Ušlapali kladenského bezdomovce k smrti: Soud je poslal na 16 až 18 let do vězení

Ušlapali kladenského bezdomovce k smrti: Soud je poslal na 16 až 18 let do vězení.
Autor: ČTK - 
11. července 2016
13:41

Za zvlášť surovou vraždu bezdomovce, kterou podle obžaloby spáchali Josef Ř., Marek Z. a Petr B., uložil Krajský soud v Praze mužům 16 až 18 let vězení. Incident se odehrál loni v prosinci v centru Kladna. Všichni obžalovaní vinu odmítají, Josef Ř. s Markem Z. tvrdí, že útočil nejmladší Petr B., který však incident svádí na své společníky. Rozsudek není pravomocný.

Podle předsedkyně senátu Alexandry Chrdelové byla tvrzení všech tří obžalovaných nevěrohodná a na útoku se podíleli všichni. „Krevní stopy, které policie nalezla na oblečení obžalovaných neodpovídají tomu, co obžalovaní uváděli,“ řekla soudkyně při odůvodnění rozsudku. Josefu Ř. uložila 18 let, v minulosti byl už trestán za majetkovou a násilnou trestnou činnost. Zbylí obžalovaní mají jít podle nepravomocného verdiktu do vězení na 16 let.

Devětašedesátiletý bezdomovec přezdívaný Děděk zemřel týden před loňskými Vánocemi pod mostem v kladenském údolí Sítná. Podle obžaloby nejprve muži po banální hádce bezdomovce několikrát udeřili do obličeje, a když skončil na zemi, kopali ho do různých částí těla a opakovaně mu dupali na hrudník. Bezdomovec na místě zemřel na polytrauma - útočníci mu rozlámali lebku, způsobili mu pohmoždění a otok mozku či zlomeniny žeber.

Josef Ř. ani Marek Z. u soudu nevypovídali. V přípravném řízení však shodně uvedli, že daný den už od rána popíjeli víno. V noci prý přišli pod most, kde Děděk spal. Později podle nich dorazil Petr B., společně pak prý sledovali film na mobilním telefonu. Hluk probudil Dědka, který začal dvojici nadávat. Podle verze obou mužů způsobil bezdomovci devastující zranění právě Petr B., když po něm skákal a dupal.

Potom prý Josef Ř. a Marek Z. odešli pro další alkohol. Když se vrátili, zjistili, že je bezdomovec v bezvědomí a zavolali mu záchranku. Policie následně na oblečení všech tří mužů zajistila stopy bezdomovcovy krve, jak se tam dostala, však muži vysvětlit nedokázali.

Šestadvacetiletý Petr B. vypovídal až u soudu. Uvedl, že pod most dorazil, až když napadený bezdomovec ležel v krvi na zemi a už se nehýbal.

Podle státního zástupce Zbyňka Vondry se na vraždě podíleli všichni tři muži. „Věrohodnost jejich výpovědí je dána tím, v jakém postavení se nacházejí a co je jim kladeno za vinu,“ uvedl dnes ve své závěrečné řeči. Celý útok byl podle něj mimořádně bezohledný a surový.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud