
Přehledně: Vládní novinky pro školáky i učitele. A zákaz vstupu neočkovaných do práce?

Vláda v pondělí probrala protikoronavirová opatření na základních a středních školách. Podle návrhu, na němž se minulý týden shodli ministři zdravotnictví Adam Vojtěch a školství Robert Plaga (oba za ANO), rozhodla, že nenaočkovaní učitelé budou muset ve výuce nosit respirátory. Pro žáky tato povinnost platit nebude. V okresech České Budějovice, Ostrava-město, Prostějov, Prachatice, Brno-venkov, Přerov, Opava a Karviná se neočkovaní žáci budou za týden po podzimních prázdninách na koronavirus testovat. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) po jednání Ústředního krizového štábu uvedl, že ministerstva zvažují úpravu zákonů tak, aby neočkovaní zaměstnanci nemohli na pracoviště. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) to ale není reálné.
Covidová opatření schválená vládou:
- 1. a 8. listopadu proběhne testování školáků v okresech České Budějovice, Ostrava-město, Prostějov, Prachatice, Brno-venkov, Přerov, Opava a Karviná.
- Pokud neočkované děti ve školách, kde se bude v listopadu testovat, odmítnou testování, budou muset nosit roušku i během výuky.
- Od 1. listopadu budou muset neočkovaní učitelé nosit ve výuce respirátory.
- Neočkovaní už nebudou muset po příjezdu z rizikových zemí na mapě cestovatele nastoupit do samoizolace. Zachovány budou povinnost testu a respirátor.
- Povinnost vyplnit příjezdový formulář lidem zůstane i po 27. říjnu, ministerstvo zdravotnictví doplní v opatření odůvodnění.
- Vláda prodloužila firmám příspěvek Antivirus A do konce letošního roku, a to na náhrady pro lidi v karanténě.
Dlouhá debata o školácích
Změny v opatřeních ráno projednala rada vlády pro zdravotní rizika, dopoledne zasedl poprvé po sněmovních volbách Ústřední krizový štáb. S ním je spojené jméno vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), který na něj chodil v těžkých dobách i v červeném svetru. Tentokrát oblékl tmavě modrý svetr Tommy Hilfiger za zhruba 2000 korun a připustil, že se covidová situace zhoršuje.
Během jednání krizového štábu se diskutovalo nad situací ve školách „Došlo k dohodě mezi ministerstvem zdravotnictví a ministerstvem školství, že v okresech, kde incidence překročí 300 nemocných na 100 tisíc obyvatel, proběhne plošné testování ve školách,“ uvedl Hamáček.
Testování se bude týkat osmi okresů, které odpoledne potvrdil Plaga. Půjde o České Budějovice, Ostrava-město, Prostějov, Prachatice, Brno-venkov, Přerov, Opava a Karviná. Testování se bude týkat cca 165 tisíc žáků.
@zdravkoonline rozhodlo o testování v termínech 1. a 8. listopadu na základních a středních školách v těchto osmi okresech: České Budějovice, Ostrava-město, Prostějov, Prachatice, Brno-venkov, Přerov, Opava a Karviná. Testování se bude týkat cca 165 tisíc žáků.
— Robert Plaga (@RobertPlaga) October 25, 2021
„Konvoj ministerstva školství s antigenními testy je již na cestě. Základní a střední školy v osmi okresech, ve kterých ministerstvo zdravotnictví rozhodlo o testování v termínech 1. a 8. listopadu, je obdrží prostřednictvím zřizovatelů v nejbližších dnech,“ popsal Plaga.
„Pokud se do té skupiny (8 regionů, pozn. red.) dostanou další okresy, tak to ministerstvo zdravotnictví jednou týdně vyhodnotí a určí další okresy, školy v okresech, k plošnému testování,“ řekl dále Hamáček. Podle Vojtěcha rozhodnou data z neděle 30. října a děti, které se odmítnou testovat, budou muset nosit ochranu dýchacích cest.
Během vládní tiskovky doplnil, že testování se bude týkat i personálu škol. „Není to pro školy v tomto směru nic nového,“ uvedl Vojtěch s tím, že se vrací také prokazování bezinfekčnosti v ubytování vysokoškolských studentů. A neočkovaní učitelé budou muset od 1. listopadu povinně nosit respitátor během výuky, neplatí to pro učitele v mateřských školách.
Hamáček chce od ministerstva zdravotnictví odhad počtu testů, kterou budou potřeba do konce roku, zatím jich má Státní správa hmotných rezerv ve skladech 2,6 milionu.
Neočkovaní se nedostanou do práce?
„Na vládě jsem volal po tom, aby se co nejrychleji zavedlo povinné testování u lidí bez očkování, tedy aby neočkovaní prokazovali bezinfekčnost, což je obsaženo i ve výhledu ministerstva zdravotnictví,“ uvedl dále na tiskové konferenci po jednání krizového štábu Hamáček.
Na jednání krizového štábu se řešilo i možné zavedení plošného testování v zaměstnání. „Není stanovisko, že bychom k tomu chtěli přistoupit. Některé firmy testují sami, máme tuhle informaci. Je důležité, aby bylo zachováno opatření, jako je nošení respirátoru na pracovištích,“ uvedl k této informaci Vojtěch.
Ministerstva také údajně zvažují úpravu zákonů tak, aby neočkovaní zaměstnanci nemohli na pracoviště. Podle Hamáčka by italský systém zvýšil zájem o vakcinaci. Jenže nedlouho poté ministr Vojtěch uvedl, že vládní rada pro zdravotní rizika něco takového vůbec neprobírala a Hamáček toto téma nevznesl. Hospodářská komora předtím už uvedla, že by přístup vedl k paralýze země.
Podle Babiše se na tom ministři neshodnou, proti byl podle něj například ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). „Já si na první dobrou nemyslím, že je to dobrý nápad, protože nebylo definováno jak často (kontrolovat). Já souhlasím, že v situaci, kdy nejsou lidi na práci, tak to může být problém,“ řekl premiér.
Konec samoizolace pro neočkované
Neočkovaní lidé už nebudou muset po příjezdu do České republiky z červených a tmavě červených zemí na takzvané mapě cestovatele nastoupit do samoizolace. Zachována bude povinnost testu na covid-19. Do doby, než lidé obdrží výsledek, budou mít povinnost nosit všude respirátor.
Ministerstvo zdravotnictví tak zareagovalo na rozhodnutí Městského soudu v Praze, který k 1. listopadu zrušil část opatření o samoizolaci při návratu z červených a tmavě červených zemí, které značí státy s vysokou a velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Dosud museli lidé být v samoizolaci do té doby, než dostali výsledek PCR testu, na který mohli jít nejdříve pátý, nejpozději 14. den po příjezdu.
Antivirus A až do konce roku
Vláda dnes také prodloužila do konce roku firmám příspěvek Antivirus A. Jde o náhrady pro lidi v karanténě, oznámila ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Maximální částka podpory činí 80 procent z vyplacené mzdy včetně odvodů, přičemž nejvyšší měsíční částka příspěvku na jednoho zaměstnance činí 39 000 Kč.
Čerpat příspěvek mohou ti zaměstnavatelé, jejichž zaměstnancům byla nařízena karanténa anebo izolace z důvodu onemocnění covid-19. Důvodem je fakt, že aktuálně již nejsou platná mimořádná opaření, která by zaměstnavatelům zakazovala jejich ekonomickou činnost. Smyslem celého programu je zmírnění dopadů na zaměstnanost.
Poslední hřebíček pro ockovani-do karantény se dostávají celé třídní kolektivy,s nimi rodiče,má tedy očkování význam pro návrat k normálnímu životu?NE
děti očkovaných rodičů,by měly zůstávat ve skole,nepodstupovat výtěry z nosohltanu!