Pondělí 26. února 2024
Svátek slaví Dorota, zítra Alexandr
Oblačno 11°C

„Řež“ Rakušana s Vildumetzovou o covidu: Země v příšerném chaosu! A obrovská chyba nové vlády

Video se připravuje ...
Aktualizováno -
9. ledna 2022
14:49
Autor: for, ČTK - 
9. ledna 2022
13:00

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) předloží v pondělí Ústřednímu krizovému štábu návrh seznamu profesí, na které by měla dopadat pracovní karanténa. Očekává, že nad návrhem se uskuteční debata i s hejtmany. Uvedl to v neděli v diskuzním pořadu Partie CNN Prima News. Rakušan také uvedl, že nepodporuje návrh 14 senátorů, kteří se vyslovili proti vyhlášce o povinném očkování. Za komunikaci kolem vyhlášky sklidil v pořadu kritiku ze strany opoziční místopředsedkyně Sněmovny Jany Mračkové Vildumetzové (ANO), na níž se obořil, že chaos do Česka přinesla předchozí vláda, ne ta, která je nyní vedená premiérem Petrem Fialou (ODS).

Ministerstvo vnitra má vybrat oblasti kritické infrastruktury nezbytné pro chod státu kvůli počínající vlně varianty koronaviru omikron. Lidé z vybraných profesí, kterým by v práci vyšel pozitivně antigenní test, by mohli i nadále chodit do práce. Smyslem pracovní karantény je zajištění fungování státu i za situace, kdy v karanténách skončí velký počet lidí. Podle dřívějšího vyjádření šéfa Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy by se mohla týkat i klíčových dodavatelů - například prádelen, které perou pro nemocnice, nebo řidičů, kteří rozvážejí potraviny od výrobců.

Zařazeni by v ní mohli být i pracovníci v provozech, které nelze přerušit, jako vysoké pece nebo zemědělské provozy pečující o zvířata. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) zmínil také pracovníky v sociálních službách, školství či zdravotnictví.

Válek: Omikron poleví asi v druhé polovině února

Válek očekává, že výrazný nástup vlny omikronu se projeví zhruba od 16. ledna a opět poleví ve druhé polovině února. USA nebo některé západoevropské státy hlásily v souvislosti s omikronem problémy s dopravou či dalšími oblastmi, kde kvůli velkému počtu nakažených a lidí v karanténě chybí pracovníci. Právě na takový výpadek se chce vláda připravit pracovními karanténami.

Video  Karanténa a izolace i pro očkované. Ale jen na pět dní, rozhodla vláda.  - ČTK
Video se připravuje ...

Rakušan zmínil covid jako průs*r

Testováním od 17. ledna by se mělo předejít epicentrům nákazy, ale také by se mělo zjistit, kolik nakažených Čechů v sobě nosí variantu omikron. Podle Vildumetzové je poměrně pozdě na to, aby se začalo testovat v této době, kdy už může být omikron i na ústupu. Podle ní navíc udělala vláda jednu obrovskou chybu, která se testů týká, a to zrušení nouzového stavu koncem roku. Stát za nouzového stavu totiž mohl podle ní rychleji a levněji testy nakoupit, nyní se kupují podle Vildumetzové za 50 korun, mohly by se ale kupovat za 16 korun.

„Na konci roku to zrušení nouzového stavu nebylo předčasné,“ odporoval jí ale ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), podle nějž se i podle epidemiologických dat ukazuje, že to nebylo chybou a nová krize se tím nezpůsobila. „Delta byla na ústupu a omikron ještě nepřišel,“ pokračoval s tím, že se vládě podařilo alespoň umožnit normálně uzavřít minulý rok - a navíc za dodržování opatření, která se mohla ustanovit díky Pandemickému zákonu. Dodal také, že co se týče testů, prázdnější sklady jim nechala předchozí vláda, nová ihned vyhlásila nové výběrové řízení.

Vicepremiér Vít Rakušan (STAN) a poslankyně Jana Mračková Vildumetzová (ANO) v Partii na CNN Prima News (9. 1. 2022) Vicepremiér Vít Rakušan (STAN) a poslankyně Jana Mračková Vildumetzová (ANO) v Partii na CNN Prima News (9. 1. 2022) | Reprofoto Prima

Místopředsedkyně nešetřila i další kritikou. „Kritizovali jste, že málo testujeme, že budete testovat 200 tisíc. Pořád se netestuje v takové míře, jako jste slibovali. Kritizovali jste čínské testy. V médiích jsem zaregistrovala, že žádné jiné - než čínské - testy mít nebudete,“ vyčítala dále Rakušanovi. A obula se i do stávajícího ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09), jenž podle ní mění názory, a to jak u vyhlášky o povinném očkování, tak u uznávání protilátek. Vyčetla i málo očkovacích center.

Ministr vnitra se po smršti kritiky neudržel. „To vy vyčítáte naší vládě, která je tu měsíc? Mohla byste mi říci, co jste dělali vy? Kde jsou očkovací centra, kde jsou praktičtí lékaři, co očkují?“

„Lidé nevěří ničemu, nevěří státu, vládě a parlamentu, protože vy jste tuhle zemi uvrhli do příšerného chaosu. Nám bude sakra dlouho trvat, než se nám povede přesvědčit, že přicházíme s opatřeními, která ještě dávají smysl. Vy nám budete vyčítat, že se málo lidí naočkovalo? To nám budete vyčítat? To si snad děláte legraci? Vy si neuvědomujete, jak dlouho vy jste tady vládli, že my jsme tady měsíc. Já to beru, je tady covid, je tady průs*r a my nemáme 100 dnů hájení. Ale teď nám vyčítat, že pan ministr Válek mění názory? Děláte si legrace? Doba se mění,“ reagoval na vícečetnou kritiku s poznámkou, že předchozí vláda udělala chaos, který teď nová vláda dává do pořádku.

Výčitky 12 dní po převzetí vlády? Rakušan se Vildumetzové „musel smát“

Rakušan také připomněl, že Vildumetzová 29. prosince vyčítala nové vládě, že je v regionech málo očkovacích míst. „To jsme byli ve vládě 12 dní. Já se musím smát,“ uvedl. Reagoval i na velký počet příspěvků na twitteru, které právě Vildumetzová sdílí na sítích. Postoj Válka také obhájil tím, že se čeká na to, co vlastně dělá omikron a na doporučení opatření poté, co budou zveřejněny a dodělány studie.

U vyhlášky o povinném očkování se diskutující také na chvíli zastavili. Předseda STAN Rakušan nepodporuje návrh 14 senátorů na zrušení části vyhlášky o povinném očkování proti covidu-19. Návrh podepsali i senátoři STAN. „My jsme jasně řekli, že vyhláška probíhá revizí. A Vlastimil Válek řekl, že ji 15. února představí,“ uvedl s tím, že obsah vyhlášky bude znám již dříve.

Na pivo v hospodě mají dál stačit dvě dávky vakcíny

Podle současného znění schválené vyhlášky musí lidé mít dokončené očkování do 28. února. Pro ty, kteří se ještě očkovat nenechali, to znamená vakcinaci zahájit nejpozději 8. února, aby stihli dostat druhou dávku po 21 dnech. Lidé, kteří dosáhnou 60 let, se mají podle dosavadního znění vyhlášky nechat očkovat do čtyř měsíců. Dosud neočkovaných lidí v těchto skupinách je podle odhadů asi půl milionu.

Rakušan dnes také řekl, že nikdo zatím na vládu nebo Ústřední krizový štáb nepřišel s podobným návrhem, který platí v Německu, a to, že by lidé směli jít do restaurace nebo na pivo v hospodě až po třetí dávce očkování.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

ANO_nam_bude_lip ( 10. ledna 2022 23:13 )

Já se lépe domluvím anglicky (v neněmecky mluvících zemích), německy jen v Dánsku.

Stano1963 ( 10. ledna 2022 14:21 )

V zemích Evropské unie (EU) je němčina nejpoužívanějším mateřským jazykem. Patří také mezi 10 nejpoužívanějších jazyků na celém světě.

Stano1963 ( 10. ledna 2022 14:16 )

německy jsem se domluvil v Řecku a v Maďarsku lépe než anglicky, s techniky Poláky také fungovala němčina

Stano1963 ( 10. ledna 2022 14:15 )

lepší mít vystudovanou němčinu než mluvit anglicky jako Schillerová

Stano1963 ( 10. ledna 2022 14:14 )

kdo kopíroval naše kroky od podzimu 2020?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa