Izrael jako covidový „kanárek“ v dole: I přes proočkovanost je světovým strašákem
I přes masivní pročkovanost se Izraelem masově šíří další nákazy covid-19. Ve středu laboratoře zachytily 1892 nových případů nákazy na milion obyvatel. Nové statistiky jsou „strašákem“ pro ostatní země, kde ve velkém očkují. Strach z další vlny tak mají například ve Velké Británii či USA. Izrael je tak „kanárkem v dole“. Na vlně může být ubývání imunity očkovaných. V Izraeli se podle vědeckého týmu z Oxfordu projevila vysoká míra nákazy kvůli zvýšenému testování před otevřením škol. Podle vědce Neila Fergusona přezdívanému jako „profesor Lockdown“ může přijít další vlna nakažených s chladnějšími dny. Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula pro Blesk Zprávy uvedl, že ho vývoj v Izraeli překvapil.
Nejnovější statistiky ukazují, že v Izraeli ve středu za jediný den odhalily testy 1892 nových případů nákazy na milion obyvatel. To je nárůst 0,2 % celé populace. Ukázal to výzkum Oxfordské univerzity, na který upozornil Daily Mail.
Druhým nejvíce zasaženým státem je Mongolsko, kde zaznamenali laboratoře 1119 na milion obyvatel, následuje Kosovo, kde se zvýšila nákaza dvojnásobně (980 nových případů na milion obyvatel), Gruzie hlásí podobná čísla – 976 nově pozitivních testů a v Černé Hoře testy prokázaly nákazu u 909 lidí na milion obyvatel.
Výzkumníci předpokládají, že za nárůstem pozitivně testovaných v Izraeli může být především vyšší míra provedení antigenních testů v souvislosti se znovuotevřením škol. Izrael přitom patří k nejvíce proočkovanému státu na světě. Podle vědců to může znamenat, že protilátky získané očkováním, přestávají fungovat proti mutaci Delta.
Překvapení i pro Prymulu
„Vývoj v Izraeli je samozřejmě poměrně nepříznivý. Nárůst je tam prudký, i přesto, že řada lidí by měla být imunních,“ překvapil vývoj v zemi bývalého ministra zdravotnictví v Česku Romana Prymulu. „Je to ale zároveň také proto, že v prvních vlnách nebylo tolik nakažených, jako v některých jiných zemích,“ míní epidemiolog, který je dnes poradcem prezidenta Zemana.
Situace v Izraeli se ale podle Prymuly nedá aplikovat na ostatní země. „Účinnost vakcín tam klesá mnohem rychleji, než v jiných zemích. Rozdíl mezi imunitou postinfekční a imunitou postvakcinační je asi třináctinásobný. To znamená, ta data nekopírují úplně data z ostatních zemí,“ doplnil Prymula.
Obavy z židovských svátků
Děti v izraelských školách musí při vyučování nosit roušky a kvůli pokračující pandemii covidu-19 se musely před vstupem do školy prokázat negativním testem. Pravidelné testování musí absolvovat učitelé, kteří se nenechali očkovat. Podle listu The Times of Izrael je jich asi 18.000. Dalších zhruba 18.000 pedagogických asistentů a dalších zaměstnanců škol se zatím rovněž nenechalo naočkovat a povinnost testování se vztahuje i na ně.
Zdravotní experti se obávají, že návrat většiny studentů k prezenční výuce zhorší současnou epidemickou situaci. Izrael tento měsíc čekají tři významné židovské svátky - Roš Hašana, Jom kipur a sukot, během kterých se obvykle schází širší příbuzenstvo. Souběh školního roku a nejvýznamnějších židovských svátků by mohl zemi uvrhnout do další uzávěry.
Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že nevylučuje další uzavření škol v případě, že se prudce zvýší úmrtnost na covid-19.
Izrael zažívá čtvrtou vlnu nákazy, která znamená další rekordní nárůst pozitivně testovaných a zároveň prudce za poslední měsíc vzrostl i počet úmrtí spojených s covidem, i když čísla jsou zatím poloviční oproti druhé vlně.
Izraelci starší 60 let se mohou od července očkovat třetí dávkou, což se projevilo v nižším počtu hospitalizovaných v této věkové skupině. Křivka se podle Profesor Erana Segala, matematika z Weizmannova institutu, začala obracet k lepšímu pouhé dva týdny od aplikace třetí dávky. V zemi se rozšířilo očkování další dávkou také pro všechny, starší 12 let.
„Není nutné kopírovat úplně všechno. Zatím zde nemáme mnoho průlomových infekcí,“ počkal by s plošným přeočkováním všech v Česku Prymula. Správná cesta je podle něj dokončit očkování u většiny obyvatelstva a třetí dávku poskytnout nejprve především rizikovým skupinám. Tak jak doporučuje Evropská léková agentura (EMA).
„Tady je z hlediska rizika jasné, jaká by měla být priorita,“ dodal Prymula pro Blesk Zprávy.
Kanárek v dole
Kvůli vývoji v Izraeli, který působí podle vědců jako „kanárek v dole,“ je teď apel například na Velkou Británii, aby co nejdříve zahájila přeočkování a vyhnula se tak další smrtící vlně. Úřady ve Spojeném království se ale zatím na třetí dávce nedokázaly plně shodnout.
Uznávaný člen výzkumného týmu „profesor Lockodown“ Neil Ferguson se obává nástupu chladnějšího počasí, při kterém se covid-19 šíří rychleji. Vědec si ale není jistý, zda počty nakažených budou tak vysoké, že by bylo potřeba sáhnout k dalším tvrdým opatřením. V Británii se obávají také znovuotevření škol, které může znamenat zrychlení šíření infekce.
Podle vládního výboru pro očkování i imunizaci mají Britové zatím dostatečnou imunitu, aby k zemi přistoupili k přeočkování, potřebují odborníci více dat. I přesto třetí dávku dostanou Britové v rizikové skupině se zhoršeným imunitním systémem a chronickými nemocemi. Podle vládního výboru se to týká zhruba půl milionu ostrovního obyvatelstva.
nejsou asi promořený, tak to tam řádí