Žháři z Vítkova: Dostanou výjimečné tresty?

Autor: ČTK, rvs, Ivana Žáková - 
5. října 2010
10:59

Státní zástupkyně Brigita Bilíková navrhla třem obžalovaným ze žhářského útoku ve Vítkově výjimečné tresty. Souzeným hrozí tresty v rozpětí od 15 do 25 let. Čtvrtému, Ivo Müllerovi, navrhuje trest v základní trestní sazbě, tedy do 15 let vězení. Verdikt se očekává za 14 dní.

Proces se žháři, který nemá v Česku obdoby, znovu pokračuje u Krajského soudu v Ostravě závěrečnými řečmi.

Hned tři výjimečné tresty navrhla žalobkyně v případu útoku zápalnými láhvemi ve Vítkově. Důvodem je minimální úspěšná možnost nápravy tří ze čtyř obžalovaných neonacistů a organizovaný útok usmrtit početnou romskou rodinu včetně dětí zvlášť trýznivým způsobem.

Hlavní organizátor útoku může jít do vězení až na pětadvacet let!

Nejvyšší trest, a to v horní polovině sazby pro výjimečný trest, což je pětadvacet let, navrhla státní zástupkyně Brigita Bilíková pro Davida Vaculíka (25). Jako jediný ze všech útočníků nepromluvil před vyšetřovateli ani před soudem. „Byl hlavním aktérem útoku, který dotáhl do konce. Má vysoké postavení ve skupině pravicových extrémistů a stojí za řadou jejich akcí na Slezsku,“ uvedla Bilíková.

Poukázala také na to, že Vaculík neprojevil žádnou lítost nad osudem obětí, a podle znalců se u něj projevuje enormní bezcitnost a emoční chlad. Výjimečný trest v polovině trestní sazby, to je kolem dvaceti let, navrhla žalobkyně pro Jaromíra Lukeše (26), který byl pravou rukou Vaculíka. Právě on dům, v němž od roku 1983 nepřetržitě žila romská rodina s dětmi, vytipoval. „Měl touhu dělat něco většího než jen neonacistické pochody. Bezcitnost a nenávist k romskému etniku je u něj vysoká,“ zdůvodnila Brigita Bilíková.

Třetí výjimečný trest v dolní hranici sazby, což je mezi patnácti a dvaceti roky, pak žádá pro nejmladšího útočníka Václava Cojocaru (22). „Jeho lítost nad zločinem byla spíše formální, aby zmírnil trest,“ uvedla Bilíková.

"Šli jsme na Cikány!" prohlásil Müller

Jedině pro čtvrtého radikála Ivo Müllera (24) navrhla trest v horní hranici základní trestní sazby pro vraždu, která je patnáct let. Jako jediný totiž před soudem přiznal: „Šli jsme na Cikány!“ Jako jedinečný a přímý důkaz státní zástupkyně přednesla záznam z telefonického rozhovoru, v němž se Lukeš útokem zápalnými láhvemi na Romy doslova chlubí: „Barák jsem měl najít jen já. Měl jsem jej vytipovaný tři měsíce. Čtyři flašky a čtyři lidi, každý z jiného města. To se dalo čekat, že tam budou i děcka a že budou spát pod oknem.“

Rozhovor pak pokračoval tvrdě rasisticky: „V Maďarsku jsou ale lepší frajeři. Když házeli zápalné láhve, tak čekali, až to začne hořící vybíhat ven a pak to ještě stříleli. A teď jsou v parlamentu.“

Jak vyplynulo z dalších odposlechů, Vaculík z obav z údajného udavačství, dokonce navrhnul zlikvidovat Jaromíra Lukeše: „Kdyžtak ho zabijeme, no a co!“

Cílem útoku byla naprostá likvidace rodiny

Žalobkyně Brigita Bilíková poukázala na obrovskou zákeřnost útoku, organizovanost a zejména jeho motiv zviditelnit ideologii neonacismu a rasovou nesnášenlivost. „Nebyla to klukovská zábava, ale styl jejich života. Dobře promyšlený ideologický čin. Jednali v přímém úmyslu usmrtit více osob včetně dětí romského etnika,“ konstatovala Bilíková. Současně poukázala na to, že dům na Opavské ulici ve Vítkově byl naprosto vhodným objektem. Byl bez oplocení u hlavní cesty a se všemi obytnými místnostmi čelem, vedle sebe a v přízemí.

„Razantní vhození láhví s benzínem do oken způsobilo jejich roztříštění a rozšíření ohně po celé délce domu. Žár byl osm set až dvanácet stupňů Celsia. Obžalovaní udělali vše proto, aby v domě všichni uhořeli,“ dodala žalobkyně.

Radikálové zapálili dům v noci 18. dubna 2009. Několik měsíců pak bojovala o život Natálka (2), která utrpěla popáleniny na osmdesáti procentech těla. Právě její zmocněnec u soudu v závěrečné řeči prohlásil, že pro útočníky z Horního Benešova na Bruntálsku a z Opavy žádá doživotí.

Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání