Středa 16. října 2024
Svátek slaví Havel, zítra Hedvika
Oblačno 12°C

Pandemie pomohla: Důvěra v očkování i farmaceutické firmy ve Francii roste konspiracím navzdory

Autor: mav - 
20. prosince 2021
08:55

Konspirační teorie divoce se šířící po sociálních sítích možná vytvářejí jiný dojem, ale většina francouzské veřejnosti věří farmaceutickým firmám, jejich reputace se za pandemie koronaviru vylepšila. A vzrostla i důvěra k očkování obecně, vyplývá z průzkumu společnosti Ipsos.

„Rok 2021 obrátil pozornost na výrobce léčiv, jejichž image posílila jejich rozhodující role v boji proti pandemii,“ uvádějí výzkumníci veřejného mínění Ipsosu. „Ukazatele důvěry ve farmaceutické odvětví i v léčiva a vakcíny jsou na vzestupu, třebaže nedokážou zakrýt strukturální vady na jejich pověsti jako nedostatek léčiv,“ dodávají.

Za pandemie roste důvěra veřejnosti ve výrobce léčiv: V listopadu 2019 jim věřilo 52 % Francouzů, loni 56 % a letos už 62 %. A i skoro všichni ostatní (celkově 91 % dotazovaných, meziroční nárůst 6 procentních bodů), byť těmto korporacím zrovna nevěří, je považují za užitečné. Zlepšuje se i celkový dojem, který Francouzi z farmaceutických firem mají, z předloňských 28 % ho teď má kladný 41 %.

Rychlost vývoje vakcín a spolupráce laboratoří

A čeho si Francouzi hlavně cení, pokud jde o farmaceutické firmy? Na prvním místě rychlosti, s jakou se podařilo vyvinout první vakcíny proti covidu-19. Rovněž chválí, kterak zafungovala spolupráce mezi různými laboratořemi a výzkumnými ústavy. Litují ovšem, že v popředí tohoto pomyslného závodu chyběly francouzské firmy a výzkumáky. Pomalost Francie však občané dávají spíše za vinu politikům než firmám.

Konkrétně Sanofi, z farmaceutických firem ve Francii největší a na světě pátá (co do prodeje léků na předpis), zkoumala dva druhy vakcín na covid. Vývoj té založené na technologii mRNA (podobně jako přípravky firem BioNTech/Pfizer a Moderna) v září zastavila, byť podle tiskové zprávy vypadala slibně. Ve spolupráci s britsko-americkým gigantem GSK pak Sanofi vyvinula covidovou vakcínu tradičního typu nazvanou Vidprevtyn, kterou by Evropský lékový ústav mohl schválit v blízké budoucnosti. I Česká republika už si ji dopředu objednala.

Z průzkumu rovněž je znát, že se Francouzi nedívají s velkým nadšením na vysoké zisky farmaceutického odvětví. Zato jindy běžnou kritiku – zejména malou transparentnost a nedostatek léků – nyní dotazovaní tak často nezmiňovali.

Navzdory zlepšujícímu se obrazu má farmaceutická branže ve Francii potíž hledat nové pracovníky, obzvláště mladé, jak píše ekonomický deník Les Echos. Konkrétně Sanofi tak zkouší lákat středo- a vysokoškoláky i na sociálních sítích, včetně TikToku zaměřeného spíš na taneční a vtipná videa.

Roste i důvěra ve vakcíny obecně, letos byla rekordní: 80 %, oproti loňsku nárůst 12 procentních bodů a tři procentní body nad dosavadním maximem z roku 2013. Mezi volenými politiky má očkování 96% důvěru a mezi zdravotními profesionály 99%.

Důvěra v očkování proti covidu-19 je o něco slabší, ale přece poměrně silná: 71 % u veřejnosti, 92 % u politiků, 95 % u lékařů. V praxi je to znát, alespoň jednu dávku očkování proti covidu-19 už dostalo přes 52 milionů Francouzů, tedy 77 % celkové populace, resp. 90 % nad dvanáct let (mladší se zatím neočkovali), uvádí portál Covid Tracker.

Video  Šéfka asociace sester Šochmanová: Odmítači mezi zdravotníky jsou obrovsky nekolegiální. Povinné očkování má logiku  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa