Úterý 6. června 2023
Svátek slaví Norbert, zítra Iveta / Slavoj
Oblačno, déšť 21°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Vědci potvrdili koronavirus u jelenů: Bojí se nebezpečných mutací

Autor: štt - 
28. prosince 2021
06:26

U volně žijících jelenů viržinských byly zjištěny nejméně tři varianty koronaviru. Vědci se domnívají, že nakažená zvířata teoreticky mohou představovat hrozbu pro člověka. Mutace ani přenos viru na jiná zvířata ale zatím nebyly potvrzeny.

Studie provedená v Ohiu v USA identifikovala některé druhy zvířat jako potenciální šiřitele nových mutací viru covid-19. Profesor Andrew Bowman z Ohio State University médiím řekl: „Na základě jiných studií jsme věděli, že se virus se může šířit mezi zvířecími jedinci, ale novým zjištěním je, že jsou někteří jeleni již nakaženi.“ Trojice dosud známých mutací byla identifikována u více než třetiny z 360 zkoumaných zvířat na šesti různých místech v Americe, informoval Daily Star.

Výtěry z nosu byly jelenům odebrány mezi lednem a březnem 2021, tedy předtím, než se delta vir rozšířil po celém světě. Sekvenování dále ukázalo, že kmeny odpovídají těm, které mají lidští pacienti. Přestože se lidé viru zbaví, jeho varianta může přetrvávat u zvířat a dále se vyvíjet.

Profesor Bowman dále uvedl: „Skutečnost, že se divocí jeleni mohou nakazit, vede k myšlence, že virus přetrvává mimo lidské hostitele.“ Není zatím známo, jak se jeleni nakazili, zda mohou nakazit člověka ani to, jak se virus v těle zvířat chová.

Pomocí PCR testů vědci zjistili, že u 36 % zkoumaných jelenů, genetický materiál obsahoval nejméně tři různé virové kmeny. Analýza dále ukázala, že se viry dostaly do populace jelenů na několika různých místech. Profesor Bowman uvedl: „Lidé nakazili jeleny a zřejmě hned několikrát.“  Panují obavy, že by covid u jelenů mohl dále zmutovat a přenést na další živočichy včetně lidí.

Jirik-ta ( 28. prosince 2021 10:12 )

Jirik-ta ( 28. prosince 2021 10:11 )

hafblaf ( 28. prosince 2021 08:42 )

Zrušit říji, zákaz styku s více než třemi laněmi, očkování a uděláme za tím bobek.

miro 49 ( 28. prosince 2021 08:30 )

Nejspíš chodili hajní a jeleni nasávat do společné putyky a neměli roušky.

pfoto1 ( 28. prosince 2021 07:32 )

A já si říkal, proč vidívám pobíhat vysokou kolem cest v rouškách! Alespoň to jeleni berou zodpovědně a snad se nechají otečkovat, abychom tu zítra nemuseli číst srdceryvný článek o covidu u veverek. Aby nedopadli, jako chřipka u ptáků, ti to taky dlouho podceňovali a teď vidí ty konce. Jejich rouška chrání nás!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa