Středa 20. leden 2021
Svátek slaví Ilona, zítra Běla
Zataženo, sněžení 1°C

Zbývají poslední lůžka: Z Karlovarska dál vozí pacienty do dalších částí Česka

Autor: ČTK - 
14. ledna 2021
10:30

Situace v Karlovarském kraji zůstává vážná, na jednotkách intenzivní péče zbývají poslední volná lůžka. Nemocnice musí dál převážet pacienty do jiných nemocnic v kraji i mimo něj, i tam ale docházejí kapacity. Nemocnice se potýkají i s nedostatkem zdravotnického personálu. V Karlovarském kraji je k dnešnímu dni 3856 aktivních případů koronaviru. Ve středu přibylo 432 potvrzených nákaz, o 122 případů více než o den dřív, vyplývá z informací ministerstva zdravotnictví. V mezitýdenním srovnání případů je to o 126 případů méně.

Minulou středu přibylo rekordních 558 nakažených.

„Situace zůstává vážná, ale pod kontrolou. Stále realizujeme transfery v rámci regionu z intenzivních lůžek na neintenzivní do dalších zdravotnických zařízení. Stále jsou realizovány transfery mezi regiony. Od úterý máme v Jihočeském kraji a v Praze alokováno celkem osm lůžek intenzivní péče, po dohodě s ministrem zdravotnictví jsou alokovány pouze pro Karlovarský kraj,“ řekl ČTK hejtman Petr Kulhánek (za STAN).

Podle mluvčího Karlovarské krajské nemocnice Vladislava Podrackého převezli zdravotníci v posledních dnech sedm pacientů z chebské nemocnice. Většinou je převážejí v rámci kraje, protože v ostatních nemocnicích v ČR také docházejí volné kapacity. Pacienty, kteří nevyžadují akutní péči, překládají zdravotníci do nemocnice v Mariánských Lázních nebo sociálního zařízení Rehos v Nejdku. Další pacienty převezli například do nemocnic v Karlových Varech, Praze a v Plzni. Podracký uvedl, že všechny krajské nemocnice jsou nyní v kritickém personálním stavu.

Podle dnešních informací ministerstva zdravotnictví je volných lůžek ARO/JIP v Karlovarském kraji pět ze 78. Pro covidové pacienty zbývá jedno volné lůžko, pro ostatní pacienty jsou na intenzivní péči volná čtyři lůžka. Na standardních lůžkách s kyslíkem je k dispozici 78 lůžek z 598. Pro pacienty s koronavirem je volných 23 lůžek a pro ostatní 55. Počet pacientů v nemocnicích i jejich stav se ale neustále mění.

Od začátku epidemie se v Karlovarském kraji nakazilo 18.850 lidí. V přepočtu na 100.000 obyvatel se dosud v kraji nakazilo 6397 lidí, nejméně v ČR. S covidem-19 zemřelo v regionu 523 lidí.

Video Blatný: Chceme očkovat 100 tisíc lidí denně. Očkovacím centrem i O2 arena? - Blesk Zprávy / ČTK

Nejhorší situace zůstává v kraji na Chebsku. Za posledních sedm dní tam přibylo 831 nakažených na 100.000 obyvatel, patří mezi nejpostiženější okresy v Česku. Absolutně na Chebsku přibylo za sedm dní 907 nakažených.

Nejmenší nárůst měl v kraji za posledních sedm dní karlovarský okres, kde se nakazilo 410 lidí na 100.000 obyvatel, celkem 471. Na Sokolovsku přibylo za posledních sedm dní 441 nově potvrzených případů koronaviru, to je 450 nemocných na 100.000 obyvatel.

zkratik ( 14. ledna 2021 13:05 )

kdyby se nehospitalizovali i ti s lehkým průběhem,místo by bylo.

BJELOUSEK ( 14. ledna 2021 10:48 )

Známá jednoho známého má známou a ta má známou co pracuje v chebské nemocnici. A ta ji řekla jak to tam opravdu je. Ale to se nikdo nikde nedočte.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud