Pátek 12. srpna 2022
Svátek slaví Klára, zítra Alena
Oblačno, déšť 25°C

Epidemie covidu v sílí, nakažených je denně přes tisíc. Experti: Je čas na 4. dávku očkování

Autor: Kateřina Baranová - 
7. července 2022
05:00

V horkém počasí se koronavirus šíří pomaleji než v zimě. Jenže... Subvarianty omikronu BA.4 a BA.5 jsou mnohem nakažlivější, a tak čísla nakažených překvapivě i nyní rostou! Experti proto důrazně doporučují čtvrtou dávku vakcinace.

Podle České vakcinologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně by čtvrtou dávku, tedy druhou posilující, měli podstoupit lidé nad 60 let, osoby od 12 let s oslabenou imunitou, případně pracovníci, kteří s takovými pacienty pracují. Vhodná je také pro klienty a pracovníky zařízení sociální péče. Přeočkování by podle ministerstva zdravotnictví mělo být možné už v polovině srpna.

Tři měsíce po nemoci

A jak dlouho čekat s vakcinací, pokud jsme se potřetí nechali očkovat teprve na jaře? „Druhou posilovací dávku doporučujeme aplikovat s odstupem nejméně čtyř měsíců po první posilující dávce vakcíny,“ uvedla společnost s tím, že by vše mělo být plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. A pokud se zájemce koronavirem nakazí, měl by podle vakcinologů přeočkování odložit o tři měsíce po prodělání nemoci.

86 procent viru kolujícího v Česku patří k nejinfekčnějším subvariantám omikronu BA.4 a BA.5. Jejich nakažlivost se blíží spalničkám.

Biochemik varuje: Vir v odpadních vodách? Je ho víc než na vrcholu

Jak se nákaza šíří v populaci, ukazují mimo testování také data z odpadních vod. Množství viru na území Prahy podle biochemika Jana Konvalinky nyní dokonce přesahuje nejvyšší hodnoty z vrcholů epidemie. „Tyhle vrcholy v minulosti předcházely zaplněným nemocnicím zhruba o čtyři týdny. Doufám, že díky promořenosti a proočkovanosti nás žádná velká tragédie nečeká, ale stoprocentně jistý si nejsem,“ řekl Konvalinka.

Video  Válek: Na podzim přijde další vlna covidu, bude třeba přeočkování  - ČTK
Video se připravuje ...

David Klein ( 8. července 2022 04:53 )

Polibte mi už *** s jakoukoliv dávkou!!! Takže asi tak nějak!!!

pavel45 ( 7. července 2022 22:59 )

máte pravdu, umírá se na genocidní vakcíny.

pavel45 ( 7. července 2022 22:57 )

Experti? Stačí se dívat na Fialu a člověk bleje, a teď zase vyjede Kubek...

iqtyqve ( 7. července 2022 19:19 )

Jistota bude 20dávek a pak hned do kremace

HastaManana ( 7. července 2022 18:51 )

Ne. Pomohla strana a vláda

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa