Vědci potvrdili koronavirus u jelenů: Bojí se nebezpečných mutací

U volně žijících jelenů viržinských byly zjištěny nejméně tři varianty koronaviru. Vědci se domnívají, že nakažená zvířata teoreticky mohou představovat hrozbu pro člověka. Mutace ani přenos viru na jiná zvířata ale zatím nebyly potvrzeny.
Studie provedená v Ohiu v USA identifikovala některé druhy zvířat jako potenciální šiřitele nových mutací viru covid-19. Profesor Andrew Bowman z Ohio State University médiím řekl: „Na základě jiných studií jsme věděli, že se virus se může šířit mezi zvířecími jedinci, ale novým zjištěním je, že jsou někteří jeleni již nakaženi.“ Trojice dosud známých mutací byla identifikována u více než třetiny z 360 zkoumaných zvířat na šesti různých místech v Americe, informoval Daily Star.
Výtěry z nosu byly jelenům odebrány mezi lednem a březnem 2021, tedy předtím, než se delta vir rozšířil po celém světě. Sekvenování dále ukázalo, že kmeny odpovídají těm, které mají lidští pacienti. Přestože se lidé viru zbaví, jeho varianta může přetrvávat u zvířat a dále se vyvíjet.
Profesor Bowman dále uvedl: „Skutečnost, že se divocí jeleni mohou nakazit, vede k myšlence, že virus přetrvává mimo lidské hostitele.“ Není zatím známo, jak se jeleni nakazili, zda mohou nakazit člověka ani to, jak se virus v těle zvířat chová.
Pomocí PCR testů vědci zjistili, že u 36 % zkoumaných jelenů, genetický materiál obsahoval nejméně tři různé virové kmeny. Analýza dále ukázala, že se viry dostaly do populace jelenů na několika různých místech. Profesor Bowman uvedl: „Lidé nakazili jeleny a zřejmě hned několikrát.“ Panují obavy, že by covid u jelenů mohl dále zmutovat a přenést na další živočichy včetně lidí.