Sobota 27. listopadu 2021
Svátek slaví Xenie, zítra René
Zataženo, sněžení 2°C

Češi vzali očkování útokem, na vakcínu stojí fronty: Zájem zvýšil i konec testů zdarma

Autor: Kristýna Beránková, ČTK - 
23. října 2021
13:00

Češi znovu vzali očkovací centra útokem. Důvodem jsou nová vládní opatření, nárůst nakažených a podávání třetí posilující dávky. V Praze byly včera fronty na vakcínu přes celou halu hlavního nádraží, v sobotu situace pokračovala. Nával musí zvládat zdravotníci i na dalších místech. Zvyšující se zájem potvrzují i data - za pátek bylo v Česku naočkováno přes 29 800 lidí. Je to nejvíce očkovaných za den od 27. srpna. 

Kvůli zájmu o očkování se omezuje podání vakcíny bez registrace. Zdravotníci v očkovacích centrech v Pardubickém kraji už budou bez registrace očkovat nově pouze jeden den v týdnu. „Důvodem je hlavně zhoršování epidemické situace. Není vhodné, aby se v ordinacích kumulovalo hodně lidí najednou,“ vysvětlila mluvčí Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová.

Jsou připraveni

Problémy začínají být i v dalších krajích. Aby se lidé k očkování registrovali, vyzval i liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). „Pro nemocnice je lepší, když mohou plánovat kapacity, než když tam ráno přijde sto lidí, kteří chtějí třetí dávku, a vytvoří se fronta, kterou pak zpracovávají několik hodin. Proti začátku letošního roku máme výhodu, že vakcín je dostatek a kapacit v očkovacích centrech také,“ řekl hejtman.

Fronty hlásí i Brno či Ostrava, kde se ale žádná omezení nechystají. Královéhradecký kraj zatím větší zájem o vakcinaci řeší navyšováním kapacit očkovacích míst. Zájem je i o registrace k očkování bez čekání. „Za včerejší den se přihlásilo na očkování téměř 13 tisíc nových lidí,“ zveřejnil tým Chytrá karanténa.

Čekaly stovky lidí

Zatímco v minulém týdnu si pro vakcínu na hlavní nádraží v Praze přišlo v průměru 140 lidí denně, nyní se jich ve frontě vystřídají až dvě stovky. Zástup zájemců o očkování se včera táhl přes celou halu. „V září jsme měli průměr okolo 130 lidí, v průběhu října šlo o 140 zájemců a v posledních dnech jich bylo už okolo 190,“ řekla Blesku Eva Libigerová, mluvčí nemocnice Bulovka, která očkování zajišťuje. Zvýšenou poptávku hlásili například i v obchodním centru na pražském Chodově, kde na počkání očkují vakcínou od společnosti Pfizer. Nyní tam chodí až o 600 lidí denně více než na začátku října.

Dlouho zájem upadal

Za pátek bylo v Česku naočkováno přes 29 800 lidí, zhruba dvakrát více než před týdnem. Předtím zájem o očkování několik měsíců prudce klesal, když se z červnových až 120 000 lidí za všední den propadly počty očkovaných na konci září až pod 10.000 za den. Celkem bylo od loňského začátku očkování proti covidu-19 podáno zhruba 12,06 milionu dávek vakcín a zhruba 6,05 milionu lidí bylo plně naočkováno.

Testy si zaplatíte

Impulsem pro vyšší zájem o očkování bylo ohlášené zpoplatnění testů, které nenařídí lékař. Od 1. listopadu budou testy zdarma pouze pro děti a mladé do 18 let, očkované nebo ty, kteří vakcínu dostat nemohou. Doba platnosti negativního testu se navíc zkrátí. U testů PCR ze sedmi dní na tři, u antigenních testů ze 72 hodin na 24 hodin. Nově navíc musí personál restaurací kontrolovat u hostů doklad o bezinfekčnosti.

Video TK k šíření covidu-19 v ČR po jednání vlády - abl

vendulala ( 24. října 2021 09:52 )

cemu nerozumím, to je pro mě hovadina. Jak casty nazor Cechu.

vendulala ( 24. října 2021 09:48 )

penízky, kde jsou moje penízky.. za socialismu jsme byli soudrznejsi v boji s establismentem.

vendulala ( 24. října 2021 09:41 )

S těmito slabochy tu válku nevyhrajeme.

Jirik-ta ( 24. října 2021 03:41 )

a co pan prezident? Už je mu lépe?

Jirik-ta ( 24. října 2021 03:40 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa