Sobota 22. ledna 2022
Svátek slaví Slavomír, zítra Zdeněk
Oblačno, déšť se sněhem 1°C

Risk bez lockdownů se vyplatil? Ve Švédsku zemřelo méně lidí než v jiných evropských státech

Autor: Darina Jíchová - 
10. listopadu 2021
05:00

Švédsko během pandemie covidu-19 zaujalo zcela jinou strategii boje s nákazou. Severská země sice přijala preventivní opatření, ale na rozdíl od zbytku Evropy a dalších států se neuchýlila k lockdownu. Někteří experti za to Švédy kritizovali, většina z nich však vyčkávala, jak jejich riskantní plán dopadne. Zdá se, že taktika zafungovala, podle statistik má totiž Švédsko méně obětí i nakažených než jiné evropské země, uvedl list Daily Mail.

Všude jinde byly uzavřené školy, obchody, restaurace, lidé pracovali z domova, Švédové ale žili poměrně normálním životem. Místy sice byly regionální uzávěry v závislosti na epidemiologické situaci, nepotkali je ale drsné lockdowny jako jejich okolní sousedy. Některým expertům přišel jejich přístup k pandemii laxní, jiným troufalý.

Covid ve Švédsku

Data ukázala, že Švédsko má 1500 obětí covidu-19 na milion obyvatel, kdežto u zbylých evropských států je průměrný poměr vyšší, a to 1800 na milion. Má také nižší míru infekce. Díky jejich přístupu ani netrpěla tolik domácí ekonomika, potvrdila data sebraná analytiky z Oxfordu. Velká Británie na rozdíl od Švédska prošla třemi národními a několika regionálními lockdowny, počet obětí má 2100 na milion. Pro srovnání: Přes dva tisíce obětí na milion obyvatel má i Belgie nebo Itálie.

Co se týče nadměrných úmrtí v době pandemie, Švédsko si v rámci Evropy stojí na 21. pozici, počet mrtvých se zde zvýšil od března 2020 o pět procent. Británie, Itálie a Španělsko zaznamenaly nárůst o 10 procent. Podle statistiků je toto nejpřesnější měřítko, jak posuzovat úmrtnost během pandemie. Švédsko má podle údajů také daleko menší počet nakažených. V posledním týdnu, kdy Evropu včetně Česka drtí další vlna covidu-19, denní přírůstky ve Švédsku nepřekračují tisíc případů.

Počátkem pandemie, na jaře 2020, skutečně Švédsko překvapilo svým přístupem, s podzimní vlnou už ale začala i tamní vláda zpřísňovat. Objevily se regionální lockdowny a bylo omezeno shromažďování osob. Obchody a fitness centra však byly nadále otevřené, stejně tak hospody, bary a restaurace, ty ale měly otevírací dobu jen do 20:00.

Přímí sousedé na tom jsou ještě lépe

Ještě lépe než Švédsko si ale vedlo Norsko a Finsko. Zde zaznamenali pouze 200 obětí na milion obyvatel, což je sedmkrát méně než ve Švédsku. V Dánsku pak 400 na milion. Všechny tři země měly daleko přísnější restrikce než Švédové. Také nadměrná úmrtí zde byla nižší, vzrostla pouze o procento nad průměr.

„Ať už si myslíme, že švédská strategie byla úspěch, nebo ne, vždy záleží na zemi, se kterou je porovnáváme,“ komentoval britský epidemiolog Raghib Ali. Vyzdvihl také fakt, že Švédsko sice nevyhlásilo žádný povinný lockdown, ale přesto se lidé při zhoršení situace dobrovolně ubírali do uzávěry. „Na jejich příkladu jsme viděli rozdíl mezi dobrovolným a povinným lockdownem a chování lidí,“ dodal Ali s tím, že Švédové neměli tendenci nařízení porušovat, jako tomu bylo právě u Britů.

Video Šéf Motola Ludvík o tikající bombě pro nemocnice. A kdo už se covidu nemusí obávat? - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Jirik-ta ( 10. listopadu 2021 09:07 )

protože LOCKDOWN je na nic. Ty lidé se potkávají stejně.

Zobrazit celou diskusi
Další videa