankara tvrzení odmítla jako „lži“. V pondělí ale turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu (48) možnost invaze otevřeně přiznal, i když samotné Turecko útočit nechce.

„Některé země, jako jsme my, Saúdská Arábie a další západoevropské státy, říkají, že pozemní operace je nutná... Ale očekávat to jen od Saúdské Arábie, Turecka a Kataru není správné, ani realistické,“ řekl Cavusoglu. „Jestliže se podobná operace uskuteční, musí být provedena společně, jako je tomu u koaličních leteckých úderů,“ dodal. V koalici jsou podle něj někteří proti pozemní operaci. Jsou tam ale i tací, kteří se jí nechtějí účastnit, ale Turecko a další země v jejich aktivitách podporují.

O pozemní operaci začaly některé státy jednat poté, co syrská armáda začala slavit díky ruské letecké podpoře výraznější úspěchy v boji proti islamistům i tzv. rebelům. Zatímco Moskva podporuje syrského prezidenta Bašára Asada (50), Ankara i Západ trvají na jeho odchodu.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

tgbg ( 17. února 2016 16:21 )

Rus nebo Turek, stejná pakáž.

tymitaky ( 17. února 2016 15:34 )

Znáte Turky, znáte ty pohanské psy?

Zobrazit celou diskusi
Další videa