Neděle 19. května 2024
Svátek slaví Ivo, zítra Zbyšek
Oblačno, déšť 19°C

Mzdy v Česku mírně rostou napříč obory i regiony. Zaměstnavatelé lákají i na nové bonusy

Autor: ČTK - 
10. září 2021
09:21

Mzdy v ČR mírně rostou napříč obory i regiony, vývoj kompenzuje stagnaci v loňském roce. V části firem se zároveň vracejí na původní úroveň finanční i nefinanční benefity, které byly v uplynulém pandemickém roce sníženy či pozastaveny. Vyplývá to z průzkumu personální agentury Grafton Recruitment, který sleduje aktuální finanční ohodnocení stovek pracovních pozic v devíti oborech a 13 regionech.

Trh práce v Česku však stále značnou měrou ovlivňuje nejistota způsobená pandemií koronaviru. Vedle nedostatku kvalifikovaných pracovníků brzdí ekonomiku také chybějící zdroje či komponenty. O výši finančního ohodnocení stejně jako o případných benefitech začínají rozhodovat opět kandidáti.

„I přes mírný růst ekonomiky se dá očekávat, že návrat na předcovidovou úroveň bude ve většině odvětví pomalejší, než by si firmy přály. Jedním z důvodů je pokračující nedostatek lidí, ve výrobě pak i zdrojů a komponentů,“ uvedl ředitel Grafton Recruitment Martin Malo.

Mzdy klesají většinou jen u manažerských pozic

Napjatý trh práce podle něj nevyřešila ani pandemie. Do jisté míry za to mohou vládní programy, které jej paralyzovaly uměle udržovanou nízkou nezaměstnaností, uvedl. Firmám navíc chybějí zahraniční pracovníci, kteří loni opustili Česko a dosud se v plné míře nevrátili. „Záchranu nelze očekávat ani od technologií, které by nahradily jednoduché manuální úkony. Investice do nich se totiž odkládají na dobu, než si firmy vytvoří finanční rezervy, které padly na loňské odstávky a udržení personálu,“ dodal.

Nedostatek kvalifikovaných pracovníků na trhu práce si uvědomují také uchazeči, kteří si mohou vybírat z mnoha nabídek a svým způsobem i určovat výši mzdy. „Pokud mzdy klesají, tak většinou jen u manažerských pozic, což je způsobeno jednak nižšími bonusy a jednak dostatkem volných manažerských kandidátů,“ upozornil Malo.

Řada zaměstnavatelů také zavádí další motivační benefity a náborové příspěvky, kterými chtějí nové kandidáty přilákat. Tyto bonusy jsou však v některých segmentech z důvodu spojování pozic vyvažovány rostoucími požadavky na uchazeče.

Josef124 ( 20. července 2023 05:52 )

Nám teda platy nijak nerostou, ale je pravda, že nám šéf přispívá na sport a 2x za rok máme firemní večírek, tak je to fajn. Taky když má někdo narozeniny, tak dostaneme lahev "našeho" vína. Kupujeme si od http­s://ww­w.dou­sekvi­na.cz­/clan­ky/vi­na-na-firmu-jako-darek/ víno s vlastními etiketami pro obchodní partnery a máme ho hodně, tak ho taky dostáváme a je fakt dobrý . Oceňuje ho i manželka, které je těžké se s vínem zavděčit .

Zobrazit celou diskusi