Český Íránec zapletený do únosu Hanky a Tonči: Za 150 milionů půjde v poledne na svobodu

Autor: ČTK - 
1. února 2016
10:31

Brněnský krajský soud přijal kauci 150 milionů korun od Íránce Shahrama Abdullaha Zadeha stíhaného za rozsáhlé daňové úniky. Ve vazbě je již 22 měsíců a z věznice v Brně-Bohunicích by mohl být propuštěn dnes v poledne. V minulosti nabízel informace o Hance a Tonče unesených v Pákistánu.

Informace o propuštění řekl ČTK Zadehův advokát Pavel Čapčuch. Spis uvádí, že cizinec se skupinou patnácti lidí připravil stát na daních při obchodech s pohonnými látkami o 2,5 miliardy korun. Hrozí jim až 13 let vězení. Proces by měl začít u brněnského krajského soudu v březnu.

Státní zastupitelství v pátek uvedlo, že propuštění Íránce z vazby nebude bránit. Podmínkou je to, že případné rozhodnutí Krajského soudu v Brně bude po všech stránkách v pořádku.

Zadehův advokát Jan Vučka ČTK řekl, že postup soudu není běžný. Jiný z obviněných ve stejné kauze byl podle něj po složení kauce v řádu milionů korun propuštěn po 48 hodinách. "Nevíme, na co soud čeká," uvedl Vučka. Zadeh ve vazbě zatím strávil 22 měsíců.

Co věděl o Hance a Tonče?

Íránec, který utekl do Česka před vyšetřováním v Emirátech před necelými sedmi lety, nabízel v roce 2013 úřadům informace o Antonii Chrástecké a Haně Humpálové, které unesli ozbrojenci v Pákistánu.

Jaké informace, a zda vůbec nějaké měl, není jasné. „Není vůbec jisté, co tím sledoval a jestli opravdu mohl nějaké informace dodat. Každopádně se nezdá, že by se kauza slečen Chrástecké a Humpálové díky němu nějak pohnula,“ řekl zdroj Lidovým novinám.

Video První slova Hanky Humpálové a Tonči Chrástecké po jejich propuštění na svobodu - youtube.com/IHH

Spis k případu uvádí, že patnáctičlenná skupina údajně organizovaná Zadehem způsobila státu škodu při obchodech s pohonnými hmotami okolo 2,5 miliardy korun. Státní zástupce viní stíhané z krácení daní a účasti na organizované zločinecké skupině.

Podle kriminalistů dováželi v letech 2012 a 2013 stovky milionů litrů paliva ze Slovinska a Německa a šidili stát na daních pomocí falešných daňových přiznání. Do trestné činnosti se prý zapojilo nejméně 65 obchodních společností.

Proces by měl začít u brněnského krajského soudu 8. března. S jeho zahájením počítal soud již loni v listopadu. Jednání bylo svoláno mnohokrát, vždy se z něj ale některý z právníků omluvil ze zdravotních důvodů nebo kvůli časovému zaneprázdnění. Obžalovaní také měnili právní zástupce.

plysovykozisek ( 1. února 2016 12:06 )

 Zase ty dvě Smrtka a Pizizubka, při focení jim rači měli dát pytel přes hlavu.

bohuz ( 1. února 2016 11:56 )

 2 500 000 000 - 150 000 000 = LOL, slusnej vydelek. POPRAVIT, OKAMZITE!

salto ( 1. února 2016 11:46 )

Kukaččí vejce?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud