Neděle 29. května 2022
Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand
Oblačno, déšť 17°C

Posilující dávky pro děti 12+: Registrace spuštěna, hlásí se jich už tisíce

Aktualizováno -
24. ledna 2022
17:37
Autor: ČTK, simao - 
24. ledna 2022
11:16

Ode dneška lze registrovat k očkování proti covidu-19 posilující dávkou děti starší 12 let. Vakcinace bude možná na očkovacích místech a v ordinacích dětských lékařů po pěti měsících od dokončeného předchozího očkování. K přeočkování se do 17:00 registrovalo 11.837 dětí. SMS s upozorněním šly 100.000, co už jsou pět měsíců po očkování.

Mladší 16 let očkují jenom některá vakcinační místa, šestnáctiletí a sedmnáctiletí mohou navštívit kterákoliv očkovací místa včetně těch bez předchozí registrace.

Kde je možné nechat očkovat děti do 16 let, je patrné z přehledu očkovacích míst na ockoreport.uzis.cz.

Ministerstvo zdravotnictví k posilovací dávce pro nezletilé ve věku 12-17 let vydalo také informační leták, který obsahuje základní otázky, kterých dětí se očkování posilovací dávkou týká, kdy je možné se nechat očkovat, jak probíhá registrace či jak si domluvit termín. „Udělejte, prosím, maximum pro své zdraví“ vzkazuje ministerstvo.

Mladým ve věku 12 až 17 let se bude podávat jako posilující vakcína Comirnaty od firmy Pfizer/BioNTech stejné síly jako pro dospělé.

„S nezletilým musí na očkovací místo přijít zákonný zástupce, který dá informovaný souhlas s očkováním (písemná forma není nutná, avšak očkovací místo si ho může v této formě vyžádat),“ uvádí stránky covid.gov.cz, kde jsou k nalezení další informace nejen k očkování dětí 12+.

Ministerstvo zdůrazňuje, že očkování posilovací dávkou výrazně snižuje riziko vážného onemocnění covidem-19, a to včetně nyní šířící se varianty omikron. Všichni dospělí si mohou pro posilující dávku očkování přijít od začátku ledna.

Dosud ji zdravotníci aplikovali více než 3,5 milionu lidí, což je zhruba třetina celé populace a více než polovina už očkovaných. Proočkovanost obecně i třetími dávkami je nejvyšší ve vyšších věkových kategoriích. Naopak u nejmenších dětí ve věku 5 až 11 let, které vakcínu slabší dávky dostávají od poloviny prosince, bylo očkování dokončeno jen u 1,8 procenta této věkové kategorie v populaci.

Přestože u dětí při nákaze koronavirem vážný průběh nemoci většinou nehrozí, od začátku epidemie bylo podle dat ministerstva zdravotnictví hospitalizováno více než 11 000 lidí mladších 19 let a kolem 1150 z nich bylo na jednotkách intenzivních péče. Jen za prvních 20 dní letošního roku bylo dětí hospitalizovaných s covidem-19 více než 640.

Video  Jděte na booster, apeluje Válek. Vakcinolog zmínil výhled pro 4. dávky a sezony covidu.  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa