Sobota 2. března 2024
Svátek slaví Anežka, zítra Kamil
Oblačno 11°C

Neočkovaná studentka (22) se po covidu učila znovu chodit a mluvit. Kvůli stresu přišla o vlasy

Autor: tsv - 
6. ledna 2022
05:00

Mladá studentka marketingu (22) covid ještě donedávna nepovažovala za velkou hrozbu, spoléhala na své zdraví a imunitu a rozhodla se neočkovat. Její přístup se jí ale vymstil. Jen pár dnů po nákaze skončila na jednotce intenzivní péče napojená na přístroje, lékaři ji kvůli riziku srdeční zástavy museli uvést do umělého spánku. Žena se musela znovu učit chodit a mluvit, kvůli stresu jí navíc vypadaly vlasy.

Ffion Barnettová z velšského Tonypandy dostala první podezření na covid, když přišla o chuť. „Už předtím mi nebylo moc dobře, ale nevykazovala jsem žádné typické příznaky. Ovšem když jsem si uvědomila, že nic necítím, stalo se to realitou,“ řekla novinářům. Den po svých 22. narozeninách se Ffion nechala otestovat, pozitivní výsledek dostala po 24 hodinách.

„V tu chvíli jsem se ani moc nebála. Soustředila jsem se na to, abych byla izolovaná a uzdravovala se,“ sdělila. Její zdravotní stav se začal zhoršovat až po týdnu od nákazy, 12. srpna byla urychleně převezena do nemocnice kvůli problémům s dýcháním. „Partner mě přivezl a ihned mě přijali. Prohlédli mě a rovnou mě napojili na kyslík.“

Halucinace kvůli lékům

Situace rychle eskalovala a Ffion se po první noci na lůžku nemohla ani zvednout, natož chodit. „V pátek 13. srpna mě přesunuli na jednotku intenzivní péče. Skvělý den pro přijetí na JIPku,“ vtipkovala. Lékaři se obávali, že by jí vysoký tlak mohl vyvolat zástavu srdce, uvedli ji proto do umělého spánku. Její situaci navíc komplikoval covidem vyvolaný zápal plic.

Personál se Ffion pokoušel probudit z kómatu již po pár dnech, kvůli podávaným lékům ale začala halucinovat, a lékaři se ji tak rozhodli v umělém spánku ještě nějakou dobu nechat. „Snažili se mě dostat z kómatu po dvou nebo třech dnech, ale byla jsem tak rozrušená, že mě znovu uspali. Nevěděla jsem, co je realita a co ne,“ vzpomínala.

Ztratila mobilitu, hlas i vlasy

Po dvanácti dnech na jednotce intenzivní péče mohla být přesunuta zpět na pokoj, kde strávila svou první noc. „Personál nemocnice byl úžasný. Doslova se nezastavili. Nevím, kdy si dělali přestávky. Vždycky tam u mě někdo byl,“ konstatovala Ffion. V nemocnici strávila necelé tři týdny, musela se znovu učit mluvit, chodit, a dokonce i jíst, píše server Mirror.

„Když už jsem mluvila, nebyl to můj hlas. Pak když jsem se vrátila domů, potřebovala jsem, aby se o mě někdo staral. Pomáhali mi s koupáním a připravovali mi jídlo,“ pokračovala. „Nebyla jsem očkovaná, protože jsem si myslela, že když jsem mladá a nemám žádné zdravotní problémy, jsem v bezpečí. Očividně jsem se mýlila.“

Ffion Barnettová (22) se po nákaze koronavirem musela učit znovu chodit a mluvit, kvůli stresu z nemocnice přišla o vlasy Ffion Barnettová (22) se po nákaze koronavirem musela učit znovu chodit a mluvit, kvůli stresu z nemocnice přišla o vlasy | Facebook - Ffion Barnett

Po zotavení se nechala okamžitě naočkovat oběma dávkami vakcíny. „Chci teď zvýšit povědomí o tom, jak důležitá vakcína je, a o tom, že covid není nebezpečný jen pro postarší lidi. Může ohrozit kohokoli,“ konstatovala. Nemoc navíc neměla vliv jen na její fyzické zdraví. Pobyt na jednotce intenzivní péče pro ni byl natolik traumatickou zkušeností, že po návratu domů začala přicházet o vlasy.

„Měla jsem hodně husté dlouhé vlasy. Začaly mi padat až po odchodu z nemocnice,“ vysvětlila. „Nejdřív to bylo těžké, ale pak jsem se jednou ráno probudila a rozhodla se to všechno oholit. Vzala jsem to do svých rukou.“ Ačkoli se již Ffion vrátila ztracená síla, doteď se potýká s chronickou únavou.

Video  Starosta Brno-středu Vojtěch Mencl k očkování proti covidu na Náměstí Svobody  - Zdeněk Matyáš
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa