Pondělí 4. prosince 2023
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Oblačno, sněžení -3°C

Policie tvrdě zasáhla proti radikálním odpíračům. Vyhrožovali lékařům i politikům

15. listopadu 2021
13:21

Italská policie provedla v různých městech země domovní prohlídky u 17 radikálních odpůrců očkování proti covidu-19, kteří jsou podezřelí z podněcování k násilí, i za použití zbraní, vůči vládním úředníkům, lékařům či novinářům kvůli jejich podpoře koronavirových restrikcí. Informovala o tom dnes agentura ANSA, podle níž byl cílem výhrůžek těchto extremistů i premiér Mario Draghi.

Policie dnes v prohlášení uvedla, že razie souvisí s jejím několikatýdenním monitorováním chatu na mobilní aplikaci Telegram nazvaného Basta Dittatura (Dost bylo diktatury). Na tomto komunikačním účtu, který už byl kvůli svému obsahu uzavřen, podněcovali jeho uživatelé k násilí vůči policistům, lékařům, vědcům, novinářům a dalším veřejně činným osobám za jejich údajnou „spolupráci s diktaturou“. Turínská policie podle agentury AP uvedla, že tento chat měl desítky tisíc účastníků.

V řadě italských měst se v posledních měsících konaly demonstrace, někdy provázené násilnostmi, odpůrců takzvaných zelených pasů, které jsou osvědčením o očkování proti covidu-19, negativním testu na koronavirus či o prodělání covidu nejvýše před šesti měsíci. Ty potřebují lidé v Itálii od srpna pro vstup do vnitřních prostor barů či restaurací a kin, od září je certifikát povinný v letecké dopravě a na dálkových autobusových i vlakových spojích a pro učitele a další zaměstnance škol a od poloviny října pro všechny zaměstnance na pracovišti.

Protesty zesílily v říjnu kvůli zavedení covidových pasů pro zaměstnance v práci. Začátkem října proti tomu například protestovaly tisíce lidí v Římě. Během těchto protestů skupina příznivců neofašistického hnutí Forza Nuova (Nová síla) zaútočila na sídlo největší odborové centrály CGIL. Při střetech byly zraněny čtyři desítky policistů.

Minulý týden italské ministerstvo vnitra vydalo dokument, který stanoví pravidla, za jakých mohou prefekti a radnice určit oblasti, kde lze omezit konání protestů. Může jít například o ulice ve středu města, kde se vedle demonstrantů shromažďuje i velký počet kolemjdoucích. Ministerstvo to zdůvodnilo nedodržováním epidemických opatření při demonstracích. Místní úřady tak mohou například změnit pochody na akci na jednom místě. Opatření platí po dobu nouzového stavu vyhlášeného loni kvůli pandemii, který má zatím trvat do konce roku.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud