Sobota 22. ledna 2022
Svátek slaví Slavomír, zítra Zdeněk
Oblačno, sněžení 0°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Vánoční trhy v Polsku: Hlava na hlavě, plno stánků a čeština. S opatřeními tam ale přitvrdí

Aktualizováno -
7. prosince 2021
13:45
Autor: Markéta Mikešová - 
7. prosince 2021
05:00

Spousta lidí se na ně těšila, stánky byly postavené, ale nakonec vánoční trhy v Česku otevřít nemohly. Rozhodla tak vláda Andreje Babiše (ANO) v demisi kvůli špatné epidemiologické situaci. Stejný verdikt padl v Německu, Rakousku a na Slovensku. Jedinou sousedící zemí, která vánoční trhy nechala otevřené, je Polsko. Neomezilo je prakticky vůbec. Obecně tu příliš mnoho opatření neplatí. A ta, co ano, lidé dodržují tak napůl, jak jsme se osobně přesvědčili. „Volnost“ ale nebude trvat věčně, už i tamní vláda zpřísní a od 1. března zavádí pro vybrané profese povinné očkování.

Popravdě, Polsko nebylo první výletní destinací, o níž jsem uvažovala. Původně jsem chtěla navštívit přátele v Mnichově, jenže Německo začalo rapidně zpřísňovat opatření a v takovém stavu, byť jsme všichni očkovaní, bychom tak maximálně hráli karty zavření doma. Nestálo to za to. A tak po prohlédnutí podmínek pro vstup a platných restrikcí volba padla na Polsko, které jich mělo opravdu velmi málo. Zaujalo mě to i novinářsky, přeci jen o pandemii píši již rok a půl.

Nakonec byla zvolena Vratislav, jednak kvůli dojezdové vzdálenosti, jednak kvůli velikosti města, už se dá celkem mluvit o metropoli. Vyrazili jsme s partnerem ve chvíli, kdy už Česko podmiňovalo využívání služeb jen očkovacím průkazem či prodělanou nemocí a všude jinde kromě Polska platil lockdown nebo poloviční lockdown. O restrikcích jsme se přesvědčili hned na začátku cesty, když po nás na Jižní spojce v Praze obsluha McDonald's vyžadovala certifikát, a to jsme šli jen pro kávu.

Opatření? A to je co?

Byl to dost ostrý kontrast s tím, co čekalo hned za českými hranicemi. Už návštěva benzinové pumpy na polské dálnici A4 mě překvapila, ochranu úst neměl nasazenou nikdo. Buď ji neměl vůbec, nebo ji měl staženou na bradu.

Další překvapení přišlo po příjezdu do hotelu, celkem jsme ve Vratislavi strávili čtyři dny, takže jsme měli zajištěné ubytování. Podle aktuálně platného nařízení mohou hotely obsazovat 50 procent kapacity, více jen v případě, že jsou hosté očkovaní. Ale certifikát nám nikdo nekontroval, ostatně ani slečna na recepci ochranu úst nasazenou neměla. Stejně tak další hosté - potkali jsme samé Poláky - si s rouškami či respirátory uvnitř hotelu starost nedělali.

Ten samý den jsme ještě navštívili restauraci, kde rovněž personál ochranu úst neměl. Ani nebyly dodrženy rozestupy mezi stoly, ani nebyla snížena kapacita hostů, což jsou opět platná nařízení polské vlády. Restaurace, nejen ta „naše“, byly oproti tomu zcela plné, otevírací doba až do nočních hodin… Tehdy jsem pochopila, že Poláci si s covidem hlavu nelámou a pandemii převážně ignorují.

Tohoto velmi vlažného dodržování i těch minimálních opatření jsem byla svědkem prakticky po celý pobyt. Ano, ve vnitřních prostorách (nepočítaje restaurace a hotely) lidé roušky nosili, ale bylo mezi nimi mnoho těch, kteří žádnou ochranu úst neměli, v porovnání s Českem rozhodně větší množství. Obvykle na to kašlaly mladé osoby. A všichni používají roušky, nikoliv respirátory.

Vzorně byly restrikce dodržovány v zoologické zahradě a muzeích. Jenže to také byla místa, kde se vyskytovali převážně turisté…

Velkolepá vánoční sláva

To hlavní, co ale všechny momentálně zajímá, jsou vánoční trhy. Vratislav jim obětovala celé centrum, jsou skutečně obrovské a rozprostírají se na několika náměstích. Stánků jsou desítky a najdete tu vše, co vás napadne - řemeslné výrobky, oblečení, různé domácí potraviny, uvařené pokrmy, nápoje. Samozřejmě nechybí svařák (do zálohovaného hrnku) a pivo, pro návštěvníky jsou připraveny i bezplatné záchody. Přítomny jsou také atrakce po děti.

Nedá se říct, že by stánky měly nějaké větší rozestupy, všechno vypadá jako v dobách před pandemií. Omezení prostě nejsou, město Vánoce pojalo jako velkou slávu. Jen personál nalévající svařák má roušky, ale trhovci povětšinou nikoliv.

Doby před pandemií připomíná i množství návštěvníků, kterých jsou v určité hodiny ohromné davy. Zvlášť o víkendu, kdy se místy nedalo hnout. Lidi neodradilo ani počasí. Zažili jsme déšť s vichřicí - ale pro tyto situace je na trzích kryté, dokonce i lehce vytápěné sezení, ze kterého se nakonec stalo místo intenzivního mačkání. Představte si první řadu nějakého velkého koncertu - jen je to dřevěná budka a vy se snažíte protlačit pro svařák. I přitom tlačení uslyšíte sem tam češtinu, protože výlet si udělalo více Čechů. My jich potkali několik.

Polsko v tuhle chvíli nabízí zážitek, jenž nikde jinde ve střední Evropě nezažijete. Tamní vláda trhy nevyhodnotila jako riziko, naše ano. Ke komu se přikloníte, je čistě na vás, musíte k tomu však přistupovat s osobní zodpovědností. Země má v přepočtu na obyvatele menší přírůstky nakažených, davy na trzích jsou ale místy obrovské, minimálně nasazeným respirátorem nic nezkazíte. Je to šest dní, co jsem se vrátila a nenakazila jsem se, ale to neznamená, že takové štěstí budou mít všichni.

Navíc i Polsko brzy zpřísní, premiér Mateusz Morawiecki avizoval, že vláda představí nový balíček v souvislosti s Vánoci a variantou omikron. „Situace opravdu nevypadá dobře,“ uvedl podle agentury Reuters. „Posílíme mechanismy povinného očkování u některých profesí. Budeme také diskutovat o zpřísnění restrikcí na některých místech pro neočkované,“ dodal.

Od 1. března bude v Polsku povinné očkování proti covidu-19 pro lékaře, učitele a příslušníky uniformovaných složek, oznámil na úterní tiskové konferenci tamní  ministr zdravotnictví Adam Niedzielski. Zaměstnanci restaurací a dalších zařízení budou muset kontrolovat covidové certifikáty. Od 20. prosince do 9. ledna se žáci základních a středních škol budou učit distančně.

Vláda se chystá také zpřísnit omezení týkající se počtu lidí v restauracích, divadlech nebo ve sportovních objektech a kostelích.

Video Šéfka asociace sester Šochmanová: Odmítači mezi zdravotníky jsou obrovsky nekolegiální. Povinné očkování má logiku. - Markéta Volfová, Lukáš Červený

zralynetopyr ( 7. prosince 2021 17:04 )

a ty si nech ďobnout další deratizaci ať se to tady pročistí

zralynetopyr ( 7. prosince 2021 17:00 )

najdi si někde, jak se tvoří kolektivní imunita, ty kedlubno

zralynetopyr ( 7. prosince 2021 16:57 )

potřebují chechtáky, neustále zvyšovat daně je nepopulární a ty z cigaret už jim asi taky docházejí

zralynetopyr ( 7. prosince 2021 16:54 )

úhel pohledu, zkus použít hlavu

zralynetopyr ( 7. prosince 2021 16:53 )

kdybys nebyl hlupákem, nestal by ses očkovacím medvědem

Zobrazit celou diskusi
Další videa