Nevydařený žhářský útok na činžák, kde žijí Romové

Činžovní dům v Rybářské ulici v Opavě, kde se našly zápalné lahve
4. 4. 2010
08:44

AKTUALIZOVÁNO: Na činžovní dům v Rybářské ulici v Opavě, kde žijí Romové, někdo v noci na sobotu zaútočil dvěma zápalnými láhvemi, které však naštěstí nehořely.

Nikdo tak nebyl zraněn a nevznikla ani žádná materiální škoda, řekl dnes ČTK opavský policejní mluvčí René Černohorský. V domě podle informací ČTK žijí Romové.

Láhve pachatel vhodil na vstupní chodbu do domu v nočních hodinách, vchodové dveře u domu jsou trvale otevřené. Podle Černohorského byla v láhvích zatím přesně nezjištěná tekutina. Zdroj seznámený s případem uvedl, že láhve měly i knoty a obsahovaly pravděpodobně nějaký druh oleje. Případ policistům nahlásil pětapadesátiletý obyvatel domu.

Policie případ šetří jako obecné ohrožení. "Láhve s neznámou tekutinou byly zajištěny a byly zaslány na chemickou expertízu, tedy na speciální chemické rozbory," podotkl Černohorský.

Hodit zápalnou lahev začíná být normální jako dát facku

Podle Kumara Vishwanathana, který se v regionu už několik let věnuje práci s romskou komunitou, nesmí být žádný obdobný útok podceňován. Vishwanathan dnes ČTK řekl, že bude nyní hodně záležet na rozhodnutí soudu, který by se měl v květnu začít zabývat loňským žhářským útokem ve Vítkově. "Společnost musí dostat jasný signál, že jde o nebezpečné věci, které budou potrestány," míní Vishwanathan.

Dodal, že takové útoky nejsou žádnou klukovinou a společnost by je neměla odpouštět. Podle Vishwanathan především část mládeže přestává mít jakési mantinely a hodit zápalnou láhev začíná být stejně normální jako dát facku. "Nevnímají, že tohle je něco úplně jiného, to není jako petarda," uvedl. Doplnil, že lidé už si zápalnými láhvemi začínají vyhrožovat i ve vlastních rodinách. Obrátila se na něj například starší žena, které takto vyhrožoval vnuk.

Pachatelé hodili lahve do vstupní vchodu do domuPachatelé hodili lahve do vstupní vchodu do domu | 

Nešlo o první žhářský útok

Neznámí žhář či žháři zaútočili v noci na neděli 14. března také na domek v ostravské kolonii Bedřiška. Zápalnou láhev s vysoce hořlavou tekutinou prohodili oknem do dětského pokoje, kde spala třináctiletá dívka. Láhev se nerozbila, a chemikálie tak nezačala hořet. Od knotu se jen vznítil kousek koberce. Ten dívka, kterou probudilo řinčení skla, stihla uhasit. Útok policisté vyšetřují jako vraždu ve stadiu pokusu.

Loni v dubnu žháři zaútočili i na domek romské rodiny ve Vítkově na Opavsku. Do domu podle výsledků vyšetřování vhodili tři zápalné láhve. Při následném požáru byli zraněni tři lidé. Nejvážněji tehdy ani ne dvouletá Natálka. Utrpěla rozsáhlé popáleniny druhého a třetího stupně na 80 procentech těla.

Policie útočníky dopadla, proces se čtveřicí obžalovaných pravicových extremistů z Opavska a Bruntálska začne u Krajského soudu v Ostravě 11. května. Hlavní líčení budou doprovázet mimořádná bezpečnostní opatření. Muži jsou obžalováni z pokusu o rasově motivovanou vraždu, kterou chtěli spáchat na více osobách, z nichž jedna byla dítě. Za to jim hrozí až 15 let vězení. Padnout ale může i výjimečný trest či doživotí.

e.44 ( 7. dubna 2010 12:04 )

Šťouchni si do jehly Opakuješ se a jseš nudnej, jako zaseknutej gramofon!!!

e.44 ( 7. dubna 2010 11:57 )

Dík za omluvu, i když kvůli tomu jsem ti nepsala. Jenom jsem chtěla, abys věděla, jak to skutečně bylo. Taky ti přeji hezký den.

arcaben ( 7. dubna 2010 11:09 )

Velmi se Ti omlouvám,neukazovalo se mi Re:,proto to vypadalo,že reaguješ na můj příspěvek!Už je vše v pořádku,na mém PC,takže už vím co a jak!Ještě jednou se Ti omlouvám a na negramotného hňupa již nereaguji,to je omezený provokatér ani bych se nedivila kdyby to byla galuska!!e.44 a gevi přeji hezký den

georg-stuttgart ( 7. dubna 2010 09:33 )

to mas naprostou pravdu, kdyz prijedu do Prahy tak tolik zebrajicich ceschu jsem nikde nevydel co v Praze, je to katastrofa, copak ceko se vratilo o 500 roku zpjet, jen Praha cita 15 000,bezdomovcu, Vjetnamci pochopily ze musi do ceska obliknout a obout ceskej narod, Vjetnamci maji take obchody, tak ze ceskej narod si tam muze koupyt levne jidlo, cinske polivky,

georg-stuttgart ( 7. dubna 2010 09:24 )

ja jsem zil v cesku, a moje inteligence mi postaci na to, abych vjedel jaka je ceska mentalita, o to vice se vase mentalita projevily po roce 1990,sve deti vychovavate v duchu xenofobickych nalad, neonacizmu a rasizmu, vuci narodnostnim mensinam, ale ja se nedivim, po staleti jste sami jako cesky narod bily ponizovani a utiskovani,znaslnovani jinimy narody, tak se 20 roku mstite mensinam zijicim na uzemi ceske republiky, proto ze se stale citite jako cesky narod mensinovim v europje,

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud