Středa 8. prosince 2021
Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav
Oblačno -1°C

Neočkovaní nesmí do MHD bez testů. Hrozí jim tisícové pokuty, Němci zpřísnili kontroly

Autor: ČTK - 
25. listopadu 2021
20:05

Cestování veřejnou dopravou v Německu se neočkovaným bez negativního testu na koronavirus může prodražit až o stovky eur pokuty (tisíce korun), nejdříve je ale musí někdo chytit. Do dálkových autobusů lze proklouznout bez testu jen obtížně, v případě vlaků a městské hromadné dopravy je ale přístup zcela volný. Kontroly opatření, které začalo platit ve středu, probíhají namátkově.

„Sedadlo 23 a ještě mi ukažte očkování nebo test,“ řekl dnes ráno zpravodaji ČTK řidič autobusu na lince z Berlína do Prahy. V Německu je totiž ode dneška ve veřejné dopravě požadován doklad o očkování, uzdravení, nebo testování. Politici si od tohoto opatření slibují zpomalení pandemie nemoci covid-19, která v posledních týdnech opět dramaticky nabírá na síle.

Řidič autobusu, který přes Drážďany mířil do Prahy, novinku považuje za značnou komplikaci. „Lidé třeba mají lístek, ale nejsou očkovaní a test nemají. V takovém případě prostě nejedou a jízdenka propadá,“ vysvětlil.

Na autobusovém nádraží u výstaviště na západě německé metropole se ráno do potíží nedostal žádný cestující, všichni byli na kontrolu testů, očkování či dokladu o prodělání nemoci připraveni. Jeden ze slovenských cestujících zpravodaji řekl, že on s novým německým opatřením, které vyžaduje protiepidemický zákon, žádný problém nemá. „Jsem očkovaný, očkovací certifikát ukazuji v mobilu, je to chvilka,“ uvedl.

Zatímco dostat se na palubu dálkového autobusu se zdá složité, v MHD a ani ve vlacích nelze takto důkladné kontroly zavést. Na to už předem poukazovali dopravci i kritici nového protiepidemického zákona. Berlínský dopravní podnik BVG upozorňuje cestující, že k jízdence musí mít i doklad o očkování, případně test. „Bez takového dokladu cestovat nelze,“ uvádí provozovatel berlínské MHD.

Stejné upozornění vydaly i německé dráhy Deutsche Bahn (DB). „Kontroly ve vlacích jsou namátkové a provádí je ostraha DB a vlakový personál,“ uvedly dráhy. Spolu s dopravci se namátkových kontrol účastní i policie, případně městské pořádkové služby. Policie nicméně předem upozornila, že odpovědnost za kontroly je na dopravcích.

To, že se karanténní kontroly konají za účasti policie, dnes ČTK potvrdila průvodčí ve vlaku z Drážďan do Bad Schandau u hranic s Českem: „Doklad doporučuji mít, protože policie už to dnes ve vlaku kontrolovala.“ Spokojená ale s novým opatřením příliš není. „Nelíbí se mi to a jsem proti takovým kontrolám. Mluvila jsem o tom s řadou svých kolegů a jen málokdo řekl, že s tím souhlasí,“ uvedla. Doklady o očkování, překonání infekce, nebo testy vidět průvodčí nevyžadovala: „Nejsem policie, tohle od cestujících opravdu vidět nechci.“

S karanténní kontrolou se dnes reportér ČTK nesetkal ani v městské hromadné dopravě v Berlíně a v Drážďanech. Většina cestujících, se kterými hovořil, považuje nové opatření za obtížně vymahatelné, obzvláště v MHD, která je často přeplněná. Lidé také pochybovali, že nezbytnost takového dokladu je správným krokem v boji s pandemií. „Já očkovaná jsem, ale pochybuji, že každý, kdo tu je, se může prokázat potřebným dokladem,“ řekla na berlínské stanici příměstské železnice Bellevue studentka Julia. Očekává proto, že řada lidí bude jezdit bez dokladů.

Nové opatření se netýká nejmenších dětí, kteří nepotřebují žádné potvrzení. Školáci a studenti se mohou prokazovat žákovskými kartami, které jsou v Německu považovány za rovné negativnímu testu, neboť děti se ve školách nejméně dvakrát týdně testují.

Video „Nouzový stav, dva týdny lockdownu a povinné očkování,“ navrhuje imunolog Hořejší - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Jirik-ta ( 26. listopadu 2021 10:06 )

demagogie, podvod a lež České zdravotníčky řekly nahlas, kdo má na rukou krev obětí covidu: „Covidové lůžko je úplně jinak placené“

1973franta ( 25. listopadu 2021 21:30 )

Takže žlutá hvězda na vzestupu.....

1973franta ( 25. listopadu 2021 20:11 )

Takže žlutá hvězda na vzestupu.....

Zobrazit celou diskusi
Další videa