Pátek 18. září 2020
Svátek slaví Kryštof, zítra Zita
Jasno 18°C

Policejní zátah v Praze: Kvůli rasistické knize!

ÚOOZ zasahoval v modlitebně v pražských Kyjích kvůli závadné knize.  (Autor: Archiv Blesku)
Autor: lvi - 
25. dubna 2014
14:52

Kriminalisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) dnes zasahují na několika místech Prahy kvůli podezření z vydání a distribuce knihy, která šíří rasismus, antisemitismus, xenofobii a násilí proti takzvaným méněcenným rasám. Desítky policistů i v Islámské nadaci v ulici Politických vězňů nedaleko Václavského náměstí.

Podle mluvčího útvaru Pavla Hantáka detektivové začali provádět úkony trestního řízení vedeného pro podezření konkrétního člověka. Tyto úkony spočívají v zadržení podezřelého a v domovních prohlídkách a prohlídkách jiných prostor, upřesnil mluvčí.

Zda policisté už někoho zadrželi, Hanták nekomentoval. Uvedl však, že prohlídky policisté provádějí v místech, kde se pravidelně shromažďuje větší množství nábožensky orientovaných lidí.

Jedním z takových míst je i samotná Islámská nadace v centru Prahy, kde je podle jejích webových stránek modlitebna a kde se konají přednášky, kurzy arabštiny i páteční kázání v arabštině a češtině. Někteří návštěvníci si na zásah policie stěžovali, prý je vyrušili při modlitbách. Po čtrnácté hodině detektivové vyvedli z objektu tři spoutané muže.

Mluvčí muslimů v Česku: Vybrat si pátek k zásahu není správné!

Souhlas s postupem ÚOOZ paradoxně nepřímo podpořil i předseda Ústředí muslimských obcí v České republice Munib Hasan Alrawi. Jemu se ale nepozdává vybraná chvíle k zásahu. "Zákon je třeba respektovat a jestliže je nějaká písemnost v rozporu s právem konkrétního státu, je třeba počítat s následky, respektive se zásahem, jako je tento. Nicméně vybrat si k němu u muslimů pátek, to mi přijde krajně nešťastné a nevhodné vzhledem k tradicím modliteb," uvedl pro Blesk.cz Alrawi.

Podle něj je za tím touha policistů o senzaci a zaujmout média. "Jestli měli podezření delší dobu, mohli si k tomu vybrat kterýkoli jiný den nebo noc. Navíc tady nejde o bombu, která má za třicet minut vybouchnout, ale o knihu," dodal Alrawi.

Nejznámějším případem, kdy se policie a poté i soudy zabývaly prodejem kontroverzní knihy, bylo vydání nekomentovaného českého překladu díla Adolfa Hitlera Mein Kampf. S tím přišlo na trh v březnu 2000 nakladatelství Otakar II. vedené Michalem Zítkem, na kterého byla v listopadu 2000 podána obžaloba kvůli údajné podpoře a propagaci hnutí potlačujících lidská práva. Soudy nejprve Zítka odsoudily k podmínce, v březnu 2005 je ale Nejvyšší soud zprostil viny. V platnosti ale zůstala pokuta 60 000 korun, kterou vyměřil pražský městský soud internetovému prodejci Zítkem vydané knihy Vítu Vařákovi.

capoturno ( 26. dubna 2014 14:44 )

S těmi islámskými šmejdy je třeba rázně zatočit. Množí se tady u nás jako kobylky a cikáni. Tvrdou pěst na ně, popřípadě i kulomet a bude klid.

zadnice ( 26. dubna 2014 10:19 )

Byl jsem v šoku z krátké ukázky v TV zprávách! Vypadá to, že je těch "muslimů" u nás velké množství. Samozřejmě že my ani úřady, jak je tomu u nás zvykem, netuší kolik a v jakém složení se u nás různé pochybné existence pohybují, včetně teroristů!!!! Státe probuď se už konečně a začni hájit zájmy a bezpečnost vlastních občanů!!! 

romkavbase ( 25. dubna 2014 18:09 )

Navíc tady nejde o bombu, která má za třicet minut vybouchnout, ale o knihu," dodal Alrawi.Tady je jasně vidět na co muslim myslí, bych se zaměřila na to kde, kdy co vybuchne

romkavbase ( 25. dubna 2014 18:03 )

já narozdíl od někoho nespím, prostě se stáhnout nedá, tož tak

marie60 ( 25. dubna 2014 17:37 )

  ..to by se teprve začali mstít. V Brně to asi nebude jiné.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud