Pondělí 17. ledna 2022
Svátek slaví Drahoslav, zítra Vladislav
Oblačno, déšť se sněhem 4°C

Nemocnicím v Praze dochází lůžka s plicní ventilací. Krizi zažívá obzvláště VFN

Autor: ČTK - 
1. prosince 2021
17:34

Počty osob hospitalizovaných s covidem-19 v pražských nemocnicích rostou, je zcela zaplněna kapacita lůžek na běžných infekčních odděleních s možností plicní ventilace. Téměř je vyčerpaná i kapacita lůžek s kyslíkem na standardních i infekčních odděleních. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Mnohé nemocnice v metropoli kvůli epidemiologické situaci v zemi zakázaly návštěvy a omezily neakutní péči.

Například ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) v Praze je podle mluvčí nemocnice Marie Heřmánkové nyní z 487 lůžek s kyslíkem volných pět. Obsazeno je všech 56 přístrojů pro umělou plicní ventilaci (UPV), k dispozici jsou přístroje na podporu mimotělního oběhu ECMO. Těch má VFN deset, neobsazených je šest.

Kapacity trápí i jiné nemocnice

S covidem-19 je ve VFN podle mluvčí hospitalizováno 77 osob, deset ve vážném stavu. Ve Fakultní nemocnici Bulovka je s covidem-19 hospitalizováno 159 lidí. Před týdnem jich na Bulovce bylo zhruba o třetinu méně, vyplývá z údajů na twitteru libeňské nemocnice. Roste i počet lidí na jednotkách intenzivní péče. Na lůžkách na JIP je 16 pacientů. Ve Fakultní nemocnici v Motole je 108 pacientů nakažených koronavirem, informovala nemocnice na twitteru. V těžkém a středně těžkém stavu je 73, zhruba o třetinu více než minulou středu.

Kvůli nedobré epidemiologické situaci v zemi některé nemocnice vyhlásily zákaz návštěv a omezily elektivní zákroky. Od 22. listopadu platí zákaz návštěv na Bulovce, o tři dny později nemocnice zastavila i plánované výkony a hospitalizace. Plánovaná operační péče se od 29. listopadu neprovádí ani v Motole, kde jsou rovněž omezené návštěvy.

Na začátku listopadu se návštěvám uzavřela všechna lůžková oddělení nemocnice Na Homolce a pracoviště akutní lůžkové péče VFN. Ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN) platí zákaz návštěv od konce října. Provádění neakutních dlouhodobě plánovaných výkonů zastavila FTN minulý týden, stejně učinila Nemocnice Na Františku. Neakutní péči nyní postupně omezují i ve VFN, jak dnes Heřmánková informovala.

Statistika

V úterý evidovalo ministerstvo zdravotnictví v nemocnicích 6527 pacientů s onemocněním covid-19, v těžkém stavu bylo 1069 z nich. Novým koronavirem se v Česku od loňského března prokazatelně nakazilo více než 2,17 milionu lidí, zemřelo 33 186 z nich.

Video Jihomoravští policisté dnes absolvovali cestu do Prahy a zpět, když doprovázeli konvoj sanitek, které převážely pacienty do pražských nemocnic. - PČR

e.lesanova ( 1. prosince 2021 18:01 )

Kdo prosazoval rušení lůžek akutní péče v minulých letech?? Už v roce 2012 se mluvilo o 6 tisících a to nejspíš nebyl finální počet, k tomu rušení nemocnic, stále neřešené platy zdravotníků, kdy jich tisíce / desetitisíce, kdo ví, kolik vůbec ../ odešlo pracovat za hranice....V první vlně už se ukázalo, kde jsou slabiny a dnes se stále kňučí ??? Kdo nese zodpovědnost?? Vláda, ministr zdravotnictví, ředitelé nemocnic ??? KDO ?? Lžete, lžete, lžete...od počátku

Zobrazit celou diskusi
Další videa