Úterý 18. května 2021
Svátek slaví Nataša, zítra Ivo
Oblačno, déšť 15°C

Pár minut svobody za 150 milionů: Muže spojovaného s únosem Hanky a Tonči po propuštění okamžitě zatkli

Autor: ČTK - 
1. února 2016
16:07

Íránec Shahram Abdullah Zadeh obžalovaný z miliardových daňových úniků opustil v pondělí odpoledne vazební věznici v Brně-Bohunicích. Soud ho propustil na největší kauci v historii Česka ve výši 150 milionů Kč. Vzápětí ho ale na základě evropského zatykače policie znovu zatkla. Zadeh v roce 2013 tvrdil, že má informace o tom, kde únosci v Pákistánu drží Hanku a Tonču.

Novináři dnes několik hodin čekali před věznicí v Brně-Bohunicích na Zadehovo propuštění. Po 15:00 vyšel z věznice advokát Íránce Pavel Čapčuch s tím, že jeho klient byl již propuštěn. Vězeňská služba jej prý "z bezpečnostních důvodů" odvezla do centra Brna a tam jej propustila. V tu chvíli ale již Zadeha zatýkala podle informací ČTK policie. Čapčuch se zatím k zatčení Íránce nevyjádřil. 

Obral Česko o 2,5 miliardy?

Podle obžaloby cizinec s 15 lidmi připravil ČR na daních při obchodech s pohonnými látkami o 2,5 miliardy korun. Úniky daní vznikly podle policie od března 2012 do června 2013 při dovozu 409 milionů litrů pohonných hmot z Německa a Slovinska.

Právě tyto státy mohly podle některých úvah vydat na Zadeha evropský zatykač. "Podrobnosti k tomu zatím nevím," řekl ČTK mluvčí Krajského státního zastupitelství v Brně Hynek Olma. Zatčení překvapilo také státního zástupce Aleše Sosíka, jenž kauzou se zabývá. "Je to pro mne nová informace," řekl ČTK.

Zadeh byl ve vazbě, aby se nevyhýbal trestnímu řízení. „Samozřejmě že po jeho propuštění tu budou jisté otazníky, zda se nepokusí o útěk. Upřímně řečeno, ty by ale byly vždy,“ řekl žalobce Aleš Sosík. Doplnil, že kauce 150 milionů korun za stíhání Zadeha na svobodě je dvakrát vyšší, než jakou původně navrhovala skupina jeho obhájců. „Umím si představit, že by byla i vyšší, ale na druhé straně musí částka odpovídat realitě,“ uvedl žalobce.

Proces s Íráncem s českým pasem začne v březnu v Brně. Kauce 150 milionů korun je patrně nejvyšší, jakou dosud soud v Česku přijal. Původně ji brněnský krajský soud stanovil na sto milionů korun. Olomoucký vrchní soud ale toto rozhodnutí zrušil a nařídil brněnskému, aby se žádostí o Zadehovo propuštění z věznice a jeho stíhání na svobodě zabýval znovu. Brněnský krajský soud v uplynulých dnech kauci ještě zvýšil. Peníze složil cizinec na jeho účet minulé pondělí.

salto ( 2. února 2016 09:29 )

Když máš smůlu, tak i v dámském přirození na hřebík narazíš. Když máš erc smůlu, tak ten hřebík je rezavej

flesch2z ( 1. února 2016 19:26 )

Pěknej fígl. No co, jednoho Íránce zatknou a druhej za chvíli udělá to samý, už si je sem v letadýlkách vozíme, říkáme jim političtí migranti a na letišti je vítají děti z dětských domovů se žlutými kopačáky a plyšáky. Hlavně, když jim pomáháme zmírnit jejich utrpení, jak říká Zaorálek.

bumb ( 1. února 2016 18:17 )

zednik ( 1. února 2016 17:58 )

Špatné informace Na svobodu se vůbec nedostal, byl znova zadržený ještě v areálu věznice na základě mezinárodního zatykače. http://www.novinky.cz/krimi/393503-irance-zadeha-policie-hned-po-propusteni-zase-zadrz ela.html

tomik007 ( 1. února 2016 17:42 )

 HANCZA s TONCOU by mely napsat sexualni prirucku jihadistu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání