Pátek 24. září 2021
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Polojasno 20°C

Dáváte si „páku“ v hospodě? Pozor na bolestivou zlomeninu a náročnou operaci, varuje lékař

Autor: ula - 
12. září 2021
05:27

Už jste se někdy rozhodli poměřit si sílu pomocí přetlačování rukou, takzvané páky? Lékaři pak i vám jasně vzkazují: Nedělejte to, zejména pod vlivem alkoholu, můžete si přivodit těžkou a bolestivou zlomeninu. Její operace je velmi náročná a navíc můžete mít trvalé následky. Na druhou stranu „páka" není jen hospodská zábava, jde o sport, kterému se říká armwrestling a Češi v něm slaví na mistrovství světa úspěchy. Blesk Zprávy oslovily Michala Svobodu z České asociace armwrestlingu, aby vysvětlil, co vlastně tento sport obnáší a kdo ho může provozovat.

MUDr. Filip Burget, Ph.D., vedoucí lékař traumatologického oddělení 1.chirurgické kliniky-kliniky hrudní, břišní a úrazové chirurgie VFN a 1.LF UK uvedl, že se zlomenina pažní kosti vyskytuje tak 3x do roka, před osmi lety to bylo až pět pacientů za rok. Většinou šlo o pacienty - muže ve věku od 18 do 48 let a k úrazům došlo při zábavě v hospodě nebo při různých sázkách, často v doprovodu alkoholu.

Ačkoliv se zdá, že těchto pacientů je poměrně málo, lékař varuje, že při zdánlivě nevinné zábavě, kdy si většinou muži poměřují sílu, může dojít k bolestivému a komplikovanému zranění.

„Dochází ke spirální zlomenině pažní kosti, kterou je nutno ošetřit pomocí operačního zákroku. Tento zákrok je specifický, protože abychom se dostali k lomné linii na pažní kosti, musíme přerušit  a posléze znovu sešroubovat loketní kost. Navíc hrozí i poranění cév a nervů,“ řekl Blesk Zprávám Burget a vzkazuje lidem, aby se páce vyhnuli.

Úraz se stává i závodníkům

Slova lékaře potvrzuje i Michael Svoboda, člen výkonného výboru České asociace armwrestlingu (ČAWA). Armwrestling, jak se páce říká ve světě, je totiž sport, který se provozuje po celém světě, včetně Česka.

„Pokud si páku dávají dva nezkušení lidé, mohou zatížit paži tak, že dojde ke spirální zlomenině. Bohužel se to občas stane i závodníkům. Varování je tedy na místě. Na druhou stranu při námi pořádaných závodech se to stává zřídkakdy. Většinou jde o zkušené závodnice a závodníky, kteří jsou trénovaní a na pohyb typický při páce zvyklí,“ přidává k vyjádření lékaře Svoboda. Podle něj zlomenina vzniká při nebezpečné pozici, kdy rameno tlačíte před svoji ruku a předloktí, případně se k tomu zároveň dostáváte ramenem pod úroveň lokte.

„Tato pozice, kdy dochází ke zlomeninám, je zakotvena v pravidlech a rozhodčí zápas přerušují jako nebezpečnou pozici,“ vysvětluje Svoboda s tím, že nováčci bývají velmi pečlivě poučeni, co jim hrozí, pokud se do nebezpečné pozice dostanou.

Od přetláčení rukou k armwrestlingu v Česku

Česká asociace armwrestlingu (ČAWA) vznikla v roce 1994 jako Česká asociace přetláčení rukou. Pravidelná mistrovství ČR se pořádají od roku 1996. „V roce 2002 jsme pořádali Mistrovství Evropy a měli jsme podíl na sjednocení dvou evropských asociací. V současné době má ČAWA kolem 800 členů. Pravidelně se pořádají soutěže, které jsou zakončeny mistrovstvím České republiky, “ přibližuje Svoboda historii tohoto sportu v Česku. Vrcholem sezony je mistrovství Evropy a světa.

Sport pro každou věkovou skupinu

„Legendou českého amrwrestlingu je František Živný, který je několikanásobným medalistou z ME a MS - včetně titulu mistra světa. Daří se také současným juniorům, kteří přivážejí medaile z ME a MS. Máme reprezentanty ve věkových kategoriích nad 40, nad 50 a nad 60, kteří vozí také medaile a tituly z ME a MS. Takže armwestling je sport pro lidi v každém věku,“ řekl Blesk Zprávám Svoboda s tím, že existují také kategorie pro handicapované sportovce. Armwrestling samozřejmě mohou provozovat i ženy.

Zápas na pár vteřin i minut

„Armwrestling jako takový se řadí mezi úpolové (bojové) sporty. Musíte tedy využít svoji sílu a dovednosti k překonání soupeře. Při armwrestlingu rozhoduje nejen síla, ale hlavně rychlost, dynamika a někdy silová vytrvalost - zápasy trvají od zlomku vteřiny po několikaminutové zápasy,“ pokračuje Svoboda. 

Příprava je podle něj dost specifická. „Například: pro rozvoj síly cvičíte u armwrestlingového stolu pomocí kladek a různých nástavců, kdy simulujete pohyb při zápase. Nedílnou součástí je také sparing se soupeřem,“ dodává Svoboda.

Nezápaste ze všech sil

Pokud si chcete s kolegou poměřit sílu v páce, tak podle Svobody je méně někdy více.

„Nezápaste bezhlavě ze všech sil a za každou cenu,“ vzkazuje Svoboda a dodává, že pokud by se někdo chtěl věnovat armwrestlingu jako sportu, může kontaktovat Asociaci a ta mu pomůže najít nejbližší sportovní klub.

Jirik-ta ( 12. září 2021 22:13 )

plně očkován znamená nepřestávat. Někdo jede na drogách a někdo na vakcíně mRna

Jirik-ta ( 12. září 2021 22:06 )

vstejte se, nyc se vam nestane

Zobrazit celou diskusi
Další videa