Systém pro přenášení obrazu z vrtulníku jako podporu při řešení mimořádných událostí a bezpečnostních opatření v rámci Moravskoslezského kraje představil krajský policejní ředitel, s tím, že dosud byla užívaná technologie s podstatně nižší přijímací citlivostí (max. 5 km), u které navíc docházelo k výpadkům signálu.

Nová technologie umožňuje přenos obrazu na vzdálenost 60 až 70 km, v podstatě je schopna obsáhnout území celého Moravskoslezského kraje. Využívána bude nejen pro potřeby policie (např. bezpečnostní opatření, mimořádné nebo krizové situace, pátrání po osobách, pátrání po pachatelích trestných činů, a dal.), ale také hasičského záchranného sboru (např. řízení záchranných činností, záchrana a evakuace osob, a dal.) v rámci integrovaného záchranného systému. Podstatné pro její využití je také možnost přenosu informací na speciální mobilní zařízení, z čehož vyplývá její použití přímo v terénu.

Unikátní technologii bylo možno pořídit díky finanční dotaci poskytnuté Moravskoslezským krajem ve výši 2 100 000,- Kč a statutárním městem Ostrava ve výši 1 650 000 Kč. Závěrem dejme slovo 1. náměstku hejtmana Moravskoslezského kraje JUDr. Josefu Babkovi: „Toto unikátní zařízení je první svého druhu v republice, kterým Policie ČR disponuje. Zcela nová technologie, kterou jsme mohli pořídit díky dobré spolupráci Moravskoslezského kraje, Policie ČR a města Ostravy, najde všestranné využití v mnoha situacích.“

por. Mgr. Daniela Vlčková tisková mluvčí PČR FOTO: PČR