Středa 27. října 2021
Polojasno 13°C

Letadla stojí, piloti nejsou a zaměstnanci nemají co dělat. Známé letiště položily restrikce

Autor: Darina Jíchová - 
11. října 2021
21:52

Pandemie covidu-19 tvrdě dopadla na leteckou dopravu, své o tom ví londýnské letiště Gatwick, které zeje prázdnotou. Vedení letiště dokonce platí svým zaměstnancům, aby zůstávali doma. Za jeden den prodělá Gatwick až 30 milionů korun, uvedl list Daily Mail.

Letiště Gatwick zaměstnává 1787 lidí, více než polovina z nich ale za současného provozu není na letišti třeba, informovali novináři Daily Mailu. Během pandemie muselo vedení propustit 46 procent svých pracovníků, další vlna propuštění zatím nepřišla, nicméně více než 50 procent lidí zůstává doma. To by se mělo změnit na jaře 2022, kdy by měl být chod Gatwicku plně obnoven.

Zaměstnance od jara čekají přesčasy

Plánovaný návrat do normálu je také důvodem, proč se v současnosti nepropouští. Vedení letiště vyplácí svým lidem plnou mzdu, chtějí po nich, aby zůstali doma a připravili se na jarní shon, kdy bude letiště řešit hlavně zrušené či odložené lety. Gatwick dostal velkou finanční podporu od vlády. Peněžní injekce přesahovala miliardu korun.

Letiště je stále skoro zcela vyprázdněné, podle nejnovějšího programu ale už nemusí propouštět. Zaměstnanci pracují míň hodin, někteří jsou doma úplně, za podmínky, že při obnovení plného provozu vezmou přesčasy.

Letiště Gatwick v krizi: Letadla stojí, piloti nejsou a zaměstnanci nemají, co dělat. Na snímku šéf letiště Stewart Wingate. Letiště Gatwick v krizi: Letadla stojí, piloti nejsou a zaměstnanci nemají, co dělat. Na snímku šéf letiště Stewart Wingate. | Reuters

Ředitel personálního oddělení David Conway vysvětlil, že se od nich očekává jedna směna navíc každý měsíc během letní sezony. Zároveň vedení letiště tlačí na britskou vládu, aby uvolnila podmínky pro mezinárodní cestování. Británie v porovnání se zbytkem Evropy i Spojenými státy, kde lidé cestují už více méně normálně, zaostává.

Šéf letiště tlačí na vládu kvůli restrikcím

Šéf Gatwicku Stewart Wingate uvedl, že je třeba v lidech obnovit „cestovatelskou sebedůvěru“, prohlásil, že se na tom musí podílet i vláda. „Průmysl musíme vrátit do normálního chodu. Uvítali jsme, že vláda už ze seznamu červených zemí vyškrtala většinu států, ale potřebujeme širší zjednodušení restrikcí, hlavně testování pro plně očkované pasažéry,“ domnívá se Wingate. Letecký průmysl skutečně čelí obrovské krizi, potýká se totiž i s nedostatkem pilotů.

Video Veselí ve štábu SPOLU: Už je to tady! Petr do Strakovky! A pusa Pekarové a jejího muže - Blesk - Jaroslav Šimáček

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa