Sobota 1. dubna 2023
Svátek slaví Hugo, zítra Erika
Oblačno, déšť 11°C

Plošné testování odhalilo tisíce nakažených školáků. Covid se šíří hlavně na základkách

Autor: ČTK - 
16. listopadu 2021
10:56

Druhé kolo testování na covid-19 ve školách v pondělí 8. listopadu odhalilo 3423 pozitivních případů. Na základních školách to bylo 2716 případů, nejvíc v okresech Olomouc, Šumperk a Strakonice a nejméně v Praze a Českých Budějovicích. Na středních školách a vyšších odborných školách to bylo 707 nakažených, nejvyšší podíl v okresech Vyškov, Přerov a Český Krumlov, nejméně v okresech Praha-západ a bez záchytu v okrese Rokycany. V tiskové zprávě o tom v úterý informovalo ministerstvo zdravotnictví, výsledky má z 93 procent testovaných škol.

Druhé etapy testování se zúčastnilo 2054 základních a 606 středních a vyšších odborných škol v Praze a 31 okresech. „Již nyní můžeme říct, že jednou z příčin šíření onemocnění u dětí a studentů jsou kontakty ve školách, které byly odhaleny přibližně u 43 až 48 procent zachycených případů, a následně u 50 až 55 případů zdroj nákazy není zcela jasný, ale může se například jednat o zájmové nebo volnočasové aktivity,“ uvedla hlavní hygienička Pavla Svrčinová.

První kolo testování 1. listopadu v osmi okresech odhalilo 699 případů. Počet případů na 100 000 otestovaných se za týden ve většině okresů zvýšil, menší byl v okresech České Budějovice, Prostějov a Přerov na základních školách a v okresech Opava a Brno-venkov na středních školách.

Testovat se nemusí očkovaní žáci, je jich asi třetina

Znovu se děti testovaly ve 22 okresech a Praze v pondělí 15. listopadu, výsledky zatím k dispozici nejsou, protože pozitivní antigenní test je třeba potvrdit i metodou PCR. V pondělí 22. a 29. listopadu se bude testovat ve všech školách. Testování se nemusí účastnit žáci, kteří byli proti covidu-19 očkováni. Ve věku 12 až 15 let je to asi 33 procent populace, tedy zhruba 174 000 osob s dokončeným očkováním. Včetně dětí s rezervací termínu nebo zahájeným očkováním je to přes 41 procent. U starších studentů ve věku 16 až 17 let bylo očkování dokončeno u 81 000 z nich.

Pokud se žáci testovat odmítnou, musí nosit po celou dobu pobytu ve škole roušku nebo starší 15 let respirátor. Povinnost platí ve vnitřních i venkovních prostorech, pokud není možné dodržet rozestup od ostatních osob alespoň 1,5 metru.

frantacizek ( 17. listopadu 2021 19:53 )

pač rizikový v populaci může být de facto úplně každý, hlavně máme silnou skupinu obecně obézních, což už je rizikový faktor. to je o té odpovědnosti k vlastnímu zdraví. do toho by se přestali hlavně řešit školy, resp. tam by to přešlo na rodiče - bude-li mít dítě silný průběh, tak rodič rád oočkuje, ale zbytek se může učit i nakažený, pač rizikovky máte pokryty.. fakt mi nejde do hlavy, proč si přiděláváte starosti. Ušetříte i na kompenzacích těm podnikatelům, vše totiž poběží..

frantacizek ( 17. listopadu 2021 19:50 )

a hlavně by vás nežalovaly ty restaurace, hospy, fitka, pač by zkrátka oočkováním rizikovek mohli najednou všichni všude..na svou vlastní odpovědnost tak, jak je tomu u epidemií chřipky, proti které se někdo očkuje, někdo ne..

frantacizek ( 17. listopadu 2021 19:48 )

bez žalob na stát od té zdravé neočkované skupiny, která bude cítit diskriminaci, od podnikatelů, kterým budou klesat tržby s omezením klientely a do toho podporujete černý trh v oblasti služeb. Do toho se to bude porušovat, čili zátěž pro hygienu a policii, která bude muset potenciálních 2,5 mil. obyvatel chytat po hospách, fitcentrech, kadeřnictvích apod. Hygieničky musí přitom nadále trasovat, odpovídat Žitovi.
ta neočkovaná rizikovka by vás žalovala podstatně méně, jestli vůbec, a máte tam podstatně slušnější šanci na úspěch u ústavního soudu než u žalob, které vás čekají nyní..

frantacizek ( 17. listopadu 2021 19:43 )

proto je nepochopitelný, že od prosince nechcete už testovat školy, přičemž podle vás děti do 12 let nepotřebují v tomhle bavorském modelu testy..tyhle navštěvují ty rizikové skupiny (babičky, dědy apod.), zvláště před Vánoci. Navíc musíte testovat PCR ve školách, protože jinak spousta propadne a roznese to při té vysoké infekčnosti tohoto viru dál i na ty, kteří nepropadli a jsou opravdu negativní po antigenu.. a ti dále zase na ty slabší rizikovky.
přitom vše pro ostatní neočkované, ale i pro nás všechny, řeší nařízení povinného očkování té slabší neočkované skupiny - rizikovek..

e.lesanova ( 17. listopadu 2021 17:45 )

Jak vidno, ani po tak dlouhé době novináři nejsou schopni rozlišit termín "pozitivní a nakažení"...Testy se dnes přebalují po kdejakých pofidérních skladech, nekvalitní. Pokud bychom vycházeli z tohoto článku, tak by mělo být zvláštní, že vláda uvažuje o zrušení testování.../???/ A do doby než se budou trasovat, testovat i očkovaní přenašeči, je veškerá další buzerace neočkovaných zbytečná

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa