Středa 24. července 2024
Svátek slaví Kristýna, zítra Jakub
Oblačno, déšť 23°C

Ovlivňuje očkování menstruaci? Pozor na silné krvácení, varují norští vědci v nové studii

Autor: ula - 
29. prosince 2021
00:00

Již delší dobu se spekuluje, zda aplikace vakcín proti covidu-19 nějak neovlivňuje menstruační cyklus. Nejnovější norská studie, která ještě neprošla revizí, naznačuje, že očkování zřejmě může ovlivnit jak délku menstruace, tak i intenzitu krvácení. Vědci ale uklidňují, že změny v menstruačním cyklu jsou pouze dočasné. Přesto však radí ženám, které po první dávce vakcíny zaznamenají silnější krvácení, aby se poradily před druhou dávkou s lékařem.

Vědci z Norského institutu veřejného zdraví (FHI) zkoumali 6 000 žen mezi 18 a 30 lety a jejich menstruační cykly a intenzitu krvácení před a po očkování proti covidu-19.

Mnoho žen uvedlo, že mělo alespoň jednu menstruační poruchu už před očkováním - 37,8 %. Drobné výkyvy menstruace jou normální, ale po aplikaci první dávky vakcíny proti covidu-19 už hlásilo poruchy cyklu 39,4 % žen. Po dvou dávkách se počet žen, které pocítily změny v souvislosti s menstruací, ještě zvýšil - na 40,9 %. Nejčastěji zmiňovaným vedlejším účinkem bylo silnější krvácení. Před očkováním mělo silnější menstruaci 7,6 % žen, po první vakcíně už jich bylo 13,6 % . Po aplikaci druhé dávky už pociťovalo změny 15,3 % žen. 

Silnější krvácení a nepravidelný cyklus

Další nežádoucími účinky bylo např. silné krvácení, neobvykle dlouhá nebo krátká menstruace, dlouhé intervaly mezi cykly, neočekávané krvácení mezi menstruacemi a menstruační bolesti bez krvácení. Nepravidelný menstruační cyklus je ale u většiny žen velmi častý

Před očkováním téměř čtyři z deseti žen – 37,8 % – ve věku 18-30 let uvedly, že během poslední menstruace pocítily změny „V této studii však vidíme, že více žen zaznamenalo změny po první nebo druhé dávce vakcíny,“ uvedla v tiskové zprávě lékařka Lill Trogstadové, vedoucí projektu Norského institutu veřejného zdraví.

Změny jsou pouze dočasné

Podle Trogstadové byla většina menstruačních změn po první dávce přechodná. Menstruační cyklus se ženám obvykle vrátil do normálu po podání druhé vakcíny, přibližně 2 - 3 měsíce po podání první dávky. Ženy, které měly problémy s menstruačním cyklem po první dávce, obvykle zaznamenaly změny i po druhé. Studie zatím ještě nemá údaje, jak dlouho trvají změny menstruačního cyklu po 2. dávce vakcíny. 

Ženy se silným krvácením by měly vyčkat

Přesto autoři studie mají pro ženy, které po očkování trpí silným krvácením, radu. „Při silném a přetrvávajícím krvácení po první dávce doporučujeme odložit očkování, dokud nebude jasná příčina, nebo pokud problémy nevymizí,“ uvádí norský zdravotní ústav. 

Pokud u žen po očkování přetrvávají poruchy menstruačního cyklu, měly by kontaktovat svého gynekologa a ten byl měl po vyšetření vyloučit další onemocnění, které by případně mohlo vyžadovat léčbu.

„Pokud máte jakékoli pochybnosti, poraďte se se svým lékařem,“ radí Lill Trogstadová pro portál Science Norway a zároveň zdůrazňuje, že dočasné změny v menstruačním cyklu by rozhodně neměly ženy odradit od očkování proti covidu-19.

Změny cyklu i po chřipce

Profesorka a imunoložka Anne Spurklandová uvedla, že je stále příliš brzy na spojování poruch menstruačního cyklu s vakcínou proti covidu. Na druhou stranu připouští, že poruchy menstruace v tak krátké době po aplikaci vakcíny jsou zarážející. Má však pro to vysvětlení.

„Pokud je člověk naočkovaný, tělo reaguje, jako by bylo infikováno skutečným virem, začínají se aktivovat protilátky. To může ovlivnit i hormony, které regulují menstruační cyklus. Není neobvyklé, že poruchy menstruace se mohou objevit i po onemocnění chřipkou, což je také virové onemocnění. Jen o tom ženy dosud nepřemýšlely,“ myslí si imunoložka.

Vakcíny nezpůsobují neplodnost!

Lékařka Victoria Maleová, lektorka reprodukční imunologie na Imperial College v Londýně, řekla portálu The Telegraph, že norský výzkum „odpovídá závěrům výzkumu ve Spojeném království“.

„Ženy často uvádějí, že po očkování silněji krvácí, ale pak se vše obvykle vrátí do normálu,“ uvedla lékařka s tím, že data z norské studie se tak shodují s těmi z Velké Británie. V lednu se navíc očekává zveřejnění výsledků studie z USA, která by mohla definitivně potvrdit či vyvrátit vliv vakcín na menstruaci.

Vědci v souvislosti s očkováním a menstruací upozorňují, že neexistují žádné důkazy, že by vakcíny proti covidu-19 způsobovaly neplodnost nebo by nějak ovlivňovaly průběh těhotenství a vyzvaly ženy, aby se nechaly očkovat.

Video  Šéfka asociace sester Šochmanová: Odmítači mezi zdravotníky jsou obrovsky nekolegiální. Povinné očkování má logiku  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

santikxauz ( 29. prosince 2021 11:03 )

Staří pánové mají několik milenek,které se jim postěžují.

maxpax ( 29. prosince 2021 09:22 )

Nepravidelný menstruační cyklus je u žen velmi častý. Není neobvyklé, že poruchy menstruace se mohou objevit i po onemocnění chřipkou, což je také virové onemocnění. Jen o tom ženy dosud nepřemýšlely....

Takže o čem ten výzkum norských vědců vlastně je ?

provokaterka ( 29. prosince 2021 05:11 )

To bude určitě hoax,krvácení s očkováním učitě nesouvisí,jak nám budou tvrdit.

UFO1 ( 29. prosince 2021 04:57 )

To je ale novinka

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa