Kvůli nájmu pobodal invalidní ženu, ve vazbě pak napadl spoluvězně: Odpyká si 17 let ve vězení

Kvůli nájmu pobodal invalidní ženu, ve vazbě pak napadl spoluvězně: Odpyká si 17 let ve vězení  (Autor: Profimedia.cz)
Autor: ČTK - 
23. března 2016
15:52

Za dva pokusy o vraždu si dvacetiletý Martin Marhoul odpyká 17 let ve vězení. Původní trest mu o dva roky zvýšil odvolací soud. Muž podle rozsudku nejprve doma pobodal invalidní přítelkyni svého otce. Motivem byl spor o nájemné. O tři týdny později napadl židlí spoluvězně ve vazební věznici. Rozsudek pražského vrchního soudu je pravomocný. Lze proti němu podat pouze mimořádný opravný prostředek, a to dovolání k Nejvyššímu soudu, které však nemá odkladný účinek.

Marhoul napadl třiatřicetiletou ženu loni v květnu ve společném bytě v Praze 5, kde žil společně se svým nevlastním otcem a napadenou. Ženu dvakrát bodl nožem do krku, čímž mimo jiné proťal průdušnici a přeťal část nervů ovlivňujících hybnost paže. Žena silně krvácela, mladík odstrčil její invalidní vozík od lůžka a z bytu utekl. Napadená si zvládla telefonem přivolat záchranku, v nemocnici pak podstoupila operaci.

O necelý měsíc později napadl spícího spoluvězně z Vietnamu v pankrácké vazební věznici, kam byl umístěn po prvním útoku. Úder téměř osmikilogramovou židlí směřoval na hlavu, Marhoul napadenému muži způsobil tržnou ránu.

Soud Marhoula původně poslal na 15 let do vězení. Po odvolání státní zástupkyně však trest zvýšil. Podle předsedkyně odvolacího senátu Pavly Augustinové podřízený soud při řízení nechyboval a správně vyhodnotil důkazy. Uložil však za dva pokusy o vraždu příliš mírný trest. „Musel vědět, že napadeným může způsobit smrt. V obou případech útočil zcela zákeřně,“ uvedla při zdůvodnění rozsudku Augustinová.

Soudkyně také dodala, že napadení útok přežili díky náhodě. Horšímu následku bitky ve vězení zabránilo to, že židli při úderu zbrzdila zeď, spoluvězeň se začal bránit a zvuky zápasu přivolaly dozorce. „Jenom díky tomu nedošlo k fatálnímu následku,“ uvedla Augustinová.

Obžalovaný svého činu také nelitoval. Problémem podle odvolacího soudu bylo také to, že se nejspíš nedokáže změnit. Není vyloučeno, že se soudem nařízená psychiatrická ústavní léčba bude muset změnit na pobyt v detenci.

Odsouzený mladík je od dětství psychicky narušený. Justice v minulosti jeho případ označila za „ukázku špatně nastavené péče o psychicky narušené lidi“. Do doby dospělosti totiž byl v kontaktu s psychiatrem a lékařem.

Odsouzený v minulosti u soudu nevypovídal a jsou známy pouze jeho výslechy z policejního vyšetřování. „Já jsem nikoho nechtěl zabít,“ řekl tentokrát Marhoul soudu. Mladík ani na policii nevysvětlil, proč ženu napadl. Po činu z bytu utekl a přiznal se pracovníkům komunitního centra, kam docházel.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud