„Nejhorší případy jsou s mrtvými dětmi,“ říká policistka: Promluvila o brutálních kauzách

Autor: hra, chal - 
4. června 2019
13:36

Jihočeská kriminálka má ve svých řadách skutečnou legendu oboru. Renáta Miková (58) přes 20 let vyšetřuje ty nejtěžší zločiny a její práce nezůstala bez povšimutí. Zkušená policistka v pátek dostala cenu Policista roku 2018 a pocty si vysloužil i její vyšetřovací tým, který letos v únoru vyřešil brutální vraždu manželů na Písecku. 

Tahle policistka za svou kariéru řešila mnoho těžkých zločinů. Nejtěžší byly ty, ve kterých byly obětmi děti. „Počet násilných trestných činů páchaných na dětech roste rok od roku,“ vysvětlila Blesku legenda jihočeských kriminalistů Renáta Miková.

Když dítě svědčí proti rodičům

Aby bylo řešení takových případů snadnější, jihočeská kriminálka má na podnět zkušené vyšetřovatelky už tři roky k dispozici speciální „dětskou“ výslechovou místnost. Prostor je vybavený hračkami a vyzdobený tak, aby se děti a mladiství cítili co nejlépe. 

„Nejhůř se to objasňuje, když jsou pachateli rodiče, a je jich opravdu hodně. Obvykle žena z toho manželského páru nechce připustit, že by její manžel a otec nějakým způsobem zneužíval nebo týral vlastní děti. Proto ho brání. U sexuálního násilí stoupá počet nepřímých členů rodiny, jedná se o druhy, dědečky, strýce…“ dodala Renáta Miková. V „dětské“ výslechové místnosti se oběti uvolní snáze než v té obyčejné, sterilní.

Nejsmutnější jsou mrtvá miminka

Drobná blondýnka považuje za nejhorší případy ty, ve kterých řeší mrtvé dítě. „Minimálně jednou do roka se s takovým případem potkávám. Většinou matka zabije své dítě, někdy hned po porodu. Je smutné, že zavražděné děti mohly žít. Vždyť dnes máme nejen babyboxy, ale i utajené porody, takže všechno se dá řešit,“ řekla vyšetřovatelka.

Renáta Miková má kromě řešení zločinů páchaných na dětech na účtu i několik mediálně známých případů. Na jeden z nich prý pravděpodobně do smrti nezapomene. Jedná se o deset let starou vraždu zlatníka v Českých Budějovicích. „Hlavu měl téměř oddělenou od těla. Kdyby mi někdo řekl, že to udělaly dvě ženy, asi bych se mu vysmála. Jenže po intenzívním pátrání jsme z vraždy obvinili dvě prostitutky,“ popsala kriminalistka.

Zavraždění ji brali jako dceru

Za jiný úspěšně vyřešený případ dokonce komisařka se svými kolegy v pátek obdržela cenu od prezidenta republiky. Šlo o vraždu manželů (†60 a †54) na Písecku. Členové vyšetřovacího týmu Mobilheim během 10 dnů dopadli v Rumunsku slovenského recidivistu (35) s parťačkou (29), kteří v mobilním domku zasadili jedné z obětí 25 ran nožem a druhé přeťali krkavici. „Zavraždění manželé k té ženě měli blízko. Brali ji jako dceru. Je to jeden z nejbrutálnějších činů, který jsem šetřila,“ řekla policistka Blesku.

Kromě ocenění za tento případ si Renáta Miková z Pražského hradu odnesla také cenu Policista roku 2018. Renata Miková u policie slouží 25 let, nastoupila po mateřské dovolené. Předtím se živila jako učitelka na zvláštní škole.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

jasnovidec01 ( 4. června 2019 14:02 )

A co je s vrahy pumpařky Jany ??nějak to utichlo...a vražda 7letého Davida co ho zabil vlastní otec ??

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud