Sobota 16. října 2021
Svátek slaví Havel, zítra Hedvika
Oblačno, déšť 13°C

Klaus má zaplatit pokutu 10 tisíc. Exprezident se sankci hygieny za projev bez roušky brání

Aktualizováno -
28. ledna 2021
13:36
Autor: ČTK - 
28. ledna 2021
13:14

Bývalý prezident Václav Klaus dostal od pražské hygienické stanice pokutu 10 000 korun za říjnové vystoupení bez roušky před Obecním domem v Praze. Klaus s rozhodnutím nesouhlasí a prostřednictvím svého právníka podal ve středu proti rozhodnutí odpor. Požaduje, aby s ním bylo přestupkové řízení zastaveno. Klaus to uvedl v prohlášení, které ČTK poskytl Petr Macinka z Institutu Václava Klause.

Klaus přišel 28. října před Obecní dům uctít památku vzniku Československa. U pamětní desky vystoupil s projevem, ve kterém kritizoval vládní opatření proti koronaviru. Během akce neměl nasazenu roušku, za což byl kritizován. Bez roušky přišel i na oslavy výročí událostí spojených se 17. listopadem na Národní třídě. Česká televize už dříve informovala o tom, že za toto porušení vládních nařízení by měl od pražské hygienické stanice dostat pokutu 3000 korun.

Video Klausův říjnový projev: Nedopusťme, aby nás paralyzoval záměrně šířený strach - Redakce Blesk

Politický akt, namítá bývalý prezident

Klaus v prohlášení k pokutě za 28. říjen uvedl, že podání odporu bylo míněno „nejen jako nesouhlas s udělením konkrétní pokuty, ale i jako občanský protest z obecných důvodů, které směřují k ochraně práv všech občanů a k ochraně svobody proti potlačování občanských svobod“. Bývalý prezident v prohlášení napsal čtyři důvody svého nesouhlasu.

Domnívá se, že udělení pokuty je postihem za politický akt, a ne trestem motivovaným epidemiologickými důvody. Je podle něj povinností představitelů veřejného života veřejně si připomenout založení státu a „nenechat se odstrašit“ epidemií. Poznamenal, že postih dostal za několikaminutové položení kytice a asi dvouminutový venkovní projev bez roušky.

Klaus: Zákon nezná povinnost nošení roušek

Ministerstvo zdravotnictví však umožňuje vystupování řečníků v televizních studiích bez roušky. Beru to jako zřejmou nerovnost a nedůvodně odlišný přístup,“ uvedl. „Uctěním státního svátku, ústním projevem a položením kytice jsem realizoval ústavně zaručenou svobodu projevu. Ta může být omezena jen zákonem. Ani krizová opatření vlády svobodu projevu neomezila,“ dodal.

Vadí mu také to, že hygienická stanice podle něj ukládá pokuty v rozporu s ústavou za porušení opatření, které „pro svou nezákonnost“ zrušil Městský soud v Praze.

Klaus v prohlášení dále uvádí, že povinnosti může ukládat jen zákon. „Ústava nepřipouští, aby státní represivní orgány jednaly jako za totality a určovaly povinnosti, které zákon výslovně nezná. Zákon nezná povinnost nošení roušek,“ zdůvodnil svůj názor. Kritizuje také to, že zákon podle něj dává správnímu orgánu velkou libovůli, když umožňuje uložit pokutu až do výše tří milionů korun „za to, že někdo nemá několik minut roušku, ač šlo o uctění hrdinství zakladatelů našeho státu“. Je to podle něj v rozporu se zásadami právního státu.

pokrok ( 28. ledna 2021 21:53 )

Václav Klaus starší - alias Cilská propiska ,-

by V PRVÉ ŘADĚ,- měl zaplatit za svůj nezapomenutelný
projev k národu,-
který když byl ministrrem financí = v době privatizace,-
zněl :

JE TŘEBA VÍCE - TAKOVÝCH KOŽENÝCH - NAŠÍ REPUBLICE!!

A jak víme,- tak ONI přišli :

Všichni ti Kožení, Krejčíři, Rittigové, Mrázkové,
Babišové i Pitři....

Těhto Klausových tunelářů bylo celkem 522 ,-
které ja víme - svojí abolici omylostnil - čímž všechny
nakradené majetky jim zlegalizoval !

Kolik to hodilo naší " Chilské propisce" to se sice
nedovíme,-
ale dovedeme si to všichni živě představit ,-
že ani Klaus - zadarmo pro tuneláře nehrabal !

A švýcarské banky - ty by nakonec -
o úsporách ke kterým se nikdo z ČR nehlásil,-
mohly jednou i promluvit !

A těch požadovaných 10 tisíc pokuty,-
které má Klaus zaplatit

jsou pouze výsměchem všem poctivým občanům naší země

s přihlédnutím k tomu ,--
co za své" tunelové činnosti" Václav Klaus
s pomocí "čistých rukou" M. Zemana -
napáchali České republice finančních škod !

A to nepíši o ostudách -
ve kteých si tito dva kámoši - spolu libují !

Jiný by po tom všem lezl kanály -
ale ON - Václav Klaus - druhý po Pánu Bohu -
se nám bude ještě předvádět!

Zřejmě těch škod a vostud z jeho strany bylo málo,-
a jak vidíme - ještě neskončily !

strejda777 ( 28. ledna 2021 21:40 )

Proč nás upozorňuješ????

strejda777 ( 28. ledna 2021 21:23 )

No to jsem měl právě na mysli. Vyhláška může být závazná jen pokud neodporuje zákonu. No a protože v žádném zákonu není o roušce ani vidu ani slechu, tak taková vyhláška (nebo nařízení) nemá smysl. Jedině, že by to nehráli na roušku, ale na záměrné veřejné ohrožení zdraví obyvatelstva? Však Klaus říkal, že je to jeho občanská neposlušnost, tedy schválně neposlouchá vládní nařízení? Fakt netuším, co z toho vyplyne....

mak ( 28. ledna 2021 19:16 )

Strejdo, vyhlasks je podzakonna norma a neni oravne zavazna, nemusi Te zajimat. Jako obcan muzes delat vse, co Ti zakon nezakazuje.

mak ( 28. ledna 2021 19:14 )

Zato Prymula je nevinej.....

Zobrazit celou diskusi
Další videa