Čtvrtek 26. listopad 2020
Svátek slaví Artur, zítra Xenie
Oblačno 3°C

Poslední popravený v Československu: Bestiální vrah Svitek vyřezal těhotné manželce plod z těla

Autor: ČTK, dce - 
31. října 2020
05:20

Změna politického režimu v Československu po listopadu 1989 vedla i ke změně pohledu na trestání nejzávažnějších kriminálních činů. Hned v následujícím roce zrušilo Federální shromáždění trest smrti. Posledním popraveným v bývalém Československu se stal 8. června 1989 devětadvacetiletý recidivista Štefan Svitek ze slovenského Brezna.

Svitek, jehož otec byl alkoholik a násilník, páchal nejrůznější trestnou činnost už od puberty a byl několikrát ve vězení. Oženil se s Romkou Marií, která již měla dvouletou dceru z předchozího vztahu. Páru se narodila dcera a nedlouho poté manželé čekali dalšího potomka. Svitek, který pracoval v lese, se 30. října 1987 společně se svým kolegou opil v hostinci, odkud se pozdě v noci vrátil domů. Vystrašená manželka se před ním společně se dvěma dcerami zamkla v ložnici. Rozzuřený Svitek dveře vylomil sekerou a manželce s ní zasadil 16 ran do hlavy, pak se obrátil k dcerám (†6 a †4), které rovněž zmasakroval k nepoznání.

To mu ale nestačilo, v kuchyni popadl nůž a manželku rozřízl od krku až k rozkroku a v návalu šílenství z ní začal trhat orgány a házet je kolem sebe.

„Když jsem manželce rozřezával tělo, vyvalily se ven vnitřnosti. Levou rukou jsem jí to všechno vytrhal. Byla ve třetím nebo čtvrtém měsíci těhotenství, tak z ní vypadl i plod (ten Svitek rozpitval žiletkou, u výslechu ale uvedl, že si to nepamatuje - pozn. autora). Odřezal jsem jí prsa, pak jsem ji strhl z postele na zem,“ popsal podle iDnesu sám Svitek ve vyšetřovací spise.

Pak se vrátil k oběma mrtvým dcerám, jejich těla narval do pytle a vydal se do lesa. Po pár metrech se ale vrátil, vysypal je doma na podlahu. Na dřezu popadl krabičku žiletek a dcerám otevřel hrudník i břicho. Jak ho opouštěl alkohol a přibývalo světlo, opustila ho i vražedná touha.

Druhý den se neúspěšně pokusil o sebevraždu, poté se vydal na útěk, ale byl dopaden policií. Obžalovaný Svitek byl znalci shledán jako velmi agresivní a psychopatická osobnost. Nad svým činem nikdy nepocítil lítost, naopak vraždu popsal jako svůj nejsilnější sexuální zážitek. Protože byla náprava vyloučena, soud v Bánské Bystrici rozhodl o trestu smrti. Rozsudek byl vykonán 8. června 1989 v Bratislavě, a Svitek se tak stal posledním popraveným v Československu.

Poslední popravený Čech ubodal svou rodinu

Poslední poprava před zrušením trestu smrti v nynější ČR byla vykonána 2. února 1989; popraveným byl Vladimír Lulek z Hradce Králové (34), odsouzený v lednu 1988 za pětinásobnou vraždu a pokus o vraždu - dva dny před Štědrým dnem roku 1986 opilý ubodal svou manželku, její tři děti a svou dceru a pobodal sousedku, která mu chtěla v činu zabránit.

Poslední ženou popravenou v Československu se 12. března 1975 stala čtyřiadvacetiletá Olga Hepnarová, která trest dostala za to, že v červenci 1973 úmyslně vjela nákladním automobilem mezi lidi na zastávce tramvaje v Praze 7 a zabila osm lidí.

Trest smrti byl v bývalém Československu zrušen s účinností od 1. července 1990. Rozsudky smrti vynesené před tímto datem byly změněny na doživotí. Tak popravě unikl například asi poslední člověk odsouzený v ČR k absolutnímu trestu (v lednu 1989) Jaroslav Malý, jenž měl pykat za trojnásobnou vraždu; v červenci 1991 ve vězení zemřel. Dodnes si doživotní trest, jenž byl původně trestem smrti, odpykává Zdeněk Vocásek, jenž byl v září 1988 odsouzen za brutální dvojnásobnou vraždu.

Místo provazu doživotí

Nejvyšším možným trestem v ČR je nyní podle trestního zákoníku, účinného od ledna 2010, doživotí. Výjimečným trestem se rozumí též trest odnětí svobody nad 20 až do 30 let. Nyní si v ČR odpykává doživotní trest 46 osob, z toho tři ženy.

Ve světě v současné době má ve svých právních řádech trest smrti přes 90 zemí, z toho asi 35 států ho neuplatňuje, tedy nepopravilo nikoho během posledních deseti let.

Světové tabulky v počtu poprav vede dlouhodobě Čína. Počet popravených v Číně je státním tajemstvím, podle odhadů je ale v této zemi každoročně vykonáno několik tisíc rozsudků smrti. V Číně se navíc trest smrti ukládá i za nenásilné zločiny (podvody či úplatky). Na druhém místě je Írán, kde bylo v loňském roce popraveno 369 lidí, následuje Irák se 169 popravenými. Z evropských zemí praktikuje trest smrti pouze Bělorusko.

Arany ( 31. října 2020 15:19 )

Souhlas.

Arany ( 31. října 2020 15:18 )

Nebylo jich tolik. Čtete dneska vůbec noviny? Nebo jste dement, který nic nevidí a neslyší? Dneska je to úplně běžné, že někdo někoho zabije. Tak to tedy ne, milý pane luklovahu! Nikdy!

Arany ( 31. října 2020 15:14 )

Trest smrti měl zůstat. Výsledky vidíme dnes na tom co se každý den děje. Havel byl naivní osel.

hejhej ( 31. října 2020 12:45 )

Trest smrti měl být zachovaný pro bestie, vrahy. S tím pochopitelně EU nesouhlasí, protože by se už hodně muslimských vrahů " houpalo" na šibenici. Tyto muslimské vrahy ještě zrů.da Merkelová omlouvá a obhajuje, stejně jako promuslimská ANTIFA, jejiž členem je pirát Bartoš.

paveltekyla ( 31. října 2020 08:45 )

Zločinec Havel nám dal falešnou,žákeřnou demokraci tunelářu,kmotru zloděju zločincu politiku a to nejhorší senát,zrušil trest smrti a rezavý křivák se stavěl nad zákon, bibli!! a dneska vrahové se nechávají v kriminále živit slušnými danovými poplatníky a ještě se chechtají,stěžují že mají malý prostor nemají televize,počítače pojebte se s tou vaší demokracii pro politiky tuneláře,kmotry vrahy.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud