Úterý 28. března 2023
Svátek slaví Soňa, zítra Taťána
Oblačno, sněžení 4°C

Novoroční veselí na luxusní lodi má covidovou dohru: Zkaženou dovolenou „dorazil“ kapitán

Autor: tsv - 
7. ledna 2022
20:20

Luxusní novoroční plavbu na výletní lodi, za kterou pasažéři zaplatili v přepočtu až 150 tisíc korun, musely desítky z nich strávit v izolaci. Ačkoli měli na loď přístup jen lidé s dokončeným očkováním a negativním testem, nákaza se během prvního týdne začala šířit jako mor. Podle některých pasažérů se jim navíc kapitán ani zaměstnanci nesnažili zkaženou dovolenou jakkoli zpříjemnit, servírovali jim studené jídlo na papírových talířcích a čisté povlečení rozdávali jen na přímou žádost cestujících.

Nový rok v Karibiku a několik týdnů na luxusní výletní lodi Queen Mary 2 se může na první pohled zdát jako splněný sen, cesta se ale velmi rychle změnila v noční můru, když se po vyplutí z britského přístavu začaly na palubě hromadit první pozitivní testy. Jakmile loď připlula na první zastávku v New Yorku, deset nakažených opustilo palubu. Šíření infekce zde ale neskončilo.

Dva přístavy, kde se měla loď podle původního plánu zastavit, jí odmítly dát povolení k zakotvení. Virus se díky tomu rychle šířil dál, a když se posádka s nakaženými pasažéry dostala k hlavnímu cíli plavby – na Barbados –, většina cestujících nemohla opustit své kabiny. Situace se vyhrotila ve chvíli, kdy se koronavirus rozšířil mezi zaměstnanci a o loď se tak najednou staralo výrazně méně lidí.

Christine Martinová (66) a její manžel Richard (70) z britského Angmeringu dostali pozitivní výsledek testu 28. prosince, od té doby se izolují ve své kabině. Pár za výlet zaplatil celkem 9 860 liber (tedy necelých 290 tisíc korun), personál se k nim přitom nechoval o nic lépe než v levném hotelu. „Je to bída. Máme balkón, kam můžeme na vzduch, ale nemáme místo na jakýkoli pohyb,“ řekla Christine pro server DailyMail.

Oba mají za sebou třetí dávku očkování, potýkají se tak jen s mírnými příznaky covidu. „Vakcíny dělají svou práci a my i lidé, se kterými jsme v kontaktu, máme jen lehkou jarní rýmu. Někteří dokonce nemají žádné symptomy,“ pokračovala. Samotná nákaza ovšem nepředstavuje ten hlavní problém, za ten hosté označili zanedbávání ze strany personálu.

„Jídlo nám servírují studené jako kámen, čisté povlečení dostaneme jen na požádání. Jednou nám 29. prosince volal lékař a my občas voláme s otázkami ohledně testů, jinak se nám ale nikdo neozval a neptal se nás, jak nám je,“ vysvětlila Christine. „Je těžké hádat, kolik lidí je pozitivních, protože nám to neřekli, ale podle našich přátel, kteří mají stále přístup do jídelen, v nich není ani noha.“

Mluvčí nedostatečnou péči odmítá

„Kapitán k pasažérům pravidelně hovoří přes mikrofon, ale nikdy se nevyjadřuje k nám nakaženým – ani nám nepopřál na Nový rok,“ dodala Martinová. Loď v Barbadosu zakotvila na tři dny a zmeškala tak naplánovaný příjezd na tři další zastávky včetně druhé návštěvy New Yorku. „Cestující, kteří měli vystoupit v New Yorku, odletěli z Barbadosu letadlem. Někteří z těch, kdo nechtěli zůstat na lodi, odsud odletěli i zpátky do Británie,“ upřesnila. Loď by se měla do britského Southamptonu vrátit tento víkend.

„Hlavní problém byl v tom naprostém nedostatku informací od můstku o tom, jak moc se covid na palubě rozšířil, a vlastně i o všem ostatním. Covid se samozřejmě musí brát vážně, to bez debat, ale ten nedostatek podaných informací se tolerovat nedá,“ uzavřela Christine.

Kolik pasažérů se za dobu výletu nakazilo, mluvčí organizačního týmu neprozradil. „Všichni hosté v izolaci si mohou kdykoli vyžádat pokojovou službu a objednat si z jídelního menu. Mají navíc neustálou podporu lodního personálu,“ řekl novinářům mluvčí. „V situacích, kdy hosté musí opustit loď, zajistíme vhodné ubytování, kde budou moci strávit zbytek karantény.“

K tomu je určeno několik hotelů, jež mají díky svému vnitřnímu uspořádání možnost zabránit dalšímu přenosu viru. „Všichni hosté, kteří se ocitnou v takové situaci, mají nadále přímou podporu našeho oddaného týmu,“ řekl mluvčí na závěr. Nakažení pasažéři se možná nedočkají žádného částečného vrácení peněz.

Video  „Máme jen týden!“ Smejkal kvůli omikronu vyzývá k rychlému očkování a u klubů se hrozil  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa