Čtvrtek 30. listopadu 2023
Svátek slaví Ondřej, zítra Iva
Zataženo, sněžení -1°C

Při rozmachu covidu ve škole nové možnosti? Ředitelské volno na 10 dní či online výuka

Autor: ČTK - 
19. ledna 2022
19:16

Ředitelé škol asi budou moct v případě velkého počtu učitelů v karanténě kvůli covidu-19 vyhlásit mimořádné ředitelské volno nebo distanční výuku po dobu až deseti dnů. Návrh zákona, který předložil ministr školství Petr Gazdík (STAN), dnes schválila vláda. Gazdík o tom informoval na twitteru. Zákon by měla Sněmovna projednat příští týden ve stavu legislativní nouze, aby mohl platit co nejdříve. Při výuce na dálku i mimořádném ředitelském volnu by podle ministra měli mít rodiče dětí do deseti let nárok na ošetřovné. Premiér Petr Fiala (ODS) po jednání vlády řekl, že jeho kabinet nechce školy zavírat plošně.

„Deset dní mimořádného pandemického ředitelského volna dostalo od vlády zelenou. Ředitelé škol je budou moci využít i na distanční výuku. Obojí generuje rodičům nárok na ošetřovné. Návrh teď zamíří do parlamentu, kde bude projednán ve zrychleném řízení,“ napsal Gazdík na twitteru.

Ředitelé nebudou muset vyčerpat všech deset dnů najednou, dodal na tiskové konferenci po jednání vlády.

Navrhovaný zákon by podle ministra neměl platit jen pro současnou situaci, kdy přibývá nakažených koronavirovou variantou omikron. „Je to obecný zákon, který může být v budoucnu uplatněn kdykoli, když bude vyhlášena pandemická pohotovost a ředitelé usoudí, že situace nastala,“ řekl dnes novinářům.

Školský zákon v současnosti umožňuje ředitelům vyhlásit pět volných dnů za rok, a to ze závažných důvodů, zejména organizačních a technických. Většina jich podle ministerstva tento počet dnů v aktuálním školním roce již využila nebo si to naplánovala.

Hygienici mohou o uzavření školy rozhodnout při velkém počtu nakažených žáků. Zákon o mimořádném ředitelském volnu a mimořádné výuce na dálku by podle Gazdíka měl ředitelům pomoct řešit situace, kdy se v karanténě ocitne hodně pedagogů.

Za dobu ředitelského volna dosud rodiče školáků nemají nárok na ošetřovné, což by se v případě mimořádného volna kvůli covidu-19 mělo změnit. Do konce února se má zaměstnaným rodičům po celou dobu uzavření třídy či školy kvůli epidemii vyplácet z nemocenského pojištění krizové ošetřovné ve výši 80 procent základu výdělku, řekla ČTK mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

Jak to bude potom, se podle ní rozhodne ve Sněmovně při debatě o novele pandemického zákona, kterou dnes rovněž schválila vláda. O novele by měla Sněmovna jednat příští týden, dodala. Běžné ošetřovné se vyplácí rodičům na školáky většinou devět dnů a podpora činí 60 procent redukovaného základu výdělku.

Možnost vyhlásit mimořádné ředitelské volno nebo výuku na dálku by měly mít základní, střední, vyšší odborné, základní umělecké i jazykové školy. Na dálkové vzdělávání by škola měla mít možnost dočasně přejít po dohodě s vyučujícími, pokud by kvůli výpadku většího množství pedagogů v důsledku epidemie covidu-19 nešlo učit prezenčně. Pro ředitelské volno by se škola mohla rozhodnout v případě, že by kvůli šíření nákazy dočasně nemohla zajistit ani distanční výuku.

Pro mateřské školy počítá návrh pouze s možností mimořádného ředitelského volna.

Účast na mimořádné distanční výuce by měla být pro žáky povinná s výjimkou základních uměleckých a jazykových škol. Mimořádné volno i výuku na dálku by mohli ředitelé vyhlašovat i jen pro jednotlivá pracoviště školy. V takovém případě by se měl rozsah dnů vztahovat ke každé části školy zvlášť.

Video  Povinné očkování v ČR nebude: Vláda ho odmítla a změnila pandemický zákon.  - ČTK
Video se připravuje ...

UFO1 ( 19. ledna 2022 20:39 )

Měl by jim dát volno všem,jsou nervní a děti to odnáší

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud