Kaplického návrh Národní knihovny, jejž Češi na základě zjevné podobnosti překřtili na chobotnici nebo blob, vyhrál architektonickou soutěž v roce 2007. Futuristický projekt vzbuzoval reakce nadšené i opačné, především ale ztratil politickou podporu poté, co se o něm s odporem vyjádřil tehdejší prezident Václav Klaus a záhy nato i tehdejší pražský primátor Pavel Bém (ODS), který předtím návrh vyzdvihoval.

Ani po 14 letech se zatím realizace nedočkal a zdá se, že ani nedočká. V červnu 2019 sice uzavřela vdova po architektovi Eliška Kaplicky Fuchsová s tehdejším ředitelem Národní knihovny Martinem Kocandou a tehdejším ministrem kultury Antonínem Staňkem (ČSSD) memorandum o převodu autorských práv, to má ovšem několik podmínek -  jednak zachování původního místa, tedy na Letné, jednak to, že na stavbu bude dohlížet grémium architektů z původního týmu studia Future Systems ve složení Andrea Morgante a Georg Rötzel.

Eliška Kaplicky Fuchsová v pořadu Blesk Podcast:

Video
délka: 29:22.20

Blesk Podcast: 12 let od úmrtí Jana Kaplického (†72). Manželka Eliška po chobotnici stále touží Jiří Marek

Současný ředitel Národní knihovny (NK) Vít Richter pro Blesk uvedl, že ohledně výstavby nové budovy knihovny, kterou instituce kvůli nedostačující kapacitě potřebuje, započala jednání s ministerstvem kultury. Otázka využití návrhu Jana Kaplického je podle něj otevřená, dodal však, že si není jist, že bude možné splnit podmínky dané memorandem. 

Kde bude stát?

Například zachování původního místa, kde má Národní knihovna vyrůst. „O konkrétní lokaci budou ještě vedena jednání nejen se zástupci vlády, ale i se zástupci hlavního města Prahy a konkrétní místo ještě není známo. Knihovna musí také respektovat zákon o zadávání veřejných zakázek, tj. nebude možné bez soutěže realizovat již hotový návrh,“ uvedl. To potvrdil i mluvčí Marek Vácha z Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy. „Aktuálně opravdu probíhají diskuse s Ministerstvem kultury a my vytipováváme vhodné lokality. Zatím však nemohu říci žádnou konkrétní, jelikož jejich vhodnost prověřujeme,” uvedl Vácha.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) podle něj výstavbu nové budovy podporuje, ani podle mluvčí ministerstva kultury Michaely Lagronové však není reálné, že by byla postavena podle Kaplického projektu, mimo jiné proto, že stavět budovu podle návrhu architekta, který už nežije, je velmi složité. 

„Pokud to nechceme, tak to nebude“

Eliška Kaplicky Fuchsová v pořadu Blesk Podcast uvedla, že ji celá situace mrzí. „Udělala jsem vše, co bylo v mých silách, abych mohla předat tohle dílo státu. Podepsala jsem memorandum o spolupráci, že jsem darovala tento projekt České republice,“ řekla. „Myslím, že Česká republika vynaložila několik desítek milionů na mezinárodní soutěž a vyplynul z ní jasný vítěz. A pokud chce republika vynaložit další miliony na soutěž a jiné místo vhodnější, tak prosím. Ale nevidím tam žádný problém. Na pozemku nevyrostlo nic a pozemek nebyl nikomu odprodán. Já už to dál skutečně obhajovat nemohu. Pokud to nechceme postavit, tak to nebude,“ dodala.

Podle Lagronové by v horizontu následujícího půl roku měla vzniknout komise pro výstavbu nové budovy Národní knihovny. „Budou tam zástupci nejen knihovníků, ale také urbanistů, architektů, zástupci akademické sféry, zástupce Hl. města Prahy a podobně,“ upřesnil Richter. „Věřím, že na konci jednání s ministerstvem kultury bude revokace usnesení z roku 2008, které konstatuje, že se nová budova pro naši instituci stavět nebude,“ doplnil.

Fotogalerie
56 fotografií