Doktor Čuně plánoval vraždy psychicky zdravý: U soudu ho shodila i znalkyně obhajoby

Autor: ČTK - 
26. dubna 2016
13:50

Výslechem znalkyně obhajoby pokračoval v Liberci soud s lékařem Jaroslavem Bartákem, který je obžalován z plánování tří vražd a vydírání dalších tří lidí. Psychiatrička Eva Lednická uvedla, že Barták trpí mírnou kognitivní poruchou, která má vliv na jeho soustředěnost a paměť. Ztotožnila se zároveň se závěry předchozích znaleckých posudků, že Barták má vrozenou poruchu osobnosti smíšeného typu, která se nedá léčit.

Barták si už odpykává dvanáctiletý trest za několik případů znásilnění, vydírání, sexuální nátlak, nebezpečné vyhrožování a manipulaci s omamnými látkami. V případě plánování vražd a vydírání mu hrozí další trest 15 až 20 let nebo i výjimečný trest.

Podle obžaloby plánoval vraždy a vydírání na podzim 2013 ve vazební věznici v Liberci. Vraždy podle spisu připravoval ze msty za předchozí odsouzení, peníze získané z vydírání chtěl využít k útěku z vězení. Zajistit to měl spoluvězeň, který ale místo toho vše oznámil.

Podle znalkyně nelze určit, zda už v té době trpěl kognitivní poruchou. Ta se projevuje problémy se soustředěním, únavou či neschopností zapamatovat si nové informace. „V běžném fungování mu ale nebrání,“ uvedla. Podle odhadů touto nemocí trpí asi pětina seniorů. Znalkyně dnes také uvedla, že Barták nemá žádnou duševní chorobu, kvůli níž by nebyl schopen rozpoznat protiprávní jednání. Potvrdila i závěry jiných znalců, že je narcistní osobností, je přesvědčen o své výjimečnosti a jedná bez ohledu na reakce okolí.

Barták u soudu uvedl, že až ve vězení si uvědomil, jaký je hříšník. Trest za zneužívání asistentek považuje za spravedlivý. U soudu ale zároveň zaznělo, že přes obhájce chce dosáhnout obnovy řízení.

V případě, kterým se soud zabývá nyní, vinu odmítá. „Nikdy bych nezatížil své svědomí zločinem, jako je vražda,“ řekl. Už dříve uvedl, že šlo o běžné vězeňské debaty, které nemyslel vážně. Za obviněním vidí komplot jiných vězňů, s cílem vymámit z něj peníze a zbavit se ho.

zdenek43 ( 26. dubna 2016 15:15 )

Spolumajitel modřanské polikliniky je stíhán za znásilnění, sexuální nátlak, vydírání, vyhrožování, ublížení na zdraví, omezování osobní svobody a nedovolenou výrobu omamných a psychotropních látek a jedů....... Poliklinika Modřany o.p.s., IČ 26157306 MICHAL HUBENÝ - předseda dozorčí rady vznik funkce: 18. července 2013 vznik členství: 17. července 2013 zapsáno: 10. října 2013JITKA NOVOTNÁ - člen dozorčí rady vznik členství: 17. července 2013 zapsáno: 10. října 2013FRANTIŠEK FENCL - člen dozorčí rady vznik členství: 17. července 2013 ?? takze tak nejak slo o MAJETEK,ZE????

zdenek43 ( 26. dubna 2016 14:59 )

?? to je soudnictvi v Cesku ????? .....Dvěma policistům, kteří podle obžaloby ubili na podzim 2013 v Plzni bezdomovce, odvolací soud uložil čtyři roky vězení. O polovinu tak snížil lednový rozsudek Krajského soudu v Plzni, podle kterého si měli odpykat osm let. Podle obžaloby v říjnu 2013 napadli Jan Pergl a Lukáš Zahradník v Plzni bezdomovce, uhodili ho obuškem, poté ho ještě zkopali a způsobili mu zranění, na která po několika dnech zemřel.

zkratik ( 26. dubna 2016 14:05 )

.....U soudu ho shodil i znalkyně obhajoby.... asi transvestita

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud