Matka spartakiádního vraha: Vězení přežil, protože dělal děvku silnějšímu. Měl dostat trest smrti

Autor: ljš - 
22. 5. 2016
16:52

Věk ho zachránil od šibenice. Spartakiádní vrah Jiří Straka, kterého dopadli přesně před 31 lety, zabíjel v pouhých šestnácti letech, a tak za tři vraždy, dva pokusy o vraždu a pět znásilnění nemohl dostat víc než deset let za mřížemi, které nakonec také skutečně „vyfasoval“. Podle jeho matky by ale pro něj byl trest smrti milosrdnější.

„Trest smrti by byl pro syna lepší. A pro nás taky. Vždycky jsem to říkala. Ne z nenávisti, i přes to strašné, co udělal, pořád zůstal mým synem. Ale věděla jsem, co ho v kriminále čeká. Vězení ve Valdicích přežil jen proto, že dělal děvku silnějšímu," řekla před sedmnácti lety jeho matka Marie.

Souhlasil s ní i Strakův otec, který promluvil v dokumentu, který o Strakovi natočila Česká televize v roce 2005. „Bylo by lepší, kdyby tenkrát Jirka dostal trest smrti. Pro něj by to znamenalo vysvobození a pro nás taky," řekl. „A nejspíš by to bylo dobré i pro veřejnost. Lidi by si řekli »Smrt za smrt« a líp by se s tím vyrovnali," doplnila ho ještě paní Marie. 

Ve zmíněném dokumentu se k trestu smrti vyjádřil i sám Straka. „Svého času jsem byl na tom tak, že by to pro mě bylo vykoupení. Já vím, co strašného jsem svým obětem udělal. Prožil jsem si to na vlastní kůži, když mě spoluvězni chtěli pověsit. Vyvázl jsem jen směšnou souhrou náhod. Od té chvíle se ve mně něco zlomilo a už jsem neuvažoval o sebevraždě, už jsem chtěl přežít. Říkal jsem si, tu radost vám neudělám, abych se pověsil. Jestli mě chcete, musíte to udělat vy," řekl.

Jako mladistvý však spartakiádní vrah, jak se Jiřímu Strakovi přezdívalo, trest smrti dostat nemohl, a dokonce ani doživotí. Za tři vraždy, dva pokusy o vraždu a pět znásilnění mu hrozilo maximálně deset let za mřížemi. A ty také nakonec dostal, i když mu trest o rok zkrátila amnestie. Dalších deset let pak ale strávil za zdmi ústavu. Propuštěn byl 24. prosince 2004, změnil si jméno a odstěhoval se do Moravskoslezského kraje.

Doporučujeme
joldh ( 23. května 2016 00:29 )

To mu asi natrhli, je to ale málo! A vůbec je to všechno pochybné. Počítat s tím, že v krimu bude znásilňován a šikanován.

joldh ( 23. května 2016 00:26 )

No ty jsi ale vemeno! Copak někdo tušil, jak na tom je? Navíc on dobře věděl co dělá.

jerrys ( 22. května 2016 22:44 )

Hošíka najdete v Češyně na Kysucké

Ruudazvostravy ( 22. května 2016 21:52 )

Gdyš se menuje Straka,tak mjel spýš kráct a né fu*ckat bábi,ko*kot jeden naničhodný.

miano52 ( 22. května 2016 21:07 )

 Ten Straka měl být opravdu popraven.Jeho vůle po žití ho vyvedla ven z věznice, ale nestal se právoplatným občanem této republiky.I když přijal jinou identitu, tak stačí málo a má náběh na oprátku.Slušní důstojníci si po maléru, který provedli, prostřelili svoji makovici vlastní zbraní.Straka není důstojník, ale srab a tak si makovici neprostřelí.Někde na Moravě pod jiným jménem se třese strachy, že se to na něj provalí a pak je ámen.Straky tady nepotřebujeme.Zmršené invidua typu Straka,kteří vraždí bezbranné ženy a pak jim cpou do úst bláto, aby chcípli tady opravdu nepotřebujeme.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud