Pátek 29. září 2023
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Polojasno 24°C

Lůžka v pražských nemocnicích dochází. Těžkých případů je nejvíce od začátku pandemie

Autor: ČTK, jim - 
2. března 2021
18:42

Mnohé pražské fakultní nemocnice hlásí, že v úterý večer je obsazena většina standardních lůžek s kyslíkem a lůžek na odděleních ARO a JIP. Hospitalizovaných s covidem-19 ve vážném stavu jsou desítky. Uvedli to mluvčí nemocnic v hlavním městě. Těžkých případů covidu je v Česku nyní nejvíc od začátku epidemie.

„Volných standardních lůžek máme 140 a na JIP 18. Co se týká volných lůžek pro covid pacienty, tam se to mění prakticky po hodinách a pohybujeme se v řádech jednotek. Včera (v pondělí) byla například kapacita téměř naplněná,“ uvedla mluvčí Fakultní nemocnice v Motole Pavlína Danková. Pro covid pozitivní pacienty proto v nemocnici upravili další lůžkovou stanici.

V pondělí 1. března bylo v Motole hospitalizováno 139 osob nakažených koronavirem. Ve vážném stavu jich bylo podle informací na twitteru nemocnice 41, tedy podobně jako na konci února. Na umělou plicní ventilaci je napojeno 14 osob, dalších šest je na přístroji ECMO.

Zhruba 97 procent standardních lůžek s kyslíkem a lůžek na odděleních ARO a JIP je obsazeno ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN). „V současnosti máme 17 volných standardních lůžek s kyslíkem a tři lůžka na ARO a JIP,“ sdělil mluvčí nemocnice Michal Schneider. Ve VFN se nyní s covidem-19 podle něj léčí 96 pacientů, 38 z nich je ve vážném stavu.

Chybí zdravotnický personál

Nemocnice se potýkají i s tím, že řada zaměstnanců je v karanténě nebo v izolaci. Nejvíce jich v pražských nemocnicích bylo na podzim, fakultní nemocnice v Praze však během minulého roku podle tehdejších vyjádření mluvčích těchto zdravotnických zařízení nedostatkem personálu netrpěly. Nyní počet zdravotníků v izolaci nebo v karanténě klesá. Důvodem je podle Schneidera to, že mnozí zdravotníci už byli proti covidu-19 naočkovaní. Například ve VFN zdravotníky očkují od loňského 26. prosince. „V současnosti máme proočkovaných okolo 2800 pracovníků VFN z celkových 6500,“ uvedl mluvčí nemocnice.

V nemocnici v Motole je kvůli covidu-19 v izolaci 316 zaměstnanců, tedy obdobně jako v únoru. V porovnání s počtem nakažených zdravotníků v lednu se jejich množství snížilo. Tehdy v Motole bylo v izolaci zhruba 400 zdravotníků a dalšího personálu. Vyplývá to z údajů, které nemocnice zveřejnila na twitteru.

Pondělní nelichotivý rekord

Ve VFN nyní evidují 30 zaměstnanců, kteří jsou covid pozitivní. V pracovní neschopnosti je aktuálně 350 zaměstnanců nemocnice. Zatím nejvíce nakažených zdravotníků a dalších zaměstnanců bylo v říjnu 2020, kdy bylo koronavirem nakaženo přes 350 členů personálu. V lednu se s nákazou potýkalo 215 zaměstnanců nemocnice, v následujícím měsíci jich byla zhruba třetina.

Podle údajů na webu ministerstva zdravotnictví je v Praze volných 54 lůžek na ARO a JIP z celkových 983. Standardních lůžek s kyslíkem je v nemocnicích v hlavním městě volných 13 procent. Počet vážných případů nemoci covid-19 v Česku dosáhl v pondělí nového rekordu za celou dobu epidemie, a to 1568 těžce nemocných. Hospitalizovaných s covidem-19 bylo 7717.

MAMKA2316 ( 2. března 2021 21:04 )

CO ČEKAT OD VĚTŠINY PRAŽÁKU CO SI MYSLÍ ŽE PRAŽÁK JE NEJCHÝTŘEJŠÍ A NEJODOLNĚJŠÍ DRUH NA SVĚTĚ KTERÉMU SE NIC NEMUŽE STÁT ???? CHATY HORY PLNÝ KARLŮV MOST BEZ ROUŠEK A NA VESNICIH AMALÝCH MĚSTECH SE MUŽOU OBČANÉ SNAŽIT JAK CHTĚJI !!!!PŘIJEDE PRAŽÁK ZASTUPCE NEJAKÉ FIRMY DO OBCHODU,NEMOCNICE ATD. A JSME VŠICHNI V P?DELI

Anifa ( 2. března 2021 19:07 )

Situace se zhoršuje tak se povolí demonstrace v Praze a může na ni přijet každý kdo chce.To si z lidí děláte legraci? Vyčerpané prodavačky, policisté a zdravotníci se budou dívat na to, jak na Staromáku vyřvávají nějací hlupáci. Nezapomeňte do Prahy navézt zase většinu vakcin a léků na úkor obyvatel z jiných krajů

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud