Vítkov: Vaculík si návod na útok stáhl z internetu!

Neonacista David Vaculík (25) se podle obžaloby podílel na zapálení domu ve Vítkově, při kterém byla na 80 procentech těla popálena romská holčička Natálka.
Autor: ČTK, rvs - 
16. června 2010
10:43

Než zapálil dům s dvouletou Natálkou, jeden ze čtveřice útočníků, David Vaculík (25), si našel návod na žhářský útok na internetu! V Ostravě pokračuje proces se čtyřmi neonacisty, kteří v dubnu minulého roku zapálili romský dům v moravském Vítkově.

Hlavní líčení pokračovalo promítáním záznamu z místa činu. Téměř čtyřhodinový film pořídili hasiči těsně po uhašení ničivého požáru domu ve Vítkově, v němž bydlela romská rodina.

Ještě před puštěním dokumentu soudce uvedl, že jeden ze zmocněnců rodiny žádá nový důkaz, který souvisí s počítačem obžalovaného Davida Vaculíka (25). "Požaduje, aby se určilo, kdy obžalovaný Vaculík z internetu stáhl návod k teroristické akci," vysvětlil soudce.

Žháři z Vítkova před soudemŽháři z Vítkova před soudem | Ivana Žáková

Dva ze čtveřice odmítli vypovídat

Na lavici obžalovaných po přestávce opět kromě Vaculíka usedl i Ivo Müller, Václav Cojocaru a Jaromír Lukeš. Vypovídat chtěli jen dva - Müller a Cojocaru. Lukeš a Vaculík vypovídat odmítli.

Před soudem už hovořili i členové rodiny, na kterou pravicoví extremisté útočili, a také lidé z okruhu jejich známých. Před soudem hovořili i odborníci na extremismus, kteří potvrdili, že obžalovaní byli aktivní neonacisté.

Co se ve Vítkově stalo?

Čtyři mladí muži na dům obývaný devítičlennou romskou rodinou zaútočili v noci na 19. dubna 2009. Tři z nich do oken hodili tři zápalné láhve, čtvrtý, Lukeš, čekal v autě. Při následném požáru byli zraněni tři lidé.

Nejmladší z rodiny, dvouletá Natálka, utrpěla hluboké popáleniny na 80 procentech těla. Podle obžaloby jejich čin souvisel se zviditelněním extremistických skupin a také se 120. výročím narození Adolfa Hitlera.

 

Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud