Neděle 13. června 2021
Svátek slaví Antonín, zítra Roland
Oblačno 19°C

Odměna pro vyčerpané zdravotníky. Stát jim dá osm tisíc na lázně, slíbila Schillerová

Autor: ČTK - 
12. května 2021
14:12

Zdravotníci z nemocnic budou mít nárok na vouchery do lázní v hodnotě 8000 korun. Na dnešní návštěvě Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze to řekla ministryně financí Alena Schillerová (ANO), má jít o další poděkování za jejich práci v době epidemie covidu-19. Za jarní a podzimní vlnu epidemie dostali zdravotníci i další zaměstnanci zdravotnických zařízení odměny, většinou za každou 75 000 korun.

Nárok na poukazy bude mít podle předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníkové asi 120 000 lidí, jmenovala například zdravotní sestry, sanitářky, ošetřovatelky nebo fyzioterapeuty. Čerpat je budou moci od července do konce letošního roku.

Žitníková také potvrdila, že i menší nemocnice, které nezřizuje ministerstvo zdravotnictví, začaly zdravotníkům vyplácet odměny za druhou vlnu epidemie. „Část si na své odměny počká do června,“ dodala.

Za jarní vlnu dostali zdravotníci pracující v nemocnicích i mimo ně podle velikosti úvazku až 75 000 korun, nezdravotničtí pracovníci 30 000 korun. Stejná odměna jim náleží i za podzimní vlnu, zaměstnanci zdravotnických záchranných služeb dostanou až 120 000 korun. Ze státního rozpočtu šlo asi 11 miliard korun na odměny pro zaměstnance nemocnic, ostatní jsou hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Pojišťovny na ně daly zhruba stejnou částku.

Lékařská komora systém odměn kritizovala, někteří lékaři na ně nedostali nebo jim byly kráceny. Jednalo se například o lékaře, kteří ještě nemají dokončené vzdělání nebo jejich zdravotnické zařízení nemá smlouvy se všemi pojišťovnami. Kriticky se vyslovil už dříve také Svaz zdravotních pojišťoven. Vadilo mu, že odměny či kompenzace náleží i oborům, které epidemie příliš nezasáhla, například lékárnám.

Také mu, stejně jako například Koalici soukromých lékařů, vadí, že se z veřejného zdravotního pojištění dotuje testování zaměstnanců ve firmách, kterým pojišťovny proplácí za jeden test 60 korun. Náklady pojišťoven jsou zhruba 480 milionů korun měsíčně.

reporter ( 12. května 2021 16:42 )

Twl,důchodcům se závidělo rouškovný a tady se pořád strká horem dolem.Nestačilo to už?A zkuste napsat něco o závisti.

Zobrazit celou diskusi
Další videa