Úterý 18. ledna 2022
Svátek slaví Vladislav, zítra Doubravka
Oblačno, déšť se sněhem 4°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Šéf statistiků o covidové situaci v Česku: „Je to v kýblu.“ Nemocnicím hrozí kolaps

Autor: trm, ČTK - 
26. listopadu 2021
18:50

Čtvrteční převoz necelých dvou desítek pacientů s covidem z jižní Moravy do Prahy zřejmě nebyl zdaleka posledním. S přibývajícím počtem nových případů prudce roste i počet pacientů v nemocnicích. V nejsložitější situaci jsou právě špitály na jihu Moravy. Jejich kapacity se vyčerpají zřejmě už o víkendu, řekl podle serveru Seznam Zprávy šéf zdravotních statistiků Ladislav Dušek.

V nemocnicích v Česku je už přes 6 tisíc pacientů s covidem, stav 895 z nich lékaři hodnotí jako těžký. Naposledy byly počty hospitalizovaných takto vysoké počátkem letošního dubna. S ohledem na to, jak epidemie v Česku dál sílí, počty hospitalizovaných ještě dramaticky porostou týdny.

Velká část nemocnic omezila takzvanou elektivní péči, tedy plánované operace, a každý den přibývají další oddělení pro nakažené koronavirem. Největší potíže mají aktuálně nemocnice na jižní Moravě, 19 pacientů převezly ve čtvrtek sanitky a vrtulníky do pražských nemocnic. A jejich další vyhlídky nejsou dobré. „Kapacity nemocnic v Jihomoravském kraji budou nevyhnutelně vyčerpány. Možná už o víkendu,“ řekl podle Seznam Zpráv na konferenci v Olomouci šéf UZIS Ladislav Dušek. Na dotaz, jak hodnotí koronavirovou situaci v Česku, odpověděl: „Je to v kýblu“.

Právě Dušek a jeho tým „modelují“ scénáře vývoje pandemie. Podle nich se Česko pohybuje ve velmi rizikovém scénáři a na začátku prosince čeká na jednotkách intenzivní péče až 1100 lidí. Zhruba 69 procent pacientů v intenzivní péči je podle Duška neočkovaných. „Neočkovaní jsou bohužel mladí lidé, spíš bez velkých zdravotních potíží a končí na JIP,“ řekl už dříve.

Vláda ve snaze zabránit rychlému šíření viru vyhlásila nouzový stav a přišla s dalším omezením život v Česku. Od pátečních 18:00 jsou zakázané akce nad 1000 lidí, skončit musely vánoční trhy a restaurace mohou mít otevřeno jen do 22.00.

Podle některých expertů ale ani tato opatření nestačí . „Opatření jsou nedostatečná. Zvlášť umožnění konání hromadných akcí je výsměch,“ řekl imunolog Václav Hořejší. Pozitivně naopak hodnotí, že se nezavírají školy a že kabinet neomezuje pohyb mezi regiony. „To by lidi jen otrávilo a bylo by to bez efektu,“ uvedl imunolog. Podotkl, že hlavní nápor na nemocnice a jednotky intenzivní péče se projeví zhruba až za dva týdny a kapacita nebude stačit. „Jestli dnes máme tato čísla, nedá se tomu prakticky vyhnout. Je to neřešitelné,“ dodal Hořejší. Podle něj by tlak na nemocnice pomohlo zmírnit i rychlé podání posilujících třetích očkovacích dávek. Posílilo by to slábnoucí imunitu.

Podle manažera Pavla Řeháka, který loni v březnu poskytl vládě svůj matematický model vývoje epidemie a kabinet pak rychle vyhlásil nouzový stav s uzávěrou, nynější kroky šíření koronaviru nezabrzdí. „Teď už jen věřit, že jsme blízko bodu promoření. Protože tohle tu vlnu bohužel nezabrzdí. Nevidím tam plošné testování ve školách, nevidím testování ve firmách, nevidím trasování a karantény i pro očkované … ale možná jsem to přehlédl,“ napsal na twitteru Řehák.

Video „Nouzový stav, dva týdny lockdownu a povinné očkování,“ navrhuje imunolog Hořejší - Markéta Volfová, Lukáš Červený

dixid ( 27. listopadu 2021 04:41 )

Protoze tady o zadny "covid" nejde. Za dva roky jste to jeste nepochopil ???!!!!! Redukce populace . A smakulada funguje podle ocekavani. Smakuladovani roznasi viry a padaji jak svestky. Tahle zima bude opravdu zajimava ..a jestli to zacnete mrskat do deti, tak to teprve neco uvidite...

deratizater ( 27. listopadu 2021 03:32 )

Proč se nenasadí do boje s covidem v přednemocniční péči veškeré bezpečné a léta vyráběné léky u kterých se zjistila vysoká účinnost na covid? Jak je možné že se třeba ani na Slovensku neléčí podle Košického protokolu klinického profesora Töroka který s velkými úspěchy v klinické praxi léčí infikované ohrožené na životě Ivermectinem? Co nepochází v boji s covidem z Ameriky která si z covidu udělala zlatý důl to se dehonestuje a dělají se byrokratické obstrukce k jeho používání.

tomik007 ( 27. listopadu 2021 02:14 )

"BEST IN KOVID" 🤡

rodrigos ( 27. listopadu 2021 02:08 )

Tak to je senzace.V počtu nakažených na II. místě na světě.Není se co divit.S neočkovanci se tady nepřiměřeně mazlí.Krasně ošefováno v Italii.Nemáš? Nechoď ani do práce! Tady furt neočkovanci vymýšlejí jak systém očurat.Králem přirozené blbosti? Starosta Mostu.V celem světě bohužel zrušeny Vánoční trhy.Tady tento hlupák je přejmenoval na Farmářské trhy.S takovými vygumovanci budeme co nevidět první na světě v počtu nakažených.

tomik007 ( 27. listopadu 2021 00:52 )

ANO - snad uz to ten FIALA zmeni ✌️

Zobrazit celou diskusi
Další videa