Pátek 1. března 2024
Svátek slaví Bedřich, zítra Anežka
Oblačno 11°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Moderna přiznala: Ochrana proti omikronu je po dvou dávkách slabá. Třetí ale zabere, slibuje

Autor: ČTK - 
20. prosince 2021
12:55

Americká společnost Moderna v pondělí uvedla, že posilovací dávka její vakcíny proti covidu-19 se při laboratorních testech ukázala jako účinná proti rychle se šířící koronavirové variantě omikron. Připustila však, že klasický dvoudávkový očkovací program poskytuje proti omikronu nízkou ochranu, informovala agentura Reuters.

Z výsledků, které dosud neprošly recenzním řízením, vyplývá, že dvě dávky vakcíny Moderna vytvářejí nízkou úroveň protilátek vůči variantě omikron, avšak třetí, posilovací dávka o standardní velikosti 50 mikrogramů je zvyšuje 37krát. Stomikrogramová posilovací dávka téže vakcíny zvýšila hladinu protilátek až 80násobně.

Podobné výsledky zveřejnily před zhruba dvěma týdny také společnosti Pfizer a BioNTech. Podle nich posilovací dávka jimi vyráběné covidové vakcíny zvyšuje ochranu proti omikronu 25krát oproti dvoudávkovému režimu.

Moderna uvedla, že se rozhodla přezkoumat účinnost své vakcíny mRNA-1273 (elasomeran, Spikevax) částečně s ohledem na rychlost, jakou se varianta omikron v současnosti šíří. Navzdory uspokojivým výsledkům u posilovací dávky však nadále plánuje vyvinout zvláštní vakcínu určenou pro ochranu před omikronem. Začátkem příštího roku chce zahájit klinické testy.

Vysoce nakažlivá varianta omikron byla poprvé zjištěna v listopadu v jižní Africe. Od té doby se objevila už 89 zemích, uvedla v sobotu Světová zdravotnická organizace (WHO). Podle ní se v oblastech s komunitním přenosem nákazy počet případů omikronu zdvojnásobuje – vždy zhruba po půldruhém dni až třech dnech. Dodala však, že o této variantě stále není známo mnoho informací, včetně závažnosti způsobovaného onemocnění covid-19.

Video  Viděl jsem umírat seniory, které od očkování odradily jejich děti, říká primář Straka.  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Jirik-ta ( 20. prosince 2021 14:03 )

Voskovec Werich Jezek - 06 - Nektery den
"Tak jsem si koupil ty růžové brýle aby mi lépe ušla dlouhá chvíle
Když jsem nepochodil tak jsem je zahodil,
končím v naprosté havárii svou árii."
http­s://ww­w.you­tube­.com/w­atch?­v=i02O­TE5c1sY

Jirik-ta ( 20. prosince 2021 14:02 )

Začala žaloba za globální zločiny proti lidskosti, kterou podal a přijal Nejvyšší soud Kanady
Tým více než 1 000 právníků a více než 10 000 lékařských odborníků pod vedením Němce Reinera Fuellmicha, jednoho z nejmocnějších právníků v Evropě, zahájil největší soudní proces.
https://corona-ausschuss.de/
t.me­/Rei­nerFu­ellm­ichEn­glish

Stano1963 ( 20. prosince 2021 13:56 )

po prodělaném covidu a jedné dávce je na tom člověk lépe než po třech dávkách vakcíny, to je dnes jasné, ale lidi po covidu budeme očkovat 3.dávkou, 4.dávkou.....

CAVESMAN ( 20. prosince 2021 13:48 )

HA-HA-HA -musím se smát -můžete si jich píchnout i 10 ,ale rozhodně nejsou proti kovidu

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa