Před 20 lety údajně rozstříleli muže samopalem. Dnes si nic nepamatují

Autor: ČTK, oj - 
25. září 2014
12:11

Nikdo nic neví, nikdo z obžalovaných nechápe, proč je před soudem, nikdo z nich před 20 lety Jiřího Vrbu (†32) samopalem nerozstřílel. Čtyři muži, kteří podle policie až do teď unikali spravedlnosti, tvrdí, že s nájemnou vraždou v pražské Michli nemají nic společného.

Podle obžaloby jeden muž vraždu naplánoval, další zaplatil za provedení zbývajícím dvěma mužům. Kdo si vraždu objednal, se nepodařilo zjistit. Případ objasnil těsně před promlčením speciální policejní tým Tempus.

První z obžalovaných podle spisu přijal od neznámé osoby zakázku k zavraždění muže v roce 1993. Jeho prostředník pak předal dvěma údajným nájemným vrahům střelnou zbraň, výbušninu a fotografii poškozeného. Za provedení činu také dostali jako odměnu každý 100.000 korun.

Tělo rozstříleli samopalem

Vražda se stala 21. listopadu v Hadovité ulici, kde byl tehdy dvaatřicetiletý muž zavražděn v zaparkovaném autě. Jeden z údajných nájemných vrahů ho podle spisu zasáhl 18 výstřely ze samopalu typu škorpion. Kulky zasáhly zejména horní část těla a hlavu. Komplic pak místo činu se samopalem v ruce "jistil".

Oběť podle obžaloby utrpěla pohmoždění mozku, průstřely srdce, plic, jícnu, žaludku a dalších orgánů, což způsobilo okamžitě smrt. Zavražděný se podle médií živil vymáháním dluhů.

My nic...

Obžalovaní muži dnes při krátké výpovědi před Městským soudem v praze shodně tvrdili, že o činu nic nevědí. Vraždu, která je jim kladena za vinu, prý nespáchali. "Nevím, o co jde," prohlásil jeden z nich. "Nic jsem nespáchal a dál vypovídat nebudu," uvedl další z obžalovaných. "Nic takového jsem neudělal," konstatoval další.

Pražští kriminalisté v 90. letech případ odložili po roce a půl vyšetřování, protože tehdy nezjistili skutečnosti, které by je opravňovali někoho obvinit. Speciální policejní tým Tempus případ znovu otevřel loni v červnu a podezřelé zatkl v listopadu, jen měsíc před promlčením vraždy.

„Některé osoby, které se třeba v minulosti bály promluvit, tak po 15 letech už takový strach nemají. A po těch 15 letech, pokud je najdeme a oslovíme, tak oni zapřemýšlí, řeknou: ‚Ano, tenkrát to bylo jinak‘,“ řekl serveru idnes.cz obecně k vyšetřování nedořešených případů šéf týmu Tempus Milan Jindrák.nafta ( 1. října 2014 20:51 )

Na Slovensku zaniká trestnosť zločinu, za ktorý možno uložiť doživotie, po 30 rokoch. Ak ide o zločin s hornou sadzbou najmenej desať rokov, premlčacia doba je 20-ročná, desať rokov trvá v prípade ostatných zločinov. Na prečiny, za ktoré možno uložiť trest s hornou sadzbou najmenej tri roky, sa vzťahuje päťročná premlčacia lehota, pri ostatných prečinoch je trojročná. Tieto doby plynú do momentu, pokiaľ nie je za daný trestný čin niekto obvinený. Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/4947709/lipsic-v-dlzke-premlcacich-lehot-sme-na-spici-europy.html#ixzz3Ev90HgAF

tomik007 ( 25. září 2014 14:28 )

Takove lidi do toho tenkrat ovsem nepustili. - Vse bylo dobre pripraveno.

tomik007 ( 25. září 2014 14:26 )

 Co czech - to muzikant

bandour ( 25. září 2014 14:07 )

myslím si, že máte pravdu, prakticky nic nového nemohli zjistit/jenom kdyby se někdo přiznal/, pouze doba promlčení je dohnala k podání žaloby/dnes státní zástupci obžalují každého, kde dá návrh policie/ a je jim úplně jedno, když potom člověku nic nedokážou, že vyhodil tisíce za obhajobu. Protože je to případ a čárka se počítá i když není dotažena do konce. Kdyby dnes bylo možné, aby dostal státní zástupce a policie k náhradě výši uznaných výdajů,/které potom platí Ministerstvo spravedlnosti/, bylo by návrhu na podání obžaloby o hodně méně, myslím jenom v těch případech, kde je vše jak se říká, postaveno na vodě.

abyss ( 25. září 2014 13:47 )

Jde o to jestli si mají na co vzpomenout. Současná vlna takovýchto odhalení na poslední chvíli před promlčením mi připadá spíš jako móda které je nutné za každou cenu dostát než jako výsledek skutečně solidní práce kriminalistů.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud