Vláda vzkazuje: Pokud neočkovaný chytí covid, léčbu si zaplatí. Singapur zkouší další přitvrzení
Singapur stejně jako další světové země hledá správný postup, jak motivovat lidi, aby se nechali očkovat. Zatímco některé státy sáhly po odměnách, Singapur se vydal poněkud jinou cestou a pohrozil, že pokud se někdo neočkovaný nakazí covidem-19, bude si léčbu hradit sám, kdežto očkovaným lidem ji zaplatí stát, uvedl list Daily Mail.
Léčba covidu-19 pro očkované osoby zůstává zdarma, ohlásila singapurská vláda tento týden. Od minulého roku totiž vláda hradila všechny poplatky při nakažení. Ve středu 8. prosince však benevolence vlády skončila a vyhlásila, že dál budou léčbu financovat jen očkovaným. Doufají, že se jim tak obyvatele podaří motivovat k tomu, aby se nechali očkovat.
Nařízení přišlo, i když má Singapur jednu z nejvyšších proočkovaností na světě, vakcínu dostalo už 96 procent všech obyvatel majících nárok na očkování. „Tento důležitý signál vysíláme proto, abychom neočkované pobídli k očkování,“ prohlásil ministr zdravotnictví Ong Ye Kung. Rozhodnutí přišlo i ve spojitosti se šířením varianty omikron, kvůli které Spojené státy, Evropská unie i Velká Británie zpřísnily restrikce.
Zůstavají desetitisíce neočkovaných
EU i USA mají výrazně nižší proočkovanost než Singapur, v evropských státech se pohybuje mezi 60 až 67 procenty. Singapur podle všeho za vysokou proočkovanost vděčí nesmírně přísným restrikcím pro neočkované, k těm se nyní ještě přidá nutnost platit za léčbu v případě nákazy. Neočkovaní například nesmí do nákupních center nebo do jídelen.
I tak zůstává určitá skupina Singapurců skeptická vůči vakcínám a zdráhá se nechat očkovat, podle úřadů je v zemi kolem 44 tisíc neočkovaných lidí, většinou seniorů. Resort zdravotnictví v listopadu uvedl, že za posledních šest měsíců tvořili 95 procent obětí covidu-19 šedesátníci či starší lidé, 72 procent z tohoto počtu nebyli očkovaní, případně nebyli plně očkovaní.
Podle deníku Wall Street Journal je Singapur první zemí, který jako prostředek použil zpoplatnění lékařské péče za covid-19 u neočkovaných osob. „Zkusili už všechno, poskytli srozumitelné informace, vědecká fakta, do kampaně zahrnuli osobní příběhy přeživších covidu, politikové i celebrity se šli příkladem nechat očkovat. Co dalšího by mohli udělat?“ zhodnotila pro tisk Hsien-Hsien Lei, šéfka Americké obchodní komory v Singapuru.
Na kolik vyjde Singapurce ošetření?
Mnohé vědecké kapacity však krok Singapuru označily za donucovací, bojí se negativního dopadu, kdy se neočkovaní lidé budou bát vyhledávat lékařskou pomoc. Wall Street Journal situaci rozebíral i s neočkovanou sedmačtyřicetiletou Sabrinou Chiaonou. Ta vysvětlila, že se nenechala očkovat, protože je alergická na celou řadu léků. Připustila však, že její lékař jí neřekl, že látky, na které je alergická, jsou i ve vakcíně. Nyní má pocit, že ji domácí vláda nutí nechat se očkovat.
„Lékařská péče by měla být pro všechny, nařízení vlády vysílá špatnou zprávu,“ reagoval jeden ze singapurských lékařů. Pokud by neočkovaný skončil na jednotce intenzivní péče, poplatky se mohou vyšplhat až na částku 405 tisíc korun. Vzhledem k tomu, že většina lidí má zdravotní pojištění, bude finální platba za péči 33 až 67 tisíc korun.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.