Sobota 22. ledna 2022
Svátek slaví Slavomír, zítra Zdeněk
Oblačno, déšť se sněhem 1°C

Zemana mohli nakazit v nemocnici už dřív. Vondráček a nejbližší bez respirátoru. Přijde pokuta?

Autor: Jakub Veinlich - 
27. listopadu 2021
05:00

Prezident Miloš Zeman byl v nemocnici vystavený nákaze koronavirem už i v době, kdy ležel na jednotce KARIM. A to minimálně v případě, kdy k němu kancléř Vratislav Mynář přivedl prý nepozorovaně a bez předešlé konzultace s lékaři v polovině října tehdejšího předsedu Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO). Oni dva a další lidé byli na pokoji u nemocničního lůžka prezidenta bez respirátorů nebo jiné ochrany dýchacích cest.

Čtyřicet šest dní strávil Miloš Zeman v nemocnici. V první fázi dokonce na jednotce KARIM. I za běžného provozu tu platí přísné podmínky pro pohyb návštěv i zdravotního personálu. V covidové době to má platit dvojnásob. Jak se ale ukázalo, ne všichni nastavená protiepidemická pravidla dodržovali. Zeman si nakonec z nemocnice nákazu covid podle všeho přivezl na zámek v Lánech.

„Pan prezident aktuálně nevykazuje příznaky virového onemocnění a je v plánu, nedojde-li k neočekávatelnému vývoji, propuštění v nejbližších dnech. Pacient je v izolaci, v souladu s platnými hygienicko -protiepidemickými opatřeními,“ zveřejnila nemocnice v pátek v poledne aktuální informace k opětovné hospitalizaci Zemana. „Byly mu podány protilátky, což proběhlo bez komplikací,“ dodala mluvčí ÚVN Jitka Zinke.

Podle informací z prezidentské kanceláře by měl být Zeman propuštěný v sobotu, v neděli, v nařízené izolaci, chce jmenovat šéfa ODS a lídra koalice SPOLU Petra Fialu na zámku v Lánech premiérem.

„Předpokládám, že dojde k nastavení pravidel po dohodě s ošetřujícím lékařem, hlavní hygieničkou a Kanceláří prezidenta republiky,“ věří šéf ODS Fiala.

Svrčinová: Izolace bez výjimek

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová odmítla pro Českou televizi i Český rozhlas v pátek odpoledne, že by s ní Hrad nějak konzultoval chystaný ceremoniál. Sama upozornila na to, že i pacient pozitivně testovaný bez dalších příznaků nemá žádné výjimky pro pobyt v izolaci, ve které by měl být 14 dní. 

„Postupovat by se mělo podle metodického pokynu, kde i u osob, které nemají klinické příznaky, ale jsou pozitivně testovány, trvá izolace minimálně 14 dní,“ řekla Svrčinová ČT. 

Video Fiala o Zemanovi s covidem a jmenování v Lánech: Budeme se snažit, aby to bylo co nejdůstojnější - ČTK/Blesk

Hazard u Zemana na pokoji

A kdo že je původcem Zemanovy nákazy? Podle lékaře, Borise Šťastného, zástupce společnosti Senior Home Group, která má zajišťovat prezidentovi domácí péči, pracovnice Kanceláře prezidenta republiky.

Může tak jít o tu samou ženu, která mohla ohrozit Zemana už v polovině října. Právě ona byla na pokoji u prezidenta v době, kdy hradní kancléř přivedl za hlavou státu tehdejšího šéfa Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO). Zeman měl před ním podepsat dokument o svolání ustavující schůze nových poslanců a poslankyň.

Hygienička stále návštěvu prověřuje

Video, které jako důkaz dobrého zdravotního stavu Miloše Zemana zveřejnil hradní kancléř až po několika dnech, ukázalo na porušení protiepidemiologických pravidel. Návštěvu u hlavy státu proto začala řešit hlavní hygienička Ministerstva obrany Jana Fajfrová.

„Řeší se osoby na návštěvě i možné pochybení ze strany nemocnice," přidal tehdy komentář mluvčí ministerstva Jan Pejšek.

Výsledek šetření ale Fajfrová ani po více než měsíci neukončila. „Stále žádný výsledek šetření,“ potvrdil Pejšek Blesk Zprávám v pátek. A podle všeho šetření ještě chvíli potrvá. „Paní hygienička teď řeší především preventivní covidová opatření,“ doplnil Pejšek.

"K respirátoru – pan prezident mi v respirátoru špatně rozuměl, když jsem na něj mluvil. Hůř slyší. Tak jsem si respirátor po dohodě odložil. Jinak jsem se po celou dobu po nemocnici pohyboval s respirátorem," okomentoval Radek Vondráček důvody, proč neměl nasazený respirátor. Za porušení pravidel hrozí každému z návštěvníků prezidentova nemocničního pokoje pokuta až 10 tisíc korun.

vont ( 28. listopadu 2021 11:13 )

To je zase blábol, Vondráček, bez covidu a před třemi týdny nakazil prezidenta a zjistili to předevčírem! Máte nás za idioty, kteří spolknou všechno co tu napíšete!🙈👎🏾

vlajo ( 27. listopadu 2021 14:30 )

Jsou to košťata a jedna ***.

Jirik-ta ( 27. listopadu 2021 12:25 )

taková komedie a k ničemu. Co se na tom napakuje lidí.

bullshit ( 27. listopadu 2021 12:24 )

Ztěžovat si na neukázněnost občanů když nejvyšší velení porušuje snad vše a nedodržuje nic svědčí o tom, že vládnou vohnouti a darebáci.

maxpax ( 27. listopadu 2021 12:14 )

Protože nikdo z nich nežije ve vakuu a není k Zemanovi připoután jak siamské dvojče. Covid mužeš chytit kdekoliv, je to jen otázka citlivosti buď testu nebo tvé osobní imunity. A ty antig.testy stojí za houby , je to jen šolichání, které prakticky o ničem nevypovídá.Dokud nejsi covidem prolezlej.

Zobrazit celou diskusi
Další videa